„Кръщението на нашия народ се е случило в Плиска, в района на Шумен. Тук са минали първите векове на просвещението, създаването на книжнината, тук е люлката на нашата българска цивилизация. За нас е радост и чест да посетим областта днес за тези важни годишнини, заяви патриарх Даниил пред журналисти.
Той отбеляза със задоволство, че тук се строят нови храмове. А това са корени на които стои духовността ни, обществения живот. Факт, че традицията е жива и дава своите плодове днес, посочи той. По думите му трябва да пазим и надграждаме това, което са ни завещали нашите предци.
На въпрос на „24 часа“ защо религията и изучаването на добродетелите трябва да влязат в българското училище отговорът бе: „Ако човек не бъде честен, ще лъже ли? Ако не бъде смирен ще бъде горд. Ако не бъде милосърден, ще бъде егоист и грабител. Нека всеки да си избере какъв иска да бъде“.
По думите му човек сам трябва да осъзнае какво важно място имат добродетелите в духовния ни образ.
Според Негово Светейшество напоследък много се спекулира с това, религията да бъде задължителен предмет. Задължителен предмет, но с три профила, които дават възможност за избор от всеки според неговите възгледи. Или религия православие или светска етика.
Патриарх Даниил отслужи благодарствен молебен в най-голямата църква в Шумен „Св.Св.Три светители“ във връзка с 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската писменост.
Домакин на честванията е Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.