Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2024 г. тази дата е 28 август

Томатина (на испански: La Tomatina) е известен испански фестивал, известен още като Битката на доматите (La Batallа del Tomate).

В последната седмица на август в град Бунол, източна Испания, започва ежегодният „Фестивал на доматите“, посветен на отиващото си лято.

Както всички испански фестивали, този включва фойерверки, музика, танци и безплатна храна. Но фестивалът на доматите има една отличителна черта, която привлича тълпи от туристи в Буньол: кулминацията на фестивала – битката с домати Томатина (La Tomatina), която се провежда на градския площад.

Сигналът за началото на битката е специална петарда, изстреляна в сряда в 11 часа от кметството. При този сигнал по улиците на града се появяват няколко камиона, натоварени с главните герои на празника – зрели домати, които са снаряди. Участниците в празника (и това е целият град Буньол), тичайки до колите под градушка от домати, грабват черупките и весело отмъщават на онези, които първи стигнаха до камионите.

Целта обаче може да бъде всеки, който е в обсега, основната задача на участниците, които между другото се считат за всички, е да стрелят с домати по съседа си, а кой ще се окаже, не е толкова важно. Като се има предвид, че в това забавление участват над 20 хиляди души, а броят на черупките възлиза на сто тона домати, лесно е да си представим в какво се превръща градският площад и жителите на града само няколко минути след началото на престрелката с домати.

По време на боевете, които продължават два часа, почти всички барове, кафенета, ресторанти и всякакви обществени места са затворени, а на прозорците и вратите са окачени специални пластмасови панели. Самите участници в Томатина предпочитат разумния минимализъм в облеклото, тъй като в този ден е трудно да останеш чист дори извън градския площад. Изразът „доматени реки“, често използван за описване на доматен бунт, изобщо не е крилата фраза.

Историческите корени на този необичаен празник се връщат към диктатурата на Франко. Според една от версиите хвърлянето на домати един по друг е послужило като символичен протест срещу неговия режим. Но най-вероятно подобно значение е дадено на битките с домати по-късно, когато местният празник вече е станал известен в цяла Испания.

Първото клане с домати е регистрирано през 1945 г., когато в края на лятното тържество в Буньол група младежи, поради небрежност или в желанието си да се забавляват, изпускат голяма фигура на един от участниците в парада, вътре в която беше самият участник. След като стана, той не оцени шегата и започна бой, в който приятелите му бързо се включиха. Престрелката станала край зеленчукови лавки, а доматите веднага се превърнали в снаряди. Полицията пристигнала навреме и разпръснала скандалджиите и ги принудила да платят за развалените зеленчуци, но точно година по-късно те се събрали на същото място със собствените си домати.

Постепенно престрелките с домати станаха градски и въпреки недоволството на полицията в тях участваха все повече хора. През 1950 г. местните власти вече не се намесват в Томатина, както започва да се нарича денят. Но темпераментните испанци не винаги се ограничават до хвърляне на домати, понякога влиятелни хора също попадат под раздаването на зеленчуци, което води до забраната на празника през 1957 г. Разстроени от това, испанците организираха многолюдно погребение за Томатина, на което огромен ковчег с домат беше пренесен по улиците на града, а погребалната процесия, според всички правила, беше придружена от оркестър и опечалени. Под натиска на жителите на града през 1959 г. местните власти са принудени да премахнат забраната и да признаят Томатина за официален празник на Буньола.

В същото време бяха приети правила за провеждане на този празник, които са в сила и до днес. Има само четири забрани:
– началото и краят на битката се определят строго от сигнална петарда от кметството;
— не можете да хвърляте нищо друго освен домати, а самите домати трябва да бъдат смачкани преди хвърляне, за да избегнете нараняване;
– Забранено е взаимното късане на дрехите;
– Не трябва да пречите на движението на камиони с домати.

Благодарение на тези прости правила нито едно празненство на Томатина не е довело до сериозни инциденти.

До 1975 г. всеки жител плащаше черупките си от собствения си джоб, носейки домати със себе си на празника, но само зрели домати, а не зелени. И през 1975 г. монасите от Ордена на Св. Луис Бертран, покровителят на града, започнаха да доставят „боеприпаси“. Пет години по-късно Общината на града пое организацията на празника, което рязко увеличи броя на участниците в празника и обема на разпръснатите домати.

Доматените битки завършват с плуване в басейн, пълен с доматен сок и томбола за бутовете на традиционно иберийско прасе. До края на празника доматената каша под краката стига до глезените, а близките къщи, както и участниците, са пребоядисани в червено. След самата битка площадът се измива, а след това още няколко дни продължава Фестивалът на доматите, последният празник на отминаващото лято.