Двадесет и осмото издание на Международните детско-юношеските хорови празници „Добри Войников“, което тази година се посвещава на 150-годишнината от рождението на патриарха на българската хорова песен Добри Христов и 75-годишнината на организираната извънучилищна дейност в Шумен, беше открито пред Драматично-кукления театър „Васил Друмев“, съобщиха от пресцентъра на Община Шумен.
„Международните детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ са дни на професионално и духовно общуване. От днес Шумен е сцена на музиката и посланик на доброто, красотата и приятелството“, каза кметът на община Шумен проф. Христо Христов и пожела на участниците на добър час. По-рано през деня той посрещна журито и гостите на форума. „За нас е чест, че сте тук, в рамките на този форум. Община Шумен съхранява традициите на хоровите празници в Шумен и ги развива във времето. Благодаря ви за вашето участие, за ангажирането ви и че заедно надграждаме традицията на хоровото изкуство! Традицията никога няма да бъде прекъсната“, каза кметът, добавиха от пресцентъра на местната администрация. Заместник-кметът по образование и култура доц. д-р Виктория Ковчазова подчерта пред гостите, че това е уникален за България форум и самата тя, като солист на „Бодра песен“, е участвала в три издания на Хоровите празници.
Над 400 участници ще се включат в Празниците, като хоровете са общо 10 – от Шумен, София, Бургас, Хасково, Варна и от Истанбул. Тази година ще се реализира и хорова практика за диригенти. На 5 април ще е премиерата на новата хорово-симфонична творба „Радостна планета“, която е с участието на всички хорове и на Симфониета – Шумен в рамките на галаконцерта.
„Тази забележителна традиция утвърждава града и областта като важен културен център и възпитава у хората любов към музиката и хоровото изкуство“, посочва в своя поздравителен адрес министърът на културата Мариан Бачев. Програмата на изпълненията в хоровите празници от 3 до 6 април включително е публикувана в официалната фейсбук страница на организаторите – Център за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) „Анастас Стоянов“, както и на сайта на Община Шумен, посочват от пресцентъра на Община Шумен.
Както БТА съобщи, хоровите празници са създадени през 1971 година по инициатива на проф. Венета Вичева и се организират от Община Шумен и ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“. Подкрепят се от Министерство на образованието и науката, Българския хоров съюз, Федерацията на хоровете към Европейския съюз, Фондация „Проф. Венета Вичева“, Симфониета – Шумен, Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, Регионален исторически музей Шумен. Празниците се провеждат под патронажа на кмета на град Шумен проф. Христо Христов.