- Само България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия не са узаконили резолюцията
Не се очаква евродепутатите да забавят ратификацията, тъй като на 16 февруари Европейският парламент прие поредна резолюция, с която призовава Съвета да задейства процедурата за ратификация. Тя беше гласувана с 469 гласа „за“, 104 „против“ и 55 „въздържал се“.
„Всяка трета жена в ЕС е била жертва на физическо или сексуално насилие. Докато тази отвратителна ситуация продължава, ние няма да можем да превърнем равенството между половете в реалност. Присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция е силен знак за нашия ангажимент да сложим край на това насилие и ще играе важна роля в предотвратяването и наказателното преследване на тези деяния“, заяви шведският министър за равенството на половете Паулина Брандберг от името на Съвета.
Ратификацията ще позволи създаването на съгласувана рамка на ниво ЕС за борба с насилието срещу жени и ще укрепи съществуващата правна рамка в областта на наказателно-процесуалното право, се казва в съобщението на Съвета на ЕС.
Тъй като Истанбулската конвенция обхваща въпроси, които са както от компетентност на ЕС, така и от компетентност на държавите-членки, решението за ратификацията на ниво ЕС ще засегне само въпросите, които попадат в изключителната компетентност на ЕС – членовете от Конвенцията за сътрудничество по наказателно-правни въпроси и членовете относно убежището и забраната за връщане.
ЕС подписа Истанбулската конвенция през юни 2017 г., но заради несъгласието с текстовете й от някои държави членки, досега евроинституциите не бяха пристъпили към окончателната ратификация на документа на Съвета на Европа.
До момента Конвенцията, която е в сила от 1 април 2014 г. е подписана от всички държави-членки на ЕС, включително от България. Тя е ратифицирана от 21 от 27-те членове на ЕС – Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург, Малта, Нидерландия , Полша, Португалия, Румъния, Словения, Испания и Швеция. България, Чехия, Унгария, Латвия, Литва и Словакия не са ратифицирали конвенцията. През юли 2020 г. полското правителство обяви намерението си да се оттегли от Конвенцията, но досега не го е направило. https://lupa.bg/