Изложба от 46 живописни платна на Вихрони Попнеделев е подредена в Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен. Експозицията бе открита тази вечер, като събра почитатели на изящното изкуството в най-голямата галерия в града.
Експозицията бе представена от изкуствоведа проф. д-р Аксиния Джурова, която подчерта, че тя може да бъде наречена рестроспективна.
„Изложбата ме провокира да се върна по-назад, за да кажа, че Вихрони е част от онези художници, които белязаха нашето изкуство и до ден днешен го бележат в продължение на повече от 40 години. Това е поколението, родено между 1953 и 55 г., което през 80-те години излъчи една от най-емблематичните художествени формации в нашата страна – прословутата група Градът“, отбеляза проф. Джурова. Тя подчерта момчешкия, по думите й, и импулсивен подход на Вихрони Попнеделев към живота, и към изкуството, които го карат да се забавлява. Той създаде едно изкуство, което много трудно мога да причисля към някое направление и това е най-хубавото, каза още изкуствоведът.
Изложбата бе открита в присъствието на председателя на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала и директора на галерия „Илия Бешков“ Цвета Кацарова. Вихрони Попнеделев представя за първи път свои творби в Плевен.
Вихрони Попнеделев е роден през 1953 г. в Пловдив. Завършил е Националната художествена академия. Рисува пейзажи, натюрморти, портрети. Професор и преподавател е в Националната художествена академия. Той е създател на артцентъра в село Долно Камарци.
/ТТ/