- Тест драйв KGM Rexton
Марката KGM, известна преди като SsangYong, се завърна в Русия с четири модела едновременно. Най-големият, най-скъпият и флагман е рамковият SUV Rexton. Именно това южнокорейската компания направи най-добре. „Известия“ разбра как се управлява Rexton и защо ще се хареса на консерваторите.
KGM Rexton: каква кола е това
SsangYong произвеждаше прости, честни SUV-ове, а рисковите дизайнерски експерименти на британеца Кенет Грийнли му направиха лоша услуга. Това обаче не спря веднага. Дори когато италианците от Italdesign поеха външния вид на първия Rexton, той все пак се оказа претенциозен. Сега корейците се държат зле. Сегашното поколение на флагмана, петото поред, изглежда дори твърде скромно.
Единственият безспорен дизайнерски успех са „отделните“ брони. Освен това, поради характерния модел на фалшивата радиаторна решетка, Rexton изглежда като уголемен кросоувър Chery Tiggo 8 Pro. Това е не по-малко от намек за сътрудничеството на KGM с китайския концерн, което става все по-тясно. SUV-ът не се откроява в потока и мнозина дори не го разпознават като нов модел. Само внимателните ще забележат носталгичната табелка с името и не по-малко носталгичния надпис Rexton.
Продажбите на автомобили SsangYong спряха още през 2019 г., а доставките – още по-рано, но изглежда, че не е имало пауза от няколко години и компанията, след като е променила името си, просто е продължила оттам, откъдето е спряла. Пренебрегвайки общото очарование от двуетажната оптика, сензорното управление, електрификацията. Всъщност това е вярно: петият Rexton е модернизация на автомобила от четвърто поколение, представен през 2017 г. Той беше показан през 2020 г., а през 2023 г. беше леко актуализиран: предният панел стана по-модерен, появиха се цифрово арматурно табло, отделен „таблет“ на мултимедийната система, сензорен блок, климатик, контурно осветление. В този вид Rexton се появи в Русия.
KGM Rexton: интериор и багажник
Rexton е рамков SUV с плътен заден мост, подобен на Mitsubishi Pajero Sport, Toyota Fortuner, Oting Paladin и Haval H9. Под капака е двулитров бензинов турбо двигател, съчетан с класическа 6-степенна автоматична скоростна кутия. Интериорът е скромен – единствените декорации са сребърна пластмаса и „пиано“ лак. Но е добре сглобен, има много меки панели с шевове, а в топ конфигурацията за тапицерията на седалките е използвана естествена кожа. Графиката на дисплея не е ярка, което е доста приятно – очите не се уморяват през нощта.
Единствените сензорни екрани тук са мултимедийният сензорен екран и климатичният блок, който при натискане издава звуков сигнал като китайски будилник, но реагира доста адекватно. Всички останали клавиши са физически, задвижването на всички колела е свързано с шайба, а селекторът за автоматична предавка от старата школа се движи по криволичещ жлеб. Мечта на всеки консерватор, ни повече, ни по-малко.
Седалката на водача не притиска плътно тялото, но профилът на облегалката е добър – можете да регулирате височината на възглавницата и височината на лумбалната опора. Гърбът не се уморява при дълго пътуване. Пътниците на втория ред са удобни – възглавницата на дивана е висока, има достатъчно място за краката, както и пространство над главата. За да се улесни качването на втория ред, има дръжки на колоните, по някаква причина пътникът отпред не би трябвало да има дръжка – по-трудно му е да се качи във висок автомобил.
Rexton има огромен багажник, който може да побере допълнителен трети ред седалки, но за Русия се предлага само петместна версия. Багажникът е оборудван с ниши, тави, фиксиращи гумени ленти и мека завеса, което се превръща в рядкост сред китайските марки. Има опции за трансформиране на багажника. Задните части на втория ред могат да се сгъват, а подът на багажника може да се постави по-високо – тогава се образува почти равна платформа и просторно подножие. Или седалките могат да се сгънат напълно и да се монтират вертикално.
KGM Rexton: характеристики
Преди марката SsangYong използваше лицензирани двигатели и трансмисии на Mercedes, сега Rexton използва 2.0-литров двигател със собствен дизайн (225 к.с. и 350 Нм) и шестстепенна автоматична трансмисия от Япония, Aisin. Тази комбинация бързо ускорява тежък автомобил, тежащ над 2 тона, но само ако надписът power свети на таблото. Странно е, че има само три режима на шофиране: eco (екологичен), winter (зима) и power (мощност), и няма нормален, или комфортен, режим. Липсата на „полутонове“ се отразява на характера на автомобила. Ако power е включен, колата реагира лесно на газта, но в градската тълпа газта е рязка, а автоматиката трепти. От своя страна, в еко режим няма особени икономии. Разходът за голям автомобил с не най-модерната трансмисия обаче се оказа умерен – 11-12 литра на 100 км. На магистралата той спада осезаемо.
Rexton, изненадващо за SUV с голяма рама, не е лош в магистралните режими, държи добре права линия, не се притеснява от шум. Освен това колата има единични прозорци, но въпреки това е тиха. В завои воланът със сервоусилвател по някаква причина се изпълва с осезаема тежест, опитвайки се да изправи траекторията. Като цяло, управлението не е най-любимото упражнение за Rexton. Той също не обича „лежачи“ – трябва осезаемо да намалите скоростта, в противен случай окачването ще ги обработи доста грубо. Но на развален път Rexton кара доста уверено, а воланът е изолиран от вибрации. Наличието на по-ниска предавка вдъхва известна увереност, но SUV-ът е лишен от блокировки между колелата.
KGM произвежда и дизелова версия на Rexton със задно независимо окачване, която може да се управлява по-добре. Тя обаче няма да се предлага в Русия – поради 2,2-литровия двигател таксата за рециклиране на такъв автомобил се оказа твърде висока.
KGM Rexton: цена за детокс
Качвайки се в Rexton, получавате детокс от коренно променена реалност. Това е първият нов продукт с некитайски произход с официална поддръжка и гаранция от няколко години. Най-обикновената кола за консерватори и уморени от китайските високи технологии. Не дава поводи за шум, освен може би заради цената. За базовата кола ще трябва да платите 6,8 милиона рубли, а за топовата – 7,2 милиона. Това е много дори за настоящия ценови диапазон. Ясно е, че със сложна логистика и различни свързани плащания няма да е възможно колата да бъде осезаемо по-евтина. Нека обаче си спомним, че през 2017 г. SsangYong вече се провали поради твърде високи цени. Дали руснаците са готови да платят толкова много за детокс сега е голям въпрос, пише ИЗВЕСТИЯ .