“Град под леда” за 600 ядрени ракети зад натиска на Тръмп да завземе Гренландия

0
161


Зад стремежа на американския президент Доналд Тръмп да завземе Гренландия може да стои наскоро преоткрита, но стратегически много важна стара изоставена военна база, построена дълбоко под ледовете на замръзналия остров.

През пролетта на 2024 г. ученият от НАСА Чад Грийн, докато прелита със самолет над огромния ледник, за да изучава земната криосфера, неочаквано засича с радар “Кемп Сенчъри”. Това е отдавна забравена станция на американската армия от времето на студената война. Известна като “града под леда”, тя е построена през 1959 г. Състои се от 21 тунела, прокарани точно под повърхността на ледената покривка на Гренландия, с обща дължина 2,9 километра.

66-годишната база е била използвана като прикритие за проекта “Леден червей”, чиято цел е била да се изгради широка мрежа от площадки за изстрелване на ядрени ракети, които да бъдат насочени към СССР. Въпреки това нестабилността на ледената покривка прави използването ѝ твърде опасно или дори невъзможно, което кара САЩ в крайна сметка да се откажат от цялата идея. Така “Кемп Сенчъри” бива изоставена през 1963 г. и впоследствие забравена, докато Грийн не я преоткрива миналата година.

Сега, когато напрежението по света нараства, президентът Тръмп отново повдигна десетилетните претенции на Вашингтон към Гренландия, заявявайки, че САЩ се нуждаят от пълен контрол над датската територия от съображения за национална сигурност. След преоткриването на военната база обаче републиканецът изостри апетита си към острова, като предупреди, че няма да изключи използването на военна сила, за да го завладее.

“Не го изключвам. Не казвам, че ще го направя, но не изключвам нищо”, каза Тръмп в интервю, запитан дали би пратил войски, за да направи Гренландия американски щат.

“Гренландия ни е много важна. Тя има малко количество хора, за които ще се грижим, ще ги ценим и всичко останало. Но тази територия ни е необходима за международната сигурност на САЩ”, добави президентът.

Повторното откриване на “Кемп Сенчъри” напомни на света колко сериозно е било намерението на управляващите във Вашингтон да задържат Гренландия в свое владение през десетилетията. Макар че днес на острова има само около 150 американски войници, по време на студената война там са живеели около 10 хил. военни, разпределени в 17 различни бази.

САЩ поемат защитата на Гренландия по време на Втората световна война, а след това през 1946 г. се опитват да я купят за 100 млн. долара. Въпреки че Дания отхвърля офертата, Вашингтон отказва да изтегли войските си след края на конфликта. Безизходицата довежда до сключване на договор с малкото кралство през 1951 г., който позволява на американските военни да останат и да изградят бази на острова. Това споразумение е в сила и до днес.

В “Кемп Сенчъри” военните изграждат подземна база за 600 балистични ракети със среден обсег, тъй като напрежението със Съветския съюз достига точка на кипене. Инфраструктурата на съоръжението сега се намира на поне 30 метра под повърхността на ледената покривка. Предишни радарни изображения на района не откриват нищо повече от странно “петно”, но новата снимка на Чад Грийн разкрива триизмерни структури, които съответстват на дизайна и чертежите на забравения “Кемп Сенчъри”.





Източник 24часа