• Пропуск на Родриго от бялата точка и удар в гредата на Маркиньос провалиха Бразилия срещу Хърватия

Хърватия победи големия фаворит на Световното първенство Бразилия с 4:2 след дузпи (1:1 в продълженията и 0:0 в редовното време) в 1/4-финал от Мондиала в Катар и ще срещне победителя от двубоя Нидерландия и Аржентина (21:00 часа тази вечер) на полуфинал.

Първата част предложи много борба и малко чисти положения за гол, а бразилците първи имаха възможност да обстрелват вратата на съперника, но ударът на Винисиус не доведе до проблеми.

Хърватите отвърнаха в 13-ата минута след опасна атака по дясното крило, но Перишич не успя да насочи добре топката.

Бразилия създаде напрежение пред вратата на Хърватия в 20-ата минута, когато Винисиус, а малко след него и Неймар опитаха удари към Ливакович.

Хърватите отговориха с пробив на Перишич, след който обаче последва твърде разочароващ удар. Минути преди края на първата част Неймар стреля от фаул, но без проблем за хърватския вратар.

Второто полувреме започна вихрено за Бразилия и тимът на Тите създаде две добри възможности в рамките на три минути, но удар към вратата бе спасен, а претенциите за дузпа на “селесао” не бяха уважени.

По-малко от десет минути след това Неймар пропусна най-чистото положения в мача, излизайки очи в очи с Ливакович. Тите освежи отбора си с Антони и Родриго, появили се на местата на Рафиня и Винисиус Жуниор.

Бразилия пропусна нова чудесна възможност за гол, но Пакета не успя да преодолее вратаря на хърватите.

Четвърт час преди края Неймар за пореден път се озова в добра позиция, но Ливакович спаси удара му. Няколко минути по-късно стражът стори същото и при удар на Пакета.

Редовното време завърши при 0:0 и победителят трябваше да бъде решен след продължение и евентуално дузпи.

Множество нарушения и малко голови положения белязаха първото продължение. Педро за Бразилия в 101-ата минута и Брозович две минути след това пропуснаха най-чистите положения през първите 15 минути.

В последната минута на продължението звездата на Бразилия Неймар направи двойно подаване с Лукас Пакета, преодоля Ливакович и откри резултата (1:0). Така той изравни Пеле по голове с националната фланелка – по 77 за двамата.

Хърватия тръгна малко по-смело напред във второто продължение и това даде резултат в 117-ата минута, в която Бруно Петкович засече топката на границата на наказателното поле и след рикошет я прати във вратата за 1:1.

До края Каземиро пропусна добра възможност за Бразилия, но Ливакович спаси и победителят от мача трябваше да бъде решен с дузпи.

Там пропуск на Родриго от бялата точка и удар в гредата на Маркиньос провалиха “селесао” и класираха хърватите на полуфинал.

Припомняме, че хърватите се класираха за 1/4-финалите именно след дузпи (1:1 с Япония в редовното време), докато Бразилия се справи убедително с 4:1 срещу Южна Корея.

ХЪРВАТИЯ – БРАЗИЛИЯ 4:2 след дузпи (1:1 след продължения, 0:0 в редовното време)
0:1 Неймар (106′), 1:1 Бруно Петкович (117′)

По-важното от мача по минути:

1′ Начало на срещата.
5′  Първи точен удар в мача! Винисиус стреля към вратата на Хърватия, но без проблеми за Ливакович.
13′  Чудесна атака на Хърватия по десния фланг! Центриране към Перишич, който не успя да отправи удар.
20′ Нов шанс за Бразилия! Винисиус опита изстрел, но бранител на Хърватия го блокира.
20′ И Неймар стреля към вратата, но Ливакович се справи.
30′ Иван Перишич преодоля Едер Милитао и влезе в наказателното поле, но шутира твърде неточно.
41′ Фаул пред вратата на Хърватия! Неймар стреля, но след рикошет, Ливакович улови.
45+1′ Край на първата част.

46′ Начало на второто полувреме.
47′  Какъв шанс за Бразилия! Гвардиол за малко да засече топката в собствената си врата, Ливакович спаси с крак.
48′  Нова възможност за “селесао”! Центриране към Неймар и претенции за игра с ръка на Юранович, но реферът и ВАР прецениха, че няма нищо нередно.
53′ Перишич получи в наказателното поле, опита центриране, но неточно.
55′  Невероятен пропуск! Неймар бе изведен сам срещу Ливакович, но вратарят спечели битката и спаси.
63′ Перишич опита нещо средно между удар и центриране, но Алисон улови без проблем.
66′  Нов невероятен пропуск на Бразилия! Пакета се озова в добра позиция, но не успя да преодолее Ливакович.
76′  Пореден пропуск на Неймар! Звездата проби отляво, но Ливакович пак спаси.
80′  Родриго комбинира с връхлитащия Пакета, който стреля, но вратарят на Хърватия бе безгрешен.
86′ Едер Милитао шутира към вратата на Ливакович, получи се рикошет и топката излиза в корнер.
90+3′ Антони опита удар, но Ливакович улови.
90+4′ Край на мача. Следват две продължения по 15 минути и евентуално дузпи.

В продълженията:

91′ Начало на първото продължение.
101′ Добра възможност за Бразилия, но ударът от въздуха на Педро не се получи и Ливакович спаси без проблем.
103′ Чудесна хърватска атака! Бруно Петкович пусна към Брозович, но ударът му премина високо над вратата.
106′  ГОООООЛ за Бразилия! Неймар бе изведен сам срещу Ливакович от Лукас Пакета, но този път не стреля, а преодоля стража, след което насочи топката в празната врата.
105+1′ Край на първото продължение.

106′ Начало на второто продължение.
110′ Опасно центриране пред вратата на Бразилия, но има фаул в атака.
117′  ГОООООЛ за Хърватия! Бруно Петкович получи на границата на наказателното поле, шутира към вратата, топката се отби в Маркиньос и влетя в мрежата за 1:1.
120′ Шанс за Бразилия, но Каземиро стреля в тялото на Ливакович.
120+1′ Край. Дузпи ще решат крайния победител.