41,241 милиона лева се планира да достигне бюджетът на Балчик за тази година. Проекторамката е обявена на сайта на Общината, след като на 1 август в Държавен вестник бе обнародван Законът за държавния бюджет на Република България за 2023 г., приет от 49-ото Народно събрание на 28 юли 2023 г.
Тазгодишните финанси са с 10 милиона лева повече спрямо отчетените през миналата година, които по план трябваше да достигнат 37,2 млн.лв.
По думите на кмета Николай Ангелов Общината няма задължения, а бюджет 2023 е рекорден в историята на Община Балчик. „В момента правим полубюджет-полуотчет, тъй като над 70 процента от бюджета, който евентуално ще приеме ОбС, вече е изпълнен. Според разпоредбите на закона за 2022-ра или така наречения „удължителен закон“ се изпълняваха капиталова, културна, спортна програма, програма за развитие на туризма, програма за дофинансиране на читалищната дейност и други показатели с целеви характер през 2023 година“ – разясни кметът.Повечето средства идват от увеличените приходи от централния бюджет, които за 2023 г. са близо 19 млн.лв.
Собствените приходи са разчетени на почти 17 млн.лв., или с милион и половина лева повече от отчетените през 2022-ра. Генерират се основно от по-добрата събираемост, отбеляза Ангелов. След страха от ковида, войната и инфлацията хората започнаха по-регулярно и навреме да си изплащат задълженията към Общината, смята той. „Тази година възобновихме и концесионните си възнаграждения за плажовете в община Балчик“, допълни кметът.
С най-голям дял при данъчните приходи е данък придобиване на имущество – 2,6 млн.лв. С около 100 хиляди лева туристическият данък е с по-добри очаквания от отчетените за м.г. 1,8 млн. лв.
За съжаление, приходите от туристически данък ще бъдат по-ниски.Очакваме по-слаб сезон сравнение с предковидната 2019, сподели Николай Ангелов, като посочи една от причините – лошите климатични условия – вятър и студена вода.
Основно текущи ремонти в училищните сгради текат преди 15 септември, посочи кметът, че базите са в добро състояние. По-голяма инвестиция е заложена за подмяна на котела за отопление на СУ „Христо Ботев“. Чрез Държавен фонд „Земеделие“ се планира саниране на две училища – в село Оброчище и в село Кранево. Те няма да са готови обаче за началото на учебната година, уточни кметът.
Източник: БНР