- Те спасяват животи почти 2 г. в селата, парите за областния град ще стигнат за наблюдение на 60 пловдивчани, а нужда имат 600
- Ако човек вдигне 220 кръвно и припадне, медицинската сестра пак ще извика Спешна помощ, трябва да се дадат парите на тях, коментира Веселина Ботева
Изтощителна лятна жега в Пловдив и региона. Служител получава сигнал за възрастен човек с висока температура в пловдивското село Царацово. Дигиталната му гривна е отчела притеснителните стойности и автоматично е уведомила наблюдаващия. Той се обажда на болния, а след това и на личния му лекар. Медикът пристига на мястото и установява тежка бактериална инфекция, за която навреме успява да назначи антибиотично лечение.
Това е един от случаите на самотни хора, спасени благодарение на гривните, които носят около 160 души от община „Марица“. Те не са раздадени по новия проект на социалното министерство „Иновативни здравно-социални услуги“, а са част от програма, стартирала през юни 2023-а. Вече почти две години здравословното състояние на самотни възрастни хора се следи постоянно, за да може някой да реагира навреме в случай на проблем.
„Дистанционно измерват кръвно, налягане, пулс и температура
Имат вграден GPS тракер, който локализира местоположението на потребителя, както и жироскоп, отчитащ положението на тялото спрямо земята“, обясни пред „24 часа“ директорът на „Програми и проекти“ в община „Марица“ Соня Кунева. Устройствата
проверяват данните на всеки 4 часа,
изпращат ги в колцентър, където ги записват, а специалисти ги следят. Самата гривна функционира и като телефон с 3 записани номера, като хората могат да ги ползват, за да сигнализират лично за проблем. Доставчикът на услугата също има контакт на близки, на асистент или на личен лекар, които може да потърси, ако няма връзка с потребителя. Програмата включва и ежемесечни посещения от различни лекари, които правят прегледи и проверяват данните от гривната.
Новата програма на министерството, която продължава и надгражда приключилата вече „Грижа в дома“, предвижда дистанционно наблюдение във всички общини. Те трябва да обявят и поръчки и да намерят изпълнители. „Услугата е комбинирана. Не става въпрос само с една гривна човекът да се наблюдава, трябва да се гарантира, че ако нещо се случи, екип ще предостави необходимата грижа“, обясни шефката на дирекция „Социална политика“ в Пловдив Веселина Ботева. По думите такъв вид помощ би била изключително полезна на хората, тъй като личните асистенти не идват всеки ден, нито са до нуждаещите се по 24 часа, а такова наблюдение би дало възможност за бърза реакция в критична ситуация, която да спаси човешки живот.
По предишния си проект община Пловдив е имала средно 3 медицински сестри за всеки район. Сега обаче е останала по една, защото парите са по-малко. Веселина Ботева се надява, ако не може да бъде намерен изпълнител, който да предлага пълна услуга – устройства за наблюдение и екипи на разположение, предвидените средства от оперативната програма да бъдат прехвърлени на градската управа и с тях да се назначат поне повече специалисти.
Към момента от услугата се възползват 600 пловдивчани.
За тях се грижат 70 асистенти,
няколко рехабилитатори и медицински сестри. Те обаче не могат да реагират постоянно, а по-скоро при необходимост през деня да сменят абокат, или пък да поставят инжекция. „Сумата, която нашата община ще получи по този компонент, ще стигне за наблюдение на около 50-60 души. Нямаме възможност да поставим гривна на всички“, обясни Ботева. Със специални устройства ще се сдобият единствено тези, които живеят абсолютно сами.
Тя е категорична, че средствата няма да стигнат за постоянно наблюдение на всички, които са включени в компонента за обгрижване. „В никоя община не може да стане“, убедена е Веселина Ботева. Тя обясни, че в Пловдив има изключително много лични асистенти, но 95% от тях гледат близките си. Те не могат да ходят на друга работа, тъй като трябва да се грижат за болните си роднини, затова държавата им предоставя осигуровки и заплата. „Имаме обаче поне стотина души, които нямат никакви близки. Техните асистенти са по осем часа на ден при тях, но все пак си тръгват и те остават сами“, посочи Веселина Ботева. По думите би било добре държавата да направи по-мащабен проект, за да могат всички хора в това положение да имат 24-часово медицинско наблюдение.
Според Ботева гривните на община „Марица“ не са най-добрият вариант. „Имат само наблюдение от колцентър и ако нещо се случи, кого изпращат? Бърза помощ. Трябва да има професионален екип, който да е на разположение и да може да реагира веднага“, коментира тя. Тъй като общините трудно биха изпълнили нещо подобно, а и нямат такива специалисти, Ботева смята, че по-скоро би трябвало парите да се дадат на Спешна помощ. „Колкото и медицински сестри да назначим, ако човек вдигне 220 кръвно и изпадне в безсъзнание, те какво ще направят? Ще извикат Бърза помощ“, каза тя.
По думите общините могат да установят кои хора имат нужда от медицинско наблюдение, а след това да предадат данните на здравното министерство и програмата да се изпълнява съвместно със социалното.
„Вместо да назначаваме колцентър с медицински сестри и шофьори,
наблюдението трябва да става в центъра за спешна помощ
Да им се дадат на тях пари, да се купи още техника и тези устройства да са свързани със 112. За да може, когато се подаде сигнал, техен екип да отиде веднага“, заяви Веселина Ботева. Тя обясни, че община Пловдив е привилегирована, защото линейките могат бързо да стигат до всяка точка на града. Но на други места това отнема време, а Спешна помощ вече има изградена необходимата логистика. И ако тя бъде разширена с една съвместна програма, би помогнала повече на нуждаещите се.