Вдигат границата на регулациите, ще обхващат суми до 100 000 евро
Променят правила и за бързите кредити
Пишат нов закон, който ще е в сила от есента заради евродиректива
Рекламата на кредити трябва да съдържа ясно и видно предупреждение, че вземането на пари назаем струва пари. Това ще е един от текстовете, които ще влязат в нов Закон за потребителския кредит, който подготвя министерството на икономиката. От ведомството са стартирали консултации, а предложения за законови текстове може да се дават до 19 май.
Новият закон се изготвя заради въвеждането на евродиректива за кредитирането, която
трябва да се приложи от есента
Именно тя разпорежда да има предупреждения при рекламата на заеми. В момента законът у нас изисква да се посочват лихвеният процент, общият размер на кредита и дължима сума, годишният процент на разходите, срокът и размерът на вноските.
Друга промяна се отнася за обхвата на законодателството – то ще важи за заеми до 100 хил. евро вместо сегашните 147 хил. лева.
Трето съществено изменение ще е нова регулация на т.нар. бързи кредити. Годишният процент на разходите, който в момента се използва за измерител на оскъпяването, не е адекватен. Това стана ясно на дискусия през февруари, организирана от “24 часа” и Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК).
Формулата, по която се изчислява ГПР, е с 14 компонента, което създава неясноти, сегашният начин е неразбираем и често се бърка с годишния лихвен процент, посочиха експертите. Разделение на кредитите на краткосрочни и с малка стойност, като за тях да се въведе таван на оскъпяването, предлагат от АОНК. Той трябва да е обвързан с главницата – това е по-подходящ икономически показател, особено за заеми под 1 година и с малка стойност, посочват от асоциацията.
Този модел вече е приложен успешно в редица европейски страни и ще осигури защита за потребителите, без да доведе до поскъпване на краткосрочните кредити. За останалите кредити ще се запазят текущите регулации с таван на ГПР.
При предстоящите промени в закона няма да се позволят злоупотреби като например франчайзи, когато една фирма е вписана в регистъра, но на практика дейността се осъществява от съвсем други хора. Вероятно ще се вдигнат и изискванията за капитала на финансиращите компании. Няма да се допуска заобикаляне на закона със застраховки към договори за кредит.
Евродиректива въвежда още
изисквания, които вече са изпълнени у нас
В България има Закон за потребителския кредит още от 2010 г. В текстовете са записани таван на оскъпяването, възможност за отказ от заема в 14-дневен срок, овърдрафтът също е включен, когато се погасява за повече от 3 месеца. Освен това е предвидена и възможността за предсрочно погасяване, като таксата за това не може да е повече от 1% от стойността на заема.
През миналия месец пък Съдът на ЕС реши възнагражденията на поръчителите при бързи кредити да се включват в годишния процент на разходите (ГПР). Ако това не е направено, а се начислява като допълнителен разход, договорът за заем е недействителен. В този случай кредитополучателят дължи само чистата стойност – това, което е получил като главница, без лихви и начислени такси.
Решението на Съда на ЕС е по запитване на Софийския районен съд. То идва, след като е установена практика сред фирми за бързи кредити да изискват от своите клиенти поръчители. Ако нямат възможност да ги осигурят, могат да сключат договор за поръчителство с дружество гарант срещу възнаграждение. Има и примери – договори за потребителски кредит с ГПР между 39,99 и 50%. Към тях има и такива за поръчителство, при които възнаграждението е 75% от общата сума и не е включено в ГПР.