Франция победи Полша с 3:1 в 1/8-финал от Световното първенство по футбол в Катар и в следващата фаза ще се изправи срещу Англия или Сенегал, които излизат на терена от 21:00 часа тази вечер.

Оливие Жиру стана голмайстор номер 1 на “петлите” за всички времена с 52 гола, а Килиан Мбепе надмина Пеле с деветия си гол на световни финали (Краля на футбола има 7), преди да е навършил 24 години.

Срещата започна по-добре за французите, които на два пъти стреляха опасно към вратата на Войчех Шчесни, но Рафаел Варан, Орелиен Чуамени и Усман Дембеле не успяха да открият резултата.

Поляците показаха зъби в 21-ата минута със силен удар на Роберт Левандовски, но покрай гредата.

Най-сериозно положение от началото на двубоя дойде в 29-ата минута, когато Дембеле подаде на Жиру, но той не успя да се разпише на празна врата. Последва и пропуск на Мбапе в 35-ата, за да се стигне до най-чистото положение за Полша две минути по-късно.

Пьотр Желински отправи силен удар, но Лорис спаси, а отбраната на Франция блокира последвалите два опита за добавка на полски футболисти.

Минута преди края на редовното време Оливие Жиру влезе в историята като голмайстор номер 1 на френския тим с 52-ия си гол за “петлите”. Той завърши многоходова акция и изведе Франция напред в резултата 1:0.

Втората част започна с натиск на Франция, а красиво попадение на Оливие Жиру в 58-ата минута не бе зачетено заради нарушение срещу полския вратар секунди по-рано.

Четвърт час преди края Франция избухна с контраатака, Жури намери Дембеле, той пусна топката към Мбепе, който я насочи неспасяемо в горния десен ъгъл (2:0). Попадението го изстреля на върха при голмайсторите на Мондиала и го постави пред Пеле с най-много голове – 8 на световни първенства преди да е навършил 24 години.

Мбапе вкара още един гол в мача в 90-ата минута след пас на Маркус Тюрам за 3:0.

В продължението Полша получи дузпа за игра с ръка на френски бранител. Роберт Левандовски пропусна от бялата точка, но изпълни отново заради наради навлезли в наказателното поле играчи на Франция. При втория опит полякът се разписа за крайното 3:1.

ФРАНЦИЯ – ПОЛША 3:1
1:0 Оливие Жиру (44′), 2:0 Килиан Мбапе (74′), 3:0 Килиан Мбапе (90′), 3:1 Роберт Левандовски (90+8′ дузпа)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
4′ Първи шанс за гол в мача! Рафаел Варан стреля с глава след корнер, но ударът му премина над напречната греда.
12′ Бомбен удар на Чуамени! Войчех Шчесни обаче е добре пласиран и изби.
16′ Хубав удар на Дембеле, но в обсега на полския вратар.
21′ Първи опит на Полша! Левандовски получи топката пред наказателното поле и я изстреля силно, но покрай гредата.
22′ Шут на Жул Кунде от дистанция, но право в ръцете на Войчех Шчесни.
29′  Какъв пропуск на Франция! Гризман изведе Дембеле по дясното крило, той пусна успореден на голлинията пас, но Жури закъсня и не успя да засече топката в мрежата на метър от празната врата.
35′ Нова възможност за Франция! Мбапе финтира бранител и стреля опасно в близкия ъгъл, но Войчех Шчесни спаси.
37′ Страхотен шанс за Полша! Желински стреля от около 10 метра, но Лорис спаси. Последваха два опита за добавка, но защитниците на “петлите” ги блокираха.
44′  ГООООЛ за Франция! Многоходова комбинация изведе Оливие Жиру на върха на атаката и той откри резултата.
45′ Хубав удар на Камински към вратата на Франция, но бранител изби в корнер.
45+1′ Край на първата част.

46′ Начало на второто полувреме.
48′ Остро центриране на Гризман от фаул, но Шчесни изби.
57′ Страхотна възможност за Франция! Мбапе стреля, топката се отби в бранител и премина н а сантиметри покрай вратата.
58′ ОТМЕНЕН ГОЛ на Франция! Оливие Журу вкара с ножичен удар топката във вратата на Полша, но има сигнал за нарушение срещу Войчех Шчесни секунди по-рано.
74′  ГООООЛ за Франция! Килиан Мбапе получи топката от Усман Дембеле на границата на наказателното поле и я заби в горния десен ъгъл (2:0).
90′ ГОООООЛ за Франция! Маркус Тюрам получи на левия фланг, навлезе и подаде в наказателното поле към Мбапе, който си нагласи топката към десния си крак и с много силен удар, отбеляза в горния ляв ъгъл на вратата.
90+4′ Страхотен удар със задна ножица на Мати Кеш, но Лорис спаси. Има и сигнал за засада.
90+6′  ДУЗПА за Полша за игра с ръка на френски бранител.
90+7′  ПРОПУСК на Левандовски от бялата точка. Дузпата обаче ще бъде изпълнена отново заради навлезли футболисти на Франция в наказателното поле.
90+8′ ГОООООЛ на Левандовски! Нападателят прати Лорис в обратния ъгъл за 3:1.
90+5′ Край на мача.

Shirt badge/Association crest ФРАНЦИЯ: 1. Юго Лорис (К), 4. Рафаел Варан, 5. Жул Кунде(90+2  ,3. Аксел Диаси) 18. Дайо Упамекано, 22. Тео Ернандес, 7. Антоан Гризман, 8. Орелиен Чуамени  (66  13. Юсуф Фофана), 10. Килиан Мбапе , 11. Усман Дембеле (76 20. Кингсли Коман) , 14. Адриен Рабио, 9. Оливие Жиру  (76 26. Маркус Тюрам)
Резерви: 16. Стив Манданда, 23. Алфонс Ареола, 2. Бенжамен Павар, , 6. Матео Гендузи, 12. Рандъл Коло Муани, 15. Джордан Верету, 17. Уилям Салиба, , 24. Ибрахима Конате, 25. Едуардо Камавинга,
Селекционер: Дидие Дешан

Shirt badge/Association crest ПОЛША: 1. Войчех Шчесни, 2. Мати Кеш , 14. Якуб Кивиор (87 5. Ян Беднарек), 15. Камил Глик, 18. Бартош Бережински , 10. Гжегош Криховяк (71  6. Кристиан Биелик), 13. Якуб Камински (71  21. Никола Залевски) 19. Себастиан Шимански (64  7. Аркадиуш Милик), 20. Пьотр Желински, 24. Пшемислав Франковски (87 11. Камил Гросицки), 9. Роберт Левандовски (К)
Резерви: 12. Лукаш Скорупски, 22. Камил Грабара, 3. Артур Енджейчик, 4. Матеуш Ветеска, 8. Дамиян Шимански, 16. Карол Свидерски, 17. Шимон Журковски, 23. Кшищоф Пьонтек, 25. Роберт Гумни, 26. Михал Шкораш
Селекционер: Чеслав Михневич

Съдия: Хесус Валенсуела (Венецуела)
Стадион: “Ал Тумама” (Доха)