В края на януари – началото на февруари цената на дизеловото гориво в Европа се повиши до нивото от есента на 2023 г. Съединените щати намалиха наполовина доставките на дизел, а танкерите, заобикалящи Червено море, удължиха маршрутите за доставка от други региони. През февруари обаче в Европа пристигнаха допълнителни доставки от Индия и цените отново паднаха.
През февруари индийските рафинерии са увеличили износа на дизелово гориво за Европа с 29% спрямо януари – до 1,68 млн. тона или 12,3 млн. барела. Такива данни публикува Министерството на търговията и промишлеността на Индия.
Доставките през февруари бяха с 1,2 милиона барела по-ниски от декември, но това беше достатъчно, за да спре покачването на цените на дизела в Европа.
Както Ройтерс съобщи, забавянето на рафинериите в САЩ доведе до спад на доставките от другата страна на Атлантическия океан през февруари в сравнение с януари до 6,65 милиона барела. А забавянето на доставките от Близкия изток и Азия, с танкерите, принудени да заобикалят Червено море и да обикалят Африка, само влошиха ситуацията.
В резултат на това в края на януари цената на дизеловото гориво в Европа започна да се повишава. Според Франкфуртската борса цените на дизела са се повишили от под 780 долара за тон до 889 долара, но към средата на февруари те са започнали да намаляват и са паднали до 806 долара през първата половина на март.
Очевидно пристигащите танкери с индийско гориво повлияха на ситуацията. Февруарският ръст на износа компенсира половината от обемите, които не са доставени от САЩ спрямо януари.
Като цяло през втория месец на годината индийските рафинерии изнесоха рекордни обеми петролни продукти за Европа през последните месеци. Заедно с авиационното гориво доставките възлизат на 2,85 милиона тона – почти 60% повече от януари.
Основните вносители на индийски петролни продукти, повечето от които са произведени от руски петрол, са Холандия, Великобритания, Франция и Румъния. Последният препродава част от обемите на Украйна.
Загубата на руски дизел не беше гладка за Европа, тъй като местните производители бяха основните доставчици. Според Франкфуртската борса през септември 2023 г. цената на горивото е надхвърлила 1000 долара за тон.
Както съобщи EADaily , през 2023 г., когато Европейският съюз забрани вноса на петролни продукти от Русия, Европа компенсира загубата на най-големия си доставчик главно с внос от Индия. Неговият дизел от руски петрол се оказа по-привлекателен за страните от ЕС и Украйна.
Според Министерството на търговията и промишлеността на Индия, ако през 2022 г. износът на петролни продукти за ЕС е възлизал на 88,4 милиона барела, то през 2023 г. – 176 милиона барела. Основен ръст има в Холандия, която се смята за европейски хъб за внос на петролни продукти – със 74 млн. барела, до 130 млн. барела.
Обединеното кралство и Румъния също показаха значителен ръст. Последният увеличи вноса повече от седем пъти – до 9,2 милиона барела дизелово гориво. Анализатори от украинската консултантска агенция А-95 съобщиха, че част от румънския внос отива за Украйна.
Миналия май ръководителят на европейската дипломация призова да се вземат мерки срещу широкомащабните доставки на индийски петролни продукти от руски петрол за Европейския съюз.
„Ако дизелът или бензинът идват в Европа от Индия и се произвеждат от руски петрол, тогава това със сигурност е заобикаляне на санкциите и държавите-членки на ЕС трябва да предприемат действия“,
– каза Жозеп Борел .
Според шефа на европейската дипломация Индия купува руски петрол и това е нормално, тъй като го прави по-евтино и Русия получава по-малко доходи. Но в случай на продажба на петролни продукти от руски петрол в Европа е необходимо да се действа, каза Жозеп Борел. Необходим е някакъв механизъм от страна на националните власти на Европейския съюз за намаляване на подобни продажби, смята шефът на ЕС.
В отговор индийският външен министър Субрахманям Джайшанкар заяви, че преработеният руски петрол не подлежи на санкции и прикани ръководителя на европейската дипломация внимателно да преразгледа собствените си решения.
https://eadaily.com/