Изложбата „Анатомични перспективи. Археологическа дървесина от района на северната крепостна стена на Сердика“ ще се състои днес в София

0
9


Изложбата показва една различна гледна точка към конкретен вид археологически материал – дървесината, материал, който изключително рядко се запазва в пластовете, натрупани през столетията назад. Това разказват от Регионалния исторически музей в София (РИМ-София) за експозицията си „Анатомични перспективи. Археологическа дървесина от района на северната крепостна стена на Сердика“. Откриването е днес, 10 април.

От музея разказват, че влажната среда в района на северната крепостна стена на антична Сердика е помогнала за съхраняването на многобройни останки от материала дървесина. По време на археологическите проучванията на античния обект на ул. „Екзарх Йосиф“ № 35 в София през 2017 – 2020 г. са намерени и документирани части от дървена архитектура и дървени битови предмети. „Установени са фрагменти дървесина, анализът на които показва какви са били дървесните видове, използвани от хората преди 16 – 17 века. Извършените под микроскоп изследвания на материалите отварят обаче още една неочаквана перспектива –  към съвършенството на природата, скрито в ствола на дървото. Там, където живият организъм е създал свой собствен уникален генетичен код, който едновременно го сближава с останалите му събратя, но и го отличава от тях заради способността му да се влияе и да реагира съобразно условията на околната среда“, разказват от музея.

Изложбата включва микроскопски снимки на изследвани фрагменти дървесина от античните пластове на обекта на ул. „Екзарх Йосиф“. Тя представя поглед навътре в тъканта на дърветата.

/ ГН

/ХТ / АВП/



Източник БТА