Саудитска Арабия хвърли първата голяма бомба на Мондиала в Катар и победи Аржентина с 2:1 в среща от група С на Мондиала в Катар, прекъсвайки серията от 36 мача без поражение на съперника.

“Гаучосите” пропуснаха да открият резултата още в първата минута, в която удар на Меси бе спасен от вратаря на Саудитска Арабия. Звездата на ПСЖ все пак успя да се разпише осем минути по-късно от дузпа, отсъдена за задържане в наказателното поле (1:0).

За звездата това бе попадение на четвърто световно първенство при петото му участие на световни финали. Меси вкара още един гол в мача в 22-ата минута, но попадението му бе отменено заради засада.

Шест минути след отменения гол на Меси, реферът Славко Винчич  не зачете и попадение на Лаутаро Мартинес, измъкнал се зад отбраната на Саудитска Арабия.

Нападателят на Интер се разписа още веднъж минути след това, но и второто му попадение бе отменено заради засада.

Втората част започна шокиращо за всички фенове на стадиона, тъй като Саудитска Арабия успя да изравни при първия си точен удар в мача. Салех Ал-Шехри пое топката на границата на наказателното поле, надбяга бранител и вкара топката в далечния ъгъл за 1:1.

Само пет минути по-късно сензацията бе факт и Саудитска Арабия поведе с далечен удар на Салем Ал-Давсари (2:1).

Минути по-късно Меси се озова на добра позиция, но топката му бе изчистена. Аржентинците пропуснаха още една добра възможност в 63-ата минута, но Николас Талиафико бе на пътя на топката и провали всичко.

До края на мача аржентинците опитаха да променят развоя, но не измислиха нищо, което да доведе до голов удар.

Саудитска Арабия поведе в групата с три точки, докато Аржентина е на дъното с 0. Другият мач от групата – Мексико срещу Полша, е от 18:00 часа.

АРЖЕНТИНА – САУДИТСКА АРАБИЯ 1:2
1:0 Лионел Меси (9′ дузпа), 1:1 Салех Ал-Шехри (48′), 1:2 Салем Ал-Давсари (53′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
1′  Първа добра възможност за Аржентина в мача! Лаутаро Мартинес подаде към Меси, който от около 10 метра стреля, но вратарят на Саудитска Арабия спаси с една ръка.
7′  ДУЗПА за Аржентина! Реферът видя задържане на играч на Аржентина в наказателното поле.
9′   ГОООЛ на Аржентина! Лионел Меси прати топката в обратния на вратаря ъгъл за 1:0.
16′ Първи точен удар на Саудитска Арабия в мача, но твърде слаб.
22′  ОТМЕНЕН ГОЛ на Аржентина! Лионел Меси изскочи зад гърба на отбраната на съперника и се разписа, но страничният съдия сигнализира за засада.
28′  ОТМЕНЕН ГОЛ за Аржентина! Лаутаро Мартинес също се разписа, оставайки сам срещу Мохамед Ал-Уваис , но след ВАР реферът отмени гола.
35′  ОТМЕНЕН ГОЛ на Аржентина! Лаутаро Мартинес пак се измъкна и вкара, но попадението му отново бе отменено заради засада.
43′ Родриго де Пол от Аржентина имаше възможност да отправи удар след изчистена топка, но изстрелът му от границата на наказателното поле профуча високо над напречната греда.
45+3′  Принудителна смяна в тима на Саудитска Арабия.
45+5′ Край на първата част.

46′ Начало на втората част.
48′  ГОООЛ за Саудитска Арабия! Салех Ал-Шехри се измъкна зад отбраната и с първия точен удар за тима си успя да изравни.
53′  ГОООЛ за Саудитска Арабия! Салем Ал-Давсари шокира аржентинците със силен удар в далечния ъгъл за 2:1.
57′ Шанс за Аржентина! Меси проби  в наказателното поле, но топката му бе изчистена.
59′  Тройна смяна в тима на Аржентина.
63′  Страхотен шанс за Аржентина! Николас Талиафико застана на пътя на удар към вратата на Саудитска Арабия и провали атаката на свия тим.
69′ Няколко корнера пред вратата на Саудитска Арабия, но така и не се стига до удар.
72′ Анхел ди Мария опита изстрел към вратата, но стражът на Саудитска Арабия се справи.
84′ Възможност за Аржентина! Ди Мария центрира и Меси опита изстрел с глава, който обаче бе твърде слаб.
87′ Ново напрежение пред вратата на Саудитска Арабия, но топката е изчистена пред погледа на Лаутаро Мартинес.
90+1′ Разбъркване пред вратата на Саудитска Арабия, но има сигнал за нарушение.
90+4′ Лионел Меси тръгна да лъже няколко бранители в наказателното поле, но загуби топката.
90+9′ Възможност за Аржентина, но Мохамед Ал-Уваис улови без проблем.
90+14′ Край на мача.

Shirt badge/Association crestАРЖЕНТИНА: 23. Емилиано Мартинес, 3. Николас Талиафико (71  8. Маркус Акуня), 13. Кристиан Ромеро (60  25. Лисандро Мартинес) , 19. Николас Отаменди, 26. Науел Молина ,  5.Леандро Паредес (60  24. Енцо Фернандес), 7. Родриго де Пол, 10. Лионел Меси (К) , 11. Анхел ди Мария, 17. Алехандро Гомес (60  9. Хулиан Алварес), 22. Лаутаро Мартинес
Резерви: 1. Франко Армани, 12. Херонимо Руй, 2. Хуан Фойт, 4. Гонсало Монтиел, 6. Херман Пецела,, 14. Есекиел Паласиос, 15. Анхел Кореа, 16. Тиаго Алмада, 18. Гуидо Родригес, 20. Алексис Мак Алистър, 21. Пауло Дибала
Селекционер: Лионел Скалони

Saudi Arabian Football Federation - WikipediaСАУДИТСКА АРАБИЯ: 21. Мохамед Ал-Уваис – 13. Ясер Ал-Шахрани, 5. Али Ал-Булеахи , 12. Сауд Абулхамид, 17. Хасан Ал-Тамбакти, 8. Абдулела Ал-Малки , 10. Салем Ал-Давсари  , 11. Салех Ал-Шехри  (78  2. Султан Ал-Ганам), 23. Мохамед Кано, 7. Салман Ал-Фарадж (K)  ( 45+3′ 18. Науаф Ал-Абид  (88 4. Абдула Ал-Амри)), 9. Ферас Ал-Брикан (88  25. Хайтам Асири)
Резерви: 1. Мохамед Ал-Ями, 22. Науаф Алакиди, , 3. Абдулах Маду, , 6. Мохамед Ал-Бурайк, 14. Абдула Отайф, 15. Али Ал-Хасан, 16. Сами Ал-Наджи, , 19. Хатан Бахбри, 20. Абдулрахман Ал-Обуд, 24. Насер Ал-Давсари, 26. Рияд Шарахли
Селекционер: Ерве Ренар

Стадион: “Лусаил Айконик” (Лусаил)
Съдия: Славко Винчич (Словения)