Вековният юбилей на Иван-Милевата „Ахинора“ събра сто успели жени от Казанлък в местната Художествена галерия

0
9



Успели жени от Казанлък събра в местната Художествена галерия събитието „100 години Ахинора – 100 лица на съвременната жена в Казанлък“, посветено на стотната годишнина от създаването на картината „Ахинора“ на именития художник Иван Милев. Сред тях бяха председателят на Народното събрание Наталия Киселова, зам.-кметовете на общината Аксения Тилева и Даниела Коева, както и жени с разнообразни професии – директори на културни институти, лекари, художници, журналисти и други. Специален гост на събитието беше съпругата на президента Румен Радев Десислава Радева, под чийто патронаж премина честването. 

Това е галерия, която заедно с екипа през последните години се опитваме да утвърдим като културен институт, в който думите „прозрачност“ и „съвремие“ не звучат кухо и лишени от смисъл, каза директорът на галерията д-р Пламен Петров, който откри събитието. Благодаря, че сме заедно в изкуството. Едно словосъчетание, което ние използваме непрекъснато и се опитваме действително да изпълваме със съдържание и смея да твърдя, че през последните години това продължава да се случва, посочи той.

Директорът отбеляза, че девизът на малкия, но сърцат, екип на културния институт е много семпъл – „Създаваме мечти“. Като мечта преди три години се роди и идеята едно от най-ценните събития в колекцията на галерията да се сдобие със свой дом, а именно – произведението „Ахинора“, напомни той. И посочи, че днес музеят е факт, а за своята двегодишна история е посетен от хиляди, които са се изправили пред магичния поглед на Ахинора. Сега, сто години след създаването на картината, решихме да организираме тази среща, посочи д-р Петров и благодари на Десислава Радева, че е поела патронажа на годишнината. Той обясни, че по повода са поканени сто жени, родени в Казанлък, работещи за развитието на града и допринесли за неговата културна и социална идентичност. „Подобно на цветните пластове в композицията на Иван Милев, всички вие олицетворявате различните измерения на социалното пространство и с това правите точно онова, в което вярваме – създавате мечти“, обърна се към гостите д-р Петров. 

Аксения Тилева напомни, че Казанлък е Градът на розите, градът на художниците, градът на музикантите, на творците и на успелите жени. И отбеляза, че общината има успешен кмет жена, а в нейния екип повечето заместници също са жени. 

Наталия Киселова напомни, че тя също е родом от Казанлък. „Радвам се, че съм от Казанлък“, заяви тя и отбеляза, че понякога хората тук мислят, че това е „дремиград“, както е и наричан. Мислят, че е един и същ, но той се променя към по-добро, Художествената галерия също се е променила към по-добро, посочи тя и благодари на екипа за работата им. „Тези, които за пръв път влизат, са впечатлени и ще се върнат“, допълни Киселова. В края на приветствието си тя връчи благодарствена грамота на уредника на галерията Дора Зарчева за нейната дългогодишна дейност и принос в развитието на културния живот в Казанлък.

С музикални изпълнения в събитието се включи хор „Ваня Монева“, а вечерта продължи с дискусионен панел на тема „Българската жена: Между националната митология и съвременната реалност“. В него участваха Десислава Радева, както и директорът на сдружение „Бъдеще за децата“ и създател на работилница за хора със специални потребности „Бисквитките“ Мария Гинева и предприемачът Севдалина Карабоюкова. Модератор на дискусията беше журналистът и президент на Foreign Press Association в Лондон Васил Христов, а участниците коментираха теми като правата и задълженията на съвременната жена, нейния образ в публичното пространство и други. Съпругата на държавния глава Десислава Радева благодари за поканата за участие в събитието. „Да бъда в тази среда много ме вдъхновява, защото видях страшно много успели жени със заслуги за града“, заяви тя.  

По-рано през деня Наталия Киселова и Десислава Радева посетиха дома на творбата музей „Ахинора“, който е единственият музей в света, посветен на една картина, където директорът на галерията д-р Пламен Петров ги запозна накратко с историята на творбата и с житейския и творчески път на създателя ѝ.  



Източник БТА