Учените регистрираха най-високото изригване от клас Х на Слънцето в нощта на 1 ноември. Това съобщиха от Института по приложна геофизика.

Събитието е станало в 00:17 ч. московско време. Изригването X1.3 беше открито в рентгенови лъчи в група слънчеви петна 3878 (N17E29). Продължителността му е 27 минути. Изследователи от Лабораторията по слънчева астрономия на Института за космически изследвания на Руската академия на науките, както и от Института по слънчево-земна физика на Сибирския клон на Руската академия на науките, прогнозираха подобни явления от същия клас за следващите две дни и отбелязаха риска от активен регион 3878. Според тях той „сега се доближава до центъра на слънчевия диск“ .

Експертите разделят слънчевите изригвания на пет класа: A, B, C, M и X. Минималният клас е A0.0. Тя е подобна на мощността на излъчване в планетарна орбита от 10 нановата на квадратен метър. С всеки клас мощността се увеличава 10 пъти. Такива явления са придружени от емисии на слънчева плазма, а нейните облаци, когато се ударят в Земята, могат да провокират магнитни бури.

По-рано на Слънцето се случи второто изригване с най-голям магнитуд за два дни , съобщи за РИА Новости Сергей Богачев, ръководител на лабораторията по слънчева астрономия на Института за космически изследвания на Руската академия на науките.