Депутатите приеха пет проекта за промени в Закона за движение по пътищата

0
13



Депутатите приеха на първо четене пет от шестте внесени за разглеждане законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата. Отхвърлен бе внесеният от „Възраждане“ проект, който предвиждаше постигне на по-бърза реализация на отнетите моторни превозни средства в полза на държавата чрез продажбата им на публичен търг или чрез предоставянето им на бюджетни организации. Законопроектът бе отхвърлен с 83 гласа „за“, 26 – „против“ и 67 въздържали се. 

Депутатите приеха и двата законопроекта с вносител Министерският съвет. С единия се регламентира подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън населено място, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните от водачите моторни превозни средства.

Въвеждат се нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средна скорост, като за място на нарушението при установяване на превишаване на средната скорост се счита участъкът от пътя, за който е установено нарушението. Предвижда се нарушения за средна скорост да могат да бъдат установявани от органите на МВР чрез техническите средства на електронната система на Агенция „Пътна инфраструктура”, като обменът на информацията ще се осъществява по реда на инструкцията.

Контрол на средната скорост ще се осъществява като се съобразяват ограниченията на скоростта за съответните участъци, в които ще се осъществява контрол – ще се избират отсечки с еднакво ограничение, за които са налице данни за често настъпване на пътнотранспортни произшествия, в които водачите са склонни да извършват нарушения на ограничението на скоростта.

Допълват се и правилата, свързани с пешеходците. Въвеждат се конкретни задължения към стопаните на пътя. Със законопроекта се предлага възможност моторно превозното средство от категория В да се управлява от водач, навършил 17-годишна възраст, с придружител. Предвижда се създаването на разпоредба, според която като условие за извършване на преглед за проверка на техническата изправност на пътно превозно средство да са заплатени глобите по влезли в сила наказателни постановления, фишове и електронни фишове за нарушения на Закона за движение по пътищата (ЗДвП), извършени с представеното за преглед превозно средство.

За нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител, по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи, с който се налага глоба или имуществена санкция в размер, определен за съответното нарушение. Предвижда се електронният фиш да подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша, чрез ръководителя на структурата, на чиято територия е извършено нарушението.

Със законопроекта е предложена възможност за осъществяване на контрол от органите на МВР с необозначени превозни средства. Контролът с тези автомобили ще се осъществява от полицейски органи, изпълняващи служебните си задължения в униформено облекло. Със законопроекта се създава Съвет за сътрудничество с научната и академичната общност, чиито състав се определя със заповед на председателя на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата”.

Другият законопроект, внесен от Министерски съвет, е свързан с европейска директива относно одобряването и надзора на пазара на земеделски и горски превозни средства като се определят по нов начин категориите превозни средства, като колесните трактори вече се определят като превозни средства от категории Т 1. В доклада на комисията се посочва, че рисковият потенциал по отношение на пътната безопасност на колесните трактори, когато се движат по пътищата, отворени за обществено ползване, е съпоставим с този на товарните автомобили и те следва да бъдат третирани по същия начин, както товарните автомобили при извършването на контролни проверки на пътя.

Законопроектът, внесен от ГЕРБ-СДС, който също бе приет на първо четене, предвижда предоставянето на допълнителни правомощия за осъществяване на контрол върху правилата за движение по пътищата в рамките на населените места на органите на местното самоуправление и местната администрация. С него се дават и допълнителни правомощия на определените от министъра на вътрешните работи служби при изпълнение на функциите си да имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на както на водача, така и на пътниците. Освен това се дава и правомощие да имат правото при извършване на контрола да връчват на водача и на пътниците невръчени електронни фишове за нарушения по Закона за движението по пътищата (ЗДвП) или на кодекса за застраховането, издадени от автоматизирани технически средства и системи на Министерството на вътрешните работи.

Друго изменение в закона се отнася до службите за контрол, определени от кметовете на общините, да могат да изграждат, управляват и развиват автоматизирани технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушение по ЗДвП. Също така се предвижда при изпълнение на функциите си по ЗДвП, определените от кметовете на общини служби за контрол да могат да използват технически средства и системи, заснемащи и записващи датата, мястото, точния час и вида на нарушението, и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, както и да могат да преместват или да нареждат да бъде преместено паркирано в нарушение пътно превозно средство на отговорно пазене на предварително публично оповестено място без знанието на неговия собственик или на упълномощения от него водач. В тази връзка се дава правомощие общинските служби за контрол да имат право на безплатно предоставяне на данни от националния регистър на Министерството вътрешните работи за регистрираните превозни средства за установяване на собствеността, ползването, вида и категорията на пътните превозни средства. Разширяват се и правомощията на длъжностни лица от съответната община, определени от кмета на общината, при извършването на административни услуги на гражданите да могат да връчват електронни фишове за наложени наказания по ЗДвП, издадени от Министерството на вътрешните работи.

Законопроектът, внесен от Божидар Божанов и група народни представители, който също бе приет на първо четене, предвижда промени, насочени към намаляване на административната тежест, повишаване на връчването и контрола, улесняване на гражданите чрез елиминиране на всички стикери от предното стъкло на автомобила и заменянето им с автоматизирани справки в централизирани регистри, възможността за заплащане на глоби онлайн без преди това да се налага те да бъдат връчени присъствено, както и намаляване на рецидивистите на пътя като се въвежда задължение за контролните органи да спират на пътя и да връчват невръчени електронни фишове и наказателни постановления на водачи, които имат повече от 5 невръчени такива. Законопроектът въвежда и задължение за публикуване на данни за извършените нарушения, съответно за съставените актове, фишове, електронни фишове и наказателни постановления. Въвежда се и право на служебен електронен достъп на държавни органи и други лица, обработващи ги по закон, до данните за административните нарушения на водачите.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Явор Божанков, който също бе приет на първо четене, цели да разреши проблема със зачестилите случаи с полеви тестове (DrugTest5000) за водачи на МПС, които отчитат значителен процент ”фалшиви” резултати.

Според вносителите последствията от един такъв фалшив резултат засягат значително правата на гражданите, като всичко това е свързано с отнема свидетелство за управление на МПС до 18 месеца или до решаването на случая и се прекратява регистрацията на автомобила за период от 6 месеца до 1 година. Това е значителен период от време, през който мярка, определена като временна и единствено във връзка с необходимостта да се осигури безопасност на пътя, се налага практически като наказание. Предложената промяна адресира този проблем, като се предвижда отнемането на свидетелството за управление на моторно превозно средство да бъде за 72 часа при кумулативно наличие на две предпоставки – водачът на моторно превозно средство премине медицинско изследване и да даде биологични проби за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. Предлаганите промени предвиждат регистрацията на МПС да не се прекратява, когато водачът доброволно е дал проба за химико-токсикологично лабораторно изследване и заедно с това се е подложил на медицински преглед, до доказване на отговорността му. Промените целят да възстановят презумпцията за невиновност до доказване на противното – основополагащ правен принцип, да ограничат настъпването на значителни негативни последствия за водачите преди тяхната вина да бъде доказана или отхвърлена по несъмнен начин.



Източник БТА