Двете президентски институции показваме, не само, че диалогът е възможен. Той може да бъде открит, конструктивен, може да допринася за развитието на добросъседството между нашите две държави. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Баку след срещата си с държавния глава на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска. Двамата разговаряха в кулоарите на климатичната конференция на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан.
„Това е третата ми среща с президента Силяновска и аз мисля, че тонът на отношения, конструктивен диалог, прагматичен диалог, открит диалог, който задаваме ние с нея, би трябвало да се възприема и от правителството на Северна Македония“, допълни Румен Радев.
Според него България очаква правителството и парламентът на страната по-скоро да извършат всичко, което е заложено в преговорната рамка и в Договора за добросъседство, за да може да не губи Северна Македония историческо време за своето членство и проблемът не е само с навременното вписване на българите в конституцията на страната.
Ако държавното ръководство на РСМ наистина има желание да се присъедини към Европейския съюз (ЕС), трябва да изпълни преговорната рамка и Договора за добросъседство, стана ясно още от думите на българския президент. Той изрази надежда правителството в Скопие да работи с държавните медии, така че да не се вижда език на омразата.
Румен Радев допълни, че с президента Силяновска са се разбрали, при такива ситуации, да бъде обменяна информация за наличие на език на омразата в националните медии.
Според президента може да се започне работа в учебниците в западната ни съседка да няма текстове, които не говорят добре за българските отношения със Северна Македония. Това може да допринася за изграждане на доверие и аз очаквам да вървим в тази посока. Иначе просто РСМ, най-вече хората в РСМ, губят историческо време, каза още Румен Радев.
Румен Радев се срещна с Гордана Силяновска в кулоарите на климатичната конференция на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан по-рано днес.
Разговорът е преминал в конструктивна обстановка и на него са били обсъдени необходимостта от подобряване на двустранните отношения, „преодоляване на отворените въпроси между двете страни, както и възможностите за задълбочаване и динамизиране на двустранното сътрудничество в няколко области от взаимен интерес”, съобщават и от кабинета на Гордана Силяновска в Скопие.