В Разград набират номинации за хора, направили добри дела през годината. Инициативата е на Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационния център към него, които за четвърта поредна година превръщат доброто в кауза, съобщиха от общинската администрация.
Проявата под наслов „Доброволчеството носи щастие“ е посветена на 5 декември – Международния ден на доброволеца. Предложение може да направи всеки. Номинираните трябва да са ученици, участници в училищни превантивни кампании по повод Световния ден за борба с наркоманиите и нелегалния трафик на наркотици – 26 юни, Световния ден на психичното здраве – 10 октомври, Международния ден за безопасен интернет, както и кампании, свързани с превенцията на употребата на алкохол, цигари и др.
Приемат се предложения също за ученици, учители, персонал на съответното училище, взели участие в дейности, полезни за общността на града като посещения в сферата на социалните услуги и болничните заведения, спасяването на животни или грижа в приюти за тях, грижа за местата за отдих в Разград и околността.
Номинации могат да се направят и за ученици, учители, граждани, организации, институции, индивидуално или групово доброволчество с дейности в здравеопазване, образование, спорт и други сфери от обществения и икономически живот, с добри и благородни постъпки, проявили подкрепа в труден момент, запазили достойнството и помогнали на хора от уязвими групи.
Предложенията трябва да са добре обосновани, подкрепени с връчени благодарствени адреси или грамоти, може да се използват и публикации в медии и снимков материал. Те трябва да бъдат изпратени до 22 ноември на ел. поща: pic_rz@abv.bg. Хората с най-достойни дела ще бъдат отличени с награди, посочват организаторите на инициативата.
„Имаме вече традиции в доброволчеството – то е мисия, напълно възможна, носеща позитивна промяна за учениците, хората, техните общности и обществото като цяло“, каза за БТА председателят на Общинския съвет по наркотични вещества Станислава Петрова. Тя добави, че доброволчеството разширява кръгозора чрез взаимодействието с различни хора.
Петрова припомни, че в третото издание на инициативата бяха наградени 48 добротворци, сред които ученици, учители и родители.