Деветата симфония на Бетовен беше изпълнена от 400 музиканти в зала 1 на НДК

0
11



Деветата симфония на Бетовен беше изпълнена тази вечер от 400 музиканти в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК).

Със спектакъла се отбелязват 80 години от края на Втората световна война и 40 години от обявяването на „Одата на радостта“ за химн на Европейския съюз.

Сред изпълнителите беше младата звезда Александрина Михайлова, която е ученичка на Райна Кабаиванска и е възпитаник на музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена.

Александрина Михайлова е родена на 10 април 1998 г. в Шумен. На 7-годишна възраст започва да свири на пиано в школата по изкуствата „Анастас Стоянов“ при педагожката Здравка Христова. Участва в редица концерти и конкурси като пианистка. Също така е и дългогодишна хористка в детския хор „Бодра песен“. На 14-годишна възраст започва да се занимава с оперно пеене в школата „Анастас Стоянов“ при Недка Телбизова. Скоро започват изявите й на концерти и конкурси. Печели редица конкурси, сред които конкурса Vivavoce (2015) на името на Гена Димитрова в София, специалната награда и първо място на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе (2014). 

През 2021 г. се явява на прослушването за новия клас на академията „Ла скала“, успява да се нареди между десетимата участници и да се обучава от Лучана Д`Интино, Пиетно Спаньоли, Грегори Кунде, Винченцо Скалера и други. Влиза в ролята на Каролина в „Тайният брак“ на Чимароза, проект на академията. Операта се представя на основната сцена на „Ла скала“. Пак там дебютира като Малкият принц в „Малкият принц“ – опера за деца, написана специално за театъра от Пиеранджело Валтинони. Заедно с всички свои колеги, дебютира и в неизвестната опера на Доницети – „Кияра и Серафина“ на фестивала „Доницети“ в Бергамо. В началото на декември 2021 г. е дебютът й на сцената на Националната опера и балет в София, в операта „Турандот“, в ролята на Лиу.

В спектакъла участваха и хорове от цялата страна, Симфониета – Шумен с диригент маестро Славил Димитров, младежка филхармония „София“ към Националното музикално училище (НМУ) „Любомир Пипков“, Биляна Михайлова – алт, Михаил Михайлов – тенор, Пламен Бейков – бас.

В специално сформирания за целта Голям хор на България имаше хорове от страната, обединени за първи път в едно епично изпълнение на европейския химн – „Одата на радостта“. Това бяха хор Ave Musica с диригент Таня Никлева-Владева, академичен смесен хор „Гаудеамус“ – диригент Весела Гелева, Sofia Ladies International Choir – диригент Даниела Желязкова, академичен хор „Ангел Манолов“ – диригент Дарена Попова, вокален ансамбъл „Смирение“ – диригент Елеонора Христова, камерен хор „Иван Спасов“ – диригент Гергана Люцканова-Петрова, камерен хор „София“ – диригент Мария Русева, мъжки хор „Стефка Благоева“ – диригент Милка Толедова, камерна формация „Слава Русева“ – диригент Борислава Благоева, младежки хор „Стефка Благоева“ – диригент Борислава Благоева, смесен хор „Петко Стайнов“ – диригент Младен Станев, смесен хор „Морски звуци“ – диригент Росица Щерева, и младежката хорова капела към НМУ „Любомир Пипков“ –  диригент Славил Димитров.

Спектакълът завърши с изпълнението на „Одата на радостта“ и под аплодисментите на публиката.

От Българския хоров съюз връчиха на хоровете сертификати – или паметни грамоти, за участието им в Големия хор на България.  

Събитието се организира под патронажа на Европейския парламент, с финансовата подкрепа на Министерството на културата и община Шумен.

„Симфония номер 9 в ре минор“, наричана също „Хорална симфония“, е последната пълна симфония на германския композитор Лудвиг ван Бетовен. Завършена през 1824 г., тя е сред най-популярните произведения на класическата музика, определяна е като един от шедьоврите на Бетовен и като една от най-значимите композиции в историята. Първото й изпълнение е на 7 май 1824 г. във Виена.



Източник БТА