На 21 май 2025 г. сряда, от 18.30 часа в Концертна зала „Добрич“ нашият камерен оркестър ще изнесе концерт под диригентската палка на Арто Чифчиян. В програмата са включени емблематични произведения от Пиетро Маскани, Джузепе Мартучи, Джакомо Пучини, а за произведението Сюита за орган и струнен оркестър на Оторино Респиги за солист на орган е поканена Мила Наумова.
Известната в музикалните среди Мила Наумова е концертиращ пианист и органист с докторска степен по история на музиката. Била е преподавател в НМУ „Любомир Пипков“; в Обществения Колеж на Северна Вирджиния, САЩ; органист, диригент на хор и музикален директор в Англиканска църква „Св. Св. Андрей и Маргарет Шотландска“ САЩ; организатор на концертната серия „Музика с Ангелите“ във Вашингтон, САЩ. Участвала е в многобройни концерти и майсторски класове на сцените на университети, музеи и църкви с пиано и орган в САЩ, както и в концерти в България с орган, пиано и чембало. Има издадени редица монографии в областта на музиката. Разностранните й интереси се простират от изучаването на народни танци от различни области по света, изучаването на кавал, пеене, преподавателска дейност, до дългогодишният й опит в областта на графичните изкуства и балета, историята и теологията. В Добрич ще я видим като органист, както впрочем познаваме и нейната майка – проф. Нева Кръстева, обичан от нашата публика музикант.
Малко информация за произведенията, които Маестро Чифчиян е включил в тази вечер на италианската музика.
Името на Пиетро Маскани /1863-1945/ обикновено се свързва с най-значимата от всички негови творби – първата му опера „Селска чест“. Плодотворната му композиторска дейност се изразява в създаването на над петнадесет мащабни сценични произведения. Някои от тях са приети възторжено, а други не успяват да постигнат успех. По-известни от тях са „Приятелят Фриц“, „Ирис“, „Маските“, „Изабо“ и др. Последната му опера „Нерон“ е поставена през 1935 г. Маскани се насочва преди всичко към сюжети с остра конфликтност – за него музиката е наситена със силна емоционалност и красива мелодика. В концерта ще прозвучи „Интермецо“ именно от първата му опера „Селска чест“. Интермецо e термин обозначаващ кратък музикален или театрален фрагмент, който се изпълнява между основни части на една композиция или представление. Използва се за да внесе разнообразие и облекчи напрежението, предизвикано от основното съдържание. Маскани е майстор на мелодичната и изпълнена със страст и темперамент музика, изградена върху интонациите на италианската песенност.
Джузупе Мартучи /1856-1909/ е наричан „италианският Брамс“. Кариерата му е посветена изцяло на инструменталната музика. Започва да композира кратки клавирни пиеси още на 16-годишна възраст и не създава опери, което е необичайно сред италианските композитори от неговото поколение. Мартучи е изключителен талант и изнася първия си клавирен концерт едва на 8 години. На 11-годишна възраст постъпва в Консерваторията на Неапол. Международната му кариера като пианист започва с турне из Германия, Франция и Англия през 1875 г., когато е на 19 г. През 1880 г. започва да преподава пиано в Консерваторията в Неапол. През 1902 г. Мартучи е назначен за директор на Консерваторията в Неапол, където работи до смъртта си през 1909 г. Включеното в концерта произведение Музикален момент и менует всъщност са аранжименти датиращи от 1893 г. на две пиеси за пиано – оп. 64 № 1 и оп. 55 № 1.
Оторино Респиги /1879-1936/ е ученик по композиция на Джузепе Мартучи. В историята на италианската музика от началото на ХХ-ти век композиторът заема важно място със своите ярки програмни оркестрови произведения. Неговата прочута трилогия от симфонични поеми, посветени на Рим, се отличава с пищна оркестрация, темброва изтънченост, смели хармонии и ритми, които възхваляват архитектурните чудеса на града, неговата природа, култура и дух. Той концертира като цигулар и същевременно създава и една от първите си композиции – „Симфонични вариации“ за оркестър. През 1901 г. Респиги пътува на турне в Санкт Петербург като оркестрант с италианска оперна трупа. Там той се среща с Николай Римски-Корсаков и това е важен момент за неговото по-нататъшно развитие. Именитият руски композитор е заинтригуван от музиката на младия италианец и се съгласява да стане негов учител. Занятията продължават 5 месеца. Под ръководството на Римски-Корсаков Респиги пише „Прелюдия, Хорал и Фуга“ за оркестър. Произведението, което ще чуем в Добрич Сюита за орган и струнен оркестър е композирана през 1905 г.
Известен като оперен композитор и нетипично за времето си Джакомо Пучини /1858-1924/ е скандално модерен, иновативен и революционно различен от останалите си съвременници. Неговите произведения са обект на интерес и предпочитани за аранжимент и изпълнение в наше време, звучат модерно, съвременно и разбираемо за публиката. Самият Пучини признава, че истинският му талант е в драматургията и така неговите не-оперни произведения са разбираемо малко. Струнният квартет е онзи елемент, към който Пучини има неоспорим афинитет и през годините е създал и пиеси за щрайх. За съжаление повечето пиеси са били почти забравени, с изключение на елегията „Хризантеми“, която Пучини пише през 1890 г. за една нощ, по повод смъртта на херцога на Савоя и която ще прозвучи в концерта в Добрич. „Хризантеми“ представлява дълбоко драматургично, непрекъснато движение, наситено с трагизъм и пиета, и по-късно през 1893 г. достойно заема своето място в последния акт на популярната опера „Манон Леско”. „Хризантеми“ почти никога не е звучала в оригиналния си струнен състав, но затова пък е една от пиесите, които най-често присъства в програмата на световните оркестри през двадесети век.
Програма:
Пиетро Маскани /1863-1945/ – Интермецо от операта „Селска чест“
Джузепе Мартучи /1856-1909/ – Музикален момент и менует
Джакомо Пучини /1858-1924/ – „Хризантеми“
Оторино Респиги /1879-1936/ – Сюита за орган и струнен оркестър, Сол мажор Р 58
Солист Мила Наумова – орган
– Preludio – Moderato
– Aria – Lento
– Pastorale – Andante molto sostenuto
– Cantico – Grave
Билети на касата на Концертна зала „Добрич“
Понеделник – четвъртък 10.00 – 17.30 ч.
Цена 10 лв., за пенсионери и учащи 5 лв.