От края на месец април започна събарянето на т.нар. мелница в кв. „Левски“ в Балчик. Днес започна разрушаването и на най-високата сграда в комплекса на ул. „Дунав“ 6.
Изпълнението е чрез механичен способ до кота нула. Планираната продължителност на работата по строителната площадка е три месеца. Възложител е дружеството „ЦБА Добрич, а изпълнител „Ростер“ ООД . гр. Смолян.
С въпроса каква е съдбата на тази емблематична сграда, със стогодишна история, ни потърси Петър Моралийски – художник, гражданин на Балчик: „Виждаме, че започва демонтиране на покривната конструкция. Смея да си помечтая, че е демонтиране, а не е е разрушаване на сградата“ – интересува се той от бъдещото и с надеждата, че тя ще бъде възстановена. Защото, по думите му, е паметник на културата и носи архитектурна, историческа и социална стойност като част от градската среда.
След функцията и на мелница, там е имало кабелна фабрика, завод за печатни платки, търговски и други дейност. Последно използвана като склад.
Сградата не е паметник на културата и няма механизъм, по който да поставим ограничения – отговори заместник – кметът по устройство на територията Димитрин Димитров. Събарянето, започнало през април, е изрядно, уточни той. Първо за по-ниските сгради, а след това и към най-високата.
„Тази сграда е част от сградния фонд в този имот, наскоро закупен от настоящия собственик. Неговите намерения не включват запазването им и ние нямаме механизми да възпрепятстваме това, колкото и да е висока емоционалната стойност на сградата за нас. Направена е проверка преди да одобрим плановете за управление на отпадъците и плана за безопасност и здраве в началото на годината, която включва и проверка дали сградата не е паметник на културата. Тя показва, че не фигурира в нито един от регистрите“ – коментира Димитров. По думите му сградата е направена по типов проект. В България има много такива, в Добрич например. Последно е била завод за производство на кабели.
На мястото на емблемата ще се появи ритейл парк
 
От тази сграда нищо няма да се запази, ще бъде изграден ритейл парк с обичайните магазини и марки в тях. До две години ще се реализира на един етаж, обясни собственикът Камен Атанасов. Той подчерта, че имотът е частна собственост и не е паметник на културата.
Исторически музей: Това е поредното разрушаване на емблематична сграда; Ако Балчик бъде обявен за резерват, нито един строеж или събаряне няма да мине без одобрението на НИНКН и ИМ
 
Директорът на Исторически музей – Балчик Радостина Енчева и уредникът Венцислав Чаков за пореден път са изправени пред големия проблем, че когато се строят или събарят постройки до паметници на културата, никой не ги информира. Според тях не е нормално да научават за такива намерения в последния момент. По думите им Балчик трябва да бъде обявен за архитектурен резерват.
„Твърде малко са сградите, строени в първата половина на 20 век, за да си позволим така лесно да бъдат разрушавани. Те са част от историческото минало на града ни – както в долната част на града беше реновирана мелницата, спокойно можеше и в горната част да бъде социализирана в новата среда. Това е поредното разрушаване на една емблематична сграда на Балчик, за която е спорно какъв нейният статут… Дори само това, че този архитектурен стил е толкова в миналото назад, би трябвало това нещо да бъде запазено…Тази голяма и емблематична сграда от началото на 30-те години на миналия век е горяла, палежът и е бил умишлен, но отново е възстановена. Тя има стойност за самия квартал, по подобие на мелницата край морето“ – смята Венцислав Чаков, че фасадата на събарящата се сграда трябва да бъде възстановена. Нямаме точна информация кога спира да работи като мелница, но през 80-те години е била кабелен цех, след това там се е помещавала банка, дискотеки, смениха се много функции след Промените – припомня още историкът.
Радостина Енчева използва случая да посочи за пример възстановяването на други сгради – емблеми за Белия град – Темелковия хан, старото зимно кино в центъра на Балчик, както и вила „Щорк“ край брега на морето, чиято реставрация скоро ще завърши. „Това е духът на града. Ние с новите сгради нищо не показваме“ – категорична е тя, че архитектурните правила трябва да се спазват с особена сила за град като Балчик с такова богато културно-историческо наследство.