В село Вълчитрън, община Пордим, се отбелязват 150 години просветна дейност

0
86



В село Вълчитрън, община Пордим, предстои да бъдат отбелязани 150 години просветна дейност. Това каза в интервю за БТА директорът на Обединено училище (ОбУ) „Никола Йонков Вапцаров“ в селото Детелин Лунголов.

Началото на просветното дело в населено място се поставя с идването на учителя Трифон Копчев от село Пелишат. Тогава се създава килийното училище и започва обучението на децата. Има обаче съпротива от по-богатите хора в селото да се преподава на бедните деца. Появяват се местни месии, които започват изграждането на първия етап на училището, разказа Лунголов.

Най-старата сграда на училището е била във формата на буквата П. Наскоро при реконструкция намерихме малък параклис, вграден в стената. Сутрин в него родители и деца са палили свещички за здраве, каза още директорът. 

До 1968 г. учебното заведение е Средно политехническо училище. Преобразувано е в Основно училище „Никола Йонков Вапцаров“. От учебната 2017 – 2018 г. училището става обединено, започва обучението на учениците в две специалности – в направление „Помощник в строителството“ за момчетата и „Хлебар-сладкар“ за момичетата. От 2021 г. то е в списъка с иновативните училища в страната. 

Вече четвърта година кандидатстваме в Общината, за да станем средно училище и да можем да организираме безплатни курсове за шофьори за учениците, които имат успех над Добър 4. По този начин ще можем да използваме и дуалната система на обучение, която е за 11 и 12 клас. Ако това стане, ще имаме възможност да изпращаме децата на обучение във фирми, с които имаме добри контакти и ни помагат, отбеляза Лунголов.

Той подчерта, че сред учениците, които са 99 процента от ромски произход, има много амбициозни деца, а родителите им са отговорни и разбират необходимостта от образование. 

Училището като база не отстъпва по нищо на едно съвременно учебно заведение в града. Има добре оборудвани класни стаи, интерактивни дъски и дисплеи. Разполага със собствени автобуси, с които се превозват учениците от населените места, в които живеят до Вълчитрън, всички учебници са безплатни още от 2001 г. 

Всичко е закупено със собствени средства на училището. От както бяха въведени делегираните бюджети през 2008 г. с остатъка от средствата започнахме да ремонтираме и модернизираме по две стаи всяка учебна година, подчерта директорът. С удоволствие правя тези подобрения, защото смятам, че все някое от тези деца ще продължи нашата работа като учители, категоричен е той.  

В момента в ОбУ „Н.Й.Вапцаров“ се обучават 133 деца от първи до десети клас. Не всички са от Вълчитрън, някои идват в училището от Плевен, Буковлък, Дренов, Владиня, Катерица, Борислав, Одърне и Каменец. Децата се хранят в училищен стол, в който яденето се приготвя на място.

В момента в училището се изгражда и сладкарска работилница. В нея момичетата, а и момчетата, които имат интерес към тази професия, могат да придобиват практически умения.

През юни в училището ще започне изпълнението на проект за изграждане на STEM център. Ние разполагаме с необходимата материална база, затова сме заложили само закупуването на техника, отбеляза Лунголов. STEM центърът ще е от три кабинета. Единият ще е за природни науки, другият кабинет ще е с 3D принтери, които се използват в сладкарството за надписи и снимки върху торти и други сладкиши, а третият ще е по информатика и математика. Сумата, която се инвестира е в размер на 181 000 лв. 

Трудно е да се работи с деца от малцинствените групи. При нас те са няколко часа, в останалото време са при родителите си, които не винаги са заинтересовани от тях. Често те трябва да гледат по-малките си братя и сестри и отсъстват от училище, каза Лунголов. 

Той подчерта, че се полагат усилия за това децата да бъдат задържани в класните стаи и да идват редовно на училище. Част от начините за приобщаване към учебната среда е и традиционният вече Празник на семейството. В него участват деца и родители, които показват обичаите си, носят домашно приготвена храна. Организираме конкурс с награден фонд и грамоти. По този начин ние приобщаваме и родителите към училището, показваме им, че техните деца трябва да са тук, да получат образование, да не напускат рано училище, допълни Лунголов. Ние сме безсилни обаче в тази наша работа, ако другите, ангажирани с проблема, институции бездействат, смята директорът. 

Кулминацията на честванията в село Вълчитрън ще е на 21 май, когато ще бъде осветен курбан в църквата „Св. св. Константин и Елена“. След това празникът ще се пренесе в училището с концерт в участието на възпитаници на учебното заведения, както и на ученици от Национално училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, Духовия оркестър в Ловеч и народния певец Илия Луков. 



Източник БТА