Димитровград отново става столица на музиката в България, когато от 25 септември до 30 октомври ще се проведе XXXV издание на Есенните музикални дни „Жул Леви“ 2025. Началото ще постави концерт „пЕсенна палитра“ на Забавно-духов оркестър – Димитровград със солисти Вивиан Желева, Доби Дулева и Анелия Кроснева. Концертът ще бъде на 25 септември от 19 часа в културен дом „Химик“, а в програмата му ще звучат любими песни от Стиви Уондър, Ейми Уайнхаус, Арета Франклин, Майкъл Джаксън, Паша Христова и други. Входът е с покани, които могат да се вземат предварително от Културен дом „Химик“.
На 9 октомври следват две събития, които ще очароват със своето разнообразие от жанрове публиката.От 16.30ч. на пл.“Поезия“ ще се проведе първият ЕСЕНЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ, който ще представи фолклорното богатство на региона с изпълнения на народни ансамбли и продукти на местни занаячии, а вечерта любителите на френските шансони ще се насладят на изпълненията на квартета GINGER GROOVE в концерта „Музика под небето на Париж“ от 19 часа във фоайето на театъра.
На 16 октомври, отново във фоайето на театъра публиката ще чуе плетеница от звуци, глас и ритъм от целия свят, преплетени в едно в Етно концерта „ВЕТРОВЕ“ със специалното участие на Юлия Гатдерова. Балканите, Близкия и Далечен изток и Африка, обединени от общите корени в основата на световната музика ще радва
На 20 октомври от 18.00 часа в изложбена зала „Асен Крайшников“ ще бъде открита документална изложба с плакати „20 години с американската музика“, която представя американски групи и музиканти, концертирали в България. Изложбата се осъществява с подкрепата на посолството на САЩ. За музикалният фон на събитието ще се погрижат музикантите от Акустично джаз трио-Димитровград.
На 28 октомври още едно бижу в програмата на Есенните музикални дни ще отбележи подобаващо значима годишнина в музикалната история на Димитровград. Симфоничният концерт „70 години по-късно“ ще пресъздаде програмата от първия концерт на Симфоничния оркестър при ГНС на ДТ – Димитровград. Концертът ще бъде в изпълнение на Оркестъра на Държавна опера – Пловдив с участието на музиканти от Забавно духов оркестър – Димитровград под диригентството маестро Ангел Филипов. Програмата в събитието ще повтори изцяло произведенията звучали преди седемдесет години под диригентството на създателя и първи ръководител на оркестъра Димитър Филипов. 70 години по-късно неговият син Ангел Филипов ще дирижира същата програма, на същото място.
Събитието ще бъде предшествано от представянето на документална изложба, посветена на създателя и първи диригент на духовия и симфоничния оркестър Димитър Филипов и неговия принос в развитието на културния живот в Димитровград. Документалната изложба „Димитър Филипов – разностранният талант“ ще бъде открита във фоайето на театъра в 18.15 часа.
В края на октомври ще се проведе и седемнадесетото издание на Младежки JAZZ фестивал за любителите на джазовата музика.
ЕСЕННИ МУЗИКАЛНИ ДНИ „ЖУЛ ЛЕВИ“ – ДИМИТРОВГРАД
25 СЕПТЕМВРИ – 28 ОКТОМВРИ 2025
25 СЕПТЕМВРИ
19.00 ЧАСА – Културен дом „ХИМИК“
Концерт „ПЕСЕННА ПАЛИТРА“ на ЗАБАВНО-ДУХОВ ОРКЕСТЪР- ДИМИТРОВГРАД (вход с покани, които могат да се вземат от КД „Химик“)
09 ОКТОМВРИ
16.30 часа – пл.“Поезия“
ЕСЕНЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ
19.00 ЧАСА – фоайе на ОДТ „АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ“
Концерт „МУЗИКА ПОД НЕБЕТО НА ПАРИЖ“ квинтет GINGER GROOVE
16 ОКТОМВРИ
19.00 ЧАСА – фоайе на ОДТ „АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ“
Етно концерт „ВЕТРОВЕ“ със специалното участие на ЮЛИЯ ГАТДЕРОВА
20 ОКТОМВРИ
18.00 ЧАСА – изложбена зала „Асен Крайшников“
Документална изложба „20 години с американската музика“ с участието на Акустично джаз трио – Димитровград
28 ОКТОМВРИ
18.15 ЧАСА – фоайе на ОДТ „АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ“
Документална изложба „Димитър Филипов – разностранният талант“ – посветена на създателя и първи диригент на духовия и симфоничния оркестър в Димитровград и приноса му в културнато развитие на града.
19.00 ЧАСА – ОДТ „АПОСТОЛ КАРАМИТЕВ“
Симфоничен концерт „70 години по-късно“
Оркестър на Държавна опера – Пловдив с участието на музиканти от Забавно-духов оркестър – Димитровград под диригентството на маестро Ангел Филипов (вход с билети, които ще се продават на касата на ОДТ „Апостол Карамитев“ и онлайн).
27 – 30 ОКТОМВРИ
XVII МЛАДЕЖКИ ДЖАЗ ФЕСТИВАЛ