Една зимна разходка из красотите на Трънския край

0
13



Зимен ден, леко облачен, доста рано е все още. Над сто души обаче вече са се събрали за началото на организирания от Трънското туристическо дружество преход от Ждрелото на река Ерма до Драговски камик.

Общото разстояние от 15 км е подходящо за все още късите февруарски дни, а по маршрута ще посетим различни интересни обекти – Врабчанския водопад, връх Стакьов камик, некропола над с. Врабча. Прави впечатление стройната организация на водачите, облечени в открояващи се жилетки и ясната маркировка по трасето. Доброволци са изчистили пътеките в предходни дни, а на туристите остава само да се наслаждават на гледки и чист въздух. 

„На година правим по 7-8 масови изкачвания, тоест вече имаме 60-70 организирани такива, като много рядко на тях присъстват под 100 души. Може би най-голямото беше отново на Драговски камик от Банкя през 2020 г., на което дойдоха около 500 човека“, каза за БТА Руслан Зарев, председател на Трънското туристическо дружество.

Всичко започва през 2107 г., когато в района са обявени намерения за златодобив. 

„Голяма част от красивите места щяха да бъдат превърнати в мини и тогава се зароди много мощна съпротива в общината. Това продължи около половин година, проведе се референдум и 93 процента от гласувалите се произнесоха срещу тези намерения и че искат природата да остане непокътната. Част от хората, които бяхме в съпротивата, установихме, че имаме общи интереси в сферата на туризма и планинарството, и че всеки един от нас по някакъв начин е искал да популяризира района и има идеи в тази посока“, разказа Руслан Зарев.

Така се заражда бъдещото дружество, чиято оснавна цел е и да се подпомогне развитието на община Трън. Членовете му смятат, че туризмът в района има огромен потенциал, който все още е далеч от максимума си. При достигане на този потенциал според нас може една значителна част от населението да намери заетост и развитие в туризма, посочи той.

Официалното учредяване на дружеството е през октомври 2017 година, но дейността му е започнала няколко месеца по-рано с чистене и маркиране на пътеки, и организиране на преходи.

Полагане на маркировка, смяна на табели, разчистване и други необходими дейности дружеството извършва със собствени средства от членски внос, такива от дарения, както и с помощта на Община Трън. Туристическите пътеки са вече над 20, като се поддържат повече от 100 километра. 

Освен пешеходните, има и веломаршрути в Ерулската планина, които са смесени – планински и асфалтови. В района има и трасета за бегачите, като дружеството организира две състезания по планинскко бягане. Освен през най-горещите месеци юли и август, почти всеки уикенд членове му и доброволци, обичащи туризма и планинарството, поддържат различните трасета, които са общо около 130 км.

Най-голямото събитие за бегачите е „Трън ултра рън“. Тази година то ще се проведе за четвърти път през месец май. 

„Стартът е в село Велиново, маршрутите минават през Ездимирската планина, Парамунската, Любаш и Ерулската прланина. Това е най-дългият маршрут, който е 55 км, има и по-кратки. Миналата година имаше 450 участници, тази година очакваме да достигнат до 500“, обясни Руслан Зарев.

За първи път миналата година се провежда състезанието „Вертикален Руй, което е от типа вертикален километър. То е предизвикателство и изпитание за най-издръжливите – само 4 км, но близо 1000 метра денивелация за преодоляване. Стартира от Зелениград, а финалът му е на връх Руй. Върхът е висок 1706 м и е първенец на едноименната планина, която е част от област Краище.  

„Тази година през октомври ще е второто издание на това състезание и ще сме част от световните серии по вертикален километър. Именно финалът ще бъде „Верикален Руй“ в Зелениград, като ще се проведат общо 10 състезания в Европа и едно в Бразилия“, съобщи председателят на Трънското туристическо дружество.

Районът е доста подходящ и за планинско, и за шосейно колоездене, защото асфалтовите пътища реално са в планината и по тях има много слабо автомобилно движение.

Нарекли сме маршрутите „ВелоЕрул“, тъй като минават през село Ерул. Има два кръгови, с дължина 21 и 25 км, които са по черни горски пътища и по асфалтови пътища, но със слабо движение. Два участъка от тях са с по-висока трудност, като има различни варианти, които колоездачите могат да комбинират и на практика при желание да бъдат цял ден в планината, обясни той.

Потенциала за развитие от дружеството виждат в изграждане на повече къщи за гости, заведения за хранене, развлекателни атракции. Главно благодарение на нашата дейност туристопотокът в района в последните години се увеличи в пъти, каза Руслан Зарев.

Към момента все още не са много местата, които посрещат туристи, но в последните 1-2 години има сериозно раздвижване, отчитат още от дружеството. Тази година ще бъдат отворени няколко къщи за гости, които ще приемат туристи, има и такива, които са в процес на изграждане.

За туристите скоро ще бъде маркирана нова пътека до връх Ракитски камик в Руй планина, а за догодина от дружеството готвят нови трасета за „Трън ултра рън“, разкри Руслан Зарев. 

„Общината ни подкрепя по всякакъв начин. Имаме много идеи за развитие, така че откъдето и да дойде финансиране или помощ, ще бъде от полза“, заяви той. 

В този зимен февруарски ден нашата сериозна група се движи именно по един от популярните маршрути до връх Драговски камик, наречен още „Трънският Матерхорн“ заради формата си. До върха може да се стигне по три маршрута.

Популярно е и изкачването на връх Любаш от село Лялинци, който също е оприличен на известен емблематичен връх – Килиманджаро, „покрива“ на Африка.

До връх Руй желаещите също могат да направят преход по три пътеки – от село Забел, село Ломница и село Зелениград. От миналата година отново работи и посреща туристи хижа Руй.

Вече сме на финала на нашето приключение, но не съвсем. На пътя стои и чака момиче, за да не пропуснем отбивка към скрит водопад. Целият е замръзнал в красиви ледени драперии. Туризмът всъщност е вселена – колкото повече виждаш и достигаш, толкова повече се убеждаваш, че все още нищо не си видял от богатствата на природата. 

Трънският край само потвърждава това.

„Районът ни е привлекателен за туризъм с невероятно красивата си природа и възможности за всякакъв вид активности на открито на разнообразен терен. Подходящ е за планинско бягане, колоездене, има и катерачни маршрути на скалите при Врабчанския водопад“, каза Руслан Зарев.

Елате и се убедете сами, канят гостоприемно от Трънското туристическо дружество.



Източник БТА