В град Долни Дъбник на специална церемония направиха първа копка на основния ремонт на общежитието на Центъра за специална образователна подкрепа (ЦСОП) „Леда Милева“.
Ремонтът е по проект „Осигуряване на цялостен обновен облик чрез ремонт, рехабилитация и модернизация на сградата на общежитието на Център за специална образователна подкрепа „Леда Милева“, гр. Долни Дъбник – инвестиция в благосъстоянието на децата и учениците със специални образователни потребности и множество увреждания“, процедура „Ремонт и рехабилитация на общежития в системата на училищното образование“ по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Общата стойност на проекта е 1 833 343,14 лв., които са безвъзмездна финансова помощ от европейския съюз.
Договорът е подписан на 17 януари 2024 г. и е със срок за изпълнение 28 месеца.
Церемонията откри началникът на Регионалното управление на образованието – Плевен Албена Тотева. „Средата в образованието трябва да е позитивна. За това е необходим не само човешкият фактор, а и обновяването, модернизирането и обзавеждането на материалната база. За тези деца трябва да бъде осигурена ползотворна, ефективна и интензивна допълнителна подкрепа. Вашият Център все повече успява да бъде сред авторитетните образователни институции“, каза тя.
Заместник-кметът на Долни Дъбник Радослав Тодоров каза, че е убеден, че с реализацията на проекта ще се осъществи равен достъп до образование на децата със специални образователни потребности. Той пожела безпроблемна реализация на започнатото.
„Надявам се успешно да приключим тази реконструкция, за да можем да имаме по-добри условия за нашите деца и те да прекарват по-приятни мигове в общежитието“, каза директорът на ЦСОП „Леда Милева“ Милена Рачовска.
Водосвет извърши отец Красимир от местния храм „Свети Пророк Илия“.
Първата копка направиха директорът Милена Рачовска, управителят на фирмата изпълнител Васил Дунев и представителят на фирмата, която ще изпълнява строителния надзор, Светла Петрова.
Гости на събитието бяха представители на Дирекция социално подпомагане, директори на учебни заведения.
Проектът има цел да бъдат създадени условия за равен достъп до образование на децата със специални потребности чрез изграждане на благоприятна, включваща, енергийно ефективна, подкрепяща и мотивираща образователна среда, която да съдейства за повишаване мотивацията за учене, самоподготовка, терапия и подобряване на образователните резултати на децата.