Как може една стара сграда да се реновира без да се налага разрушаването ѝ и как ползването на „зелен“ бетон позволява повторното влагане на до 30% рециклирани строителни материали в съдържанието му. Това бяха част от добрите практики, които делегация на Главболгарстрой обмени с белгийски специалисти по време на поредица от срещи с водещи компании и организации в областта на строителството в Брюксел. Целта на визитата бе споделяне на опит, запознаване с добри практики и утвърждаване на принципите на устойчивото строителство в региона на Югоизточна Европа.
Проектът Astro – модел за устойчиво градско развитие
Представителите на Главболгарстрой се посетиха строителната площадка и се запознаха в детайли на живо с различните видове дейности, които се изпълняват в рамките на амбициозния проект за реновация и разширение Аstro. Ръководен от белгийската строителна компания Atenor, проектът Astro e модел за устойчиво градско развитие и включва преобразуването на стара административна сграда в енергийно ефективни работни пространства, с допълнение от модерни жилища. Сградата е разположена в сърцето на Брюксел и ще бъде обновена и разширена посредством новаторски практики в сферата на селективното разрушаване, така че фасадата и основите да се запазят.
Принципите на селективно разрушаване позволяват повторното и пълноценно използване на материалите, икономически по-ефективното им рециклиране и минимизиране на количествата на крайния строителен отпадък, които подлежат на депониране. Тези и други устойчиви практики бяха демонстрирани на терен от ръководителите на проекта „Astro”, като в допълнение бяха обсъдени и възможности за синергия и партньорство в рамките на изпълнявания от групата на „Главболгарстрой“ мащабен европейски изследователски проект за рециклиране на отпадъци от строителство и разрушения – MOBICCON-PRO.
Среща с лидер в производството на зелен бетон
В рамките на своето посещение делегацията на Главболгарстрой посети и един от най-големите производители на „зелен“ бетон в Белгия – компанията CCB Group. Представителите на българския строителен холдинг се запознаха с водещите технологии за производство на екологичен бетон, който замества традиционните първични материали с рециклирани строителни фракции. Използването на материали с рециклирано съдържание в бетонопроизводството е една от основните стратегии за намаляване на въглеродните емисии и използването на първични природни ресурси.
От особено значение е фактът, че в процеса на производство на „зелен“ бетон може да се използва до 30% рециклиран материал, вместо традиционните първични суровини. Това не само намалява нуждата от нови природни ресурси, но също така помага за намаляване отпадъците от строителство и разрушения, които често биват изхвърляни на депа. Възможността за рециклиране и повторно използване на строителни материали е важен елемент от изграждането и трайното налагане на устойчиви и екологични решения в строителния сектор.
В рамките на разговорите беше представен и реализираният в Брюксел проект – ZIN (познат още като стария Световен търговски център на Брюксел), при който значителна част от материалите, използвани при реконструкцията и новото строителство, идват от частично разрушената стара сграда. Според представените данни от страна на експертите, приблизително 30 хиляди тона строителни отпадъци са събрани по селективен начин, от които са произведени около 3.5 хиляди тона висококачествени материали. Проектът демонстрира важността на повторното използване на ресурси и минимизиране на отпадъците, което го прави пример за устойчиво градско развитие.
Ключова среща с представители на европейската и белгийската асоциация на производителите на цимент
В представителството на Главболгарстрой в белгийската столица, делегацията на ГБС проведе среща и с двама ключови лидери в сектора на устойчивото строителство – г-н Hervé Camerlynck, директор на Федерацията на белгийската циментова промишленост (FEBELCEM) и г-н Vagner Maringolo, директор устойчиво строителство в Европейската асоциация на производителите на цимент CEMBUREAU. По време на разговорите бяха обсъдени ключови теми като производството на зелен цимент, насоките на Европейския съюз за преход към устойчивост и климатична неутралност, както и необходимостта от засилване на диалога между индустрията, администрацията и законодателните власти.
Срещата затвърди ролята на Главболгарстрой като значим партньор за региона на Югоизточна Европа в сферата на устойчивото строителство и предостави ценен опит за бъдещото развитие на компанията.
Снимки: Иван Миладинов