Всеки с кладенец в двора трябва да го регистрира до 27 ноември 2020г.

0
2675

Оказва се заповедта е от преди 2 години, но хората разбират за нея едва през последния месец

От две години се знае, че всеки кладенец трябва да бъде регистриран в съответната Басейнова дирекция, но не всички са го направили. Мнозина собственици коментират, че никога не са чували за това. Санкциите обаче са сериозни, а до крайния срок остава малко повече от месец.

До 27 ноември 2020 година всички частни дворове, в които има сондажи, кладенци, дренажи или други водовземни съоръжения, трябва да бъдат регистрирани в Министерството на околната среда и водите. Това задължение е разписано още преди две години, като регистрацията трябва да стане в една от четирите басейнови дирекции в страната, съобщи БиТиВи, цитирани и от sinor.bg.

Регистрацията е продължила цели две години, но от ековедомството изобщо не са направили медийна кампания, за да информират стопаните, в резултат на което мнозина от тях тази година могат да изгорят, ако до края на ноември не направят вализна регистрация.

Ще припомним, че за Североизточна България басейновата дирекция е   „Черноморски район“ и се намира във Варна, ул. „Ал. Дякович“ № 33.За Югозападна България дирекцията е „Западнобеломорски район“  Благоевград, бул. „Св. Димитър Солунски“ № 66, П.К. 441.  За Северозападна България – „Дунавски район“ в Плевен, ул. „Чаталджа“ № 60, П.К.1237. За Югоизточна България Басейновата дирекция е „Източнобеломорски район“ в Пловдив и се помещава на адрес ул.“Янко Сакъзов“ 35.

Всеки стопанин на имот трябва да изпрати до съответната дирекция попълнена и подписана бланка образец с номер РГ-2 , заедно с копие от нотариалния акт на имота и скица на имота – само ако има валидна такава. Докумените се изпращат по куриер или пощата до съотвената дирекция или се подават на място, вариант е да се изпратят и онлайн, но само ако са подписани с валиден електронен подпис.

След изпращането от дирекцията трябва да издадат на всеки удостоверение за регистрация на съответното вододейно  съоражение.

От екоминистерството напомнят, че при установяване на незаконни съоръжения за водовземане от подземни води след 27 ноември 2020 г. те ще бъдат ликвидирани за сметка на собственика, който носи и наказателна отговорност за това престъпление.