България, Черна гора и Албания в „Бранд Балкани“, за да привличат заедно туристи от Китай, Япония и САЩ

0
10


Италия ще е домакин на среща, на която ще се положат основите на новата обща дестинация 

Към нея може да се включат още 4 държави

Концепция за създаване на общ туристически “Бранд Балкани” лансира туристическият министър Евтим Милошев в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон. Това и подобряването на въздушната свързаност между балканските столици бе тема на срещите с колегите му от Италия – Даниела Сантанке, Гърция – Олга Кефалояни, Сърбия – Хюсеин Мемич, Хърватия – Тончи Главина, и Черна гора – Симонида Кордич, както и с турския зам.-министър на туризма Надир Алпаслан.

Идеята на Милошев за “Бранд Балкани” срещна подкрепа от колегите му. Концепцията е насочена към улесняване на пътуванията между страните и предоставяне на възможност

туристите да посетят повече от една балканска дестинация с едно пътуване

С този подход Балканите могат да привлекат още повече туристи от задокеанските пазари като Япония, САЩ, Китай и други далечни страни.

Ден преди срещата министър Милошев сподели пред “24 часа”, че тъжната реалност на Балканите е, че между нашите столици няма въздушни линии. 

“Те няма как да се случат на толкова малка територия предвид факта, че авиокомпаниите не могат да генерират постоянен трафик.  Не говоря за редовни линии, нямам намерение да съветвам авиационния бранш какъв бизнес да развива. Нека са чартърни полети”, каза той (още от интервюто виж долу).

По предложение на министър Даниела Сантанке ще бъде инициирана съвместна среща във формат Черна гора, Албания, България и Италия в Рим, за да се положат основите на този продукт.

В рамките на разговорите бе обсъден и иновативният модел за обучение на кадри в туризма, който Италия прилага в сътрудничество с държави от Северна Африка. В туристически кампус в Египет италиански преподаватели подготвят млади специалисти, които впоследствие намират професионална реализация в туристическия сектор на Апенините. Министър Милошев хареса идеята и изрази интерес към подобни инициативи за обучение и професионално развитие на кадри за туризма у нас.

Министрите обсъдиха и италианския опит в управлението на зимни курорти, които успешно адаптират инфраструктурата си за летния сезон и така

удължават туристическите възможности на тези обекти през цялата година

Само два часа след откриването на 44-ата световна туристическа борса World Travel Market (WTM) в Лондон българският щанд вече бръмчеше като пчелен кошер от посетители. Всички 27 изложители на щанда, разположен на площ от 304 кв. метра, бяха с предварително планирани срещи една след друга.

Британски журналисти атакуваха щанда на Министерството на туризма с въпроси какви са възможностите да пътуват из България и да разказват в своите издания или блогове за страната ни. 

Джайлс Грингъл, автор на туристически истории от Уелс, коментира пред “24 часа”, че “България предлага спокойствие, мир, предвидимост, кратки разстояния за пътуване, разнообразна природа, гарантирано добра храна и много ефектни фолклорни изпълнения.

“Хората търсят емоции, съчетани със спокойствие и сигурност”, каза Грингъл.

По думите му България е отлична дестинация за самостоятелно пътуващи хора, които сами планират кои места да посетят. Самият той се убедил, че мобилното интернет покритие у нас е толкова добро, че е почти невъзможно хората да не знаят къде се намират, защото

навсякъде могат да разчитат на Google maps 

Лоугън Стюарт от Шотландия показа на щанда на Министерството на туризма малка по формат книжка за българските вина и  тракийското ни минало. Като се извини за тежкия си шотландски акцент, заяви, че е готов да пише и още, защото “българските вина са нещо прекрасно за сетивата”. А всеки ден на щанда има презентации на различни сортове вина.

На българския щанд греят екрани, на които се виждат преживявания през всеки сезон. 

За посетителите е направена и специална будка със зелен екран и гостите избират фон, на който да се снимат – природен, градски. Фоновете са разнообразни, а всеки, избрал да направи снимка “в България”, я получава веднага, разпечатана на хартия и по имейла си.

Другата новост е възможността да се направи VR обиколка по културните ни обекти. Предоставени са два чифта VR очила и със слушалки посетителят се запознава с основни факти и достойнства на страната ни. Гледката предлага 360 градуса виждане, като сред емоциите е усещането за летене с парапланер – зрителят вижда платното над главата си и земята ниско долу. Както и каране на ски от позицията на очите на скиора. Някои от зрителите

се хващат за дръжките на стола, докато “прелитат”

над красивите места в България.   Евтим Милошев и посланикът на България в Лондон Тихомир Стойчев поздравиха всеки от изложителите. 

“Британският пазар е огромен и разнообразен и все повече са британците, които търсят непознати и естествени преживявания, като пътуват в приятелски и семеен кръг”, каза посланик Стойчев.

Евтим Милошев: Липсва големият разговор за българския туризъм

Мечтая и ние да „страдаме“ от прекалено много туристи, казва министърът на туризма 

– Г-н Милошев, това е първата световна борса, на която представяте страната като министър.

– Да. И затова работихме много здраво, за да сгъстим максимално броя на срещите в Лондон, да търсим всички работещи механизми и да намерим посланици на България като страна, която заслужава внимание, любопитство, време и емоции. Графикът ми е пълен до последната възможна минута. Не считам тези срещи за начин да си запълваме времето. Разчитам на последващи действия, а после – и на резултати. 

– Коя бе първата ви среща в първия ден на изложението?

– Най-знаковата и обещаваща бе с “Нешънъл джиографик”. На тях казах, че  България е съкровище, тя е непозната, а заслужава да е търсена и желана. Казах им, че очакваме да разкажат България през водещите си автори и лица, а ние ще направим необходимото, ще осигурим достъп до най-атрактивните неща, до съкровищата на България, които са далеч отвъд изброяването на исторически находки. Време е да потече разказ за българите и всичко, което могат да дадат на културата на своите гости. 

– А защо продължаваме да сме толкова малко познати? 

– Защото все още липсва големият разговор за българския туризъм. Не за конкретни, отделни казуси и проблеми, а за дългосрочната цел, за политики и как се разказва България. Досегашната структура на туристическите предприятия по градове и региони зависи еднолично от качествата, уменията и целите на кмета и там, където той е наясно какво значи развитие на туризма, нещата се случват. Ако темата му е чужда, няма никаква двигателна сила на общинско ниво. 

 –  Година след година се води разговор за съвместен продукт с Гърция и Турция, но нито гърците, нито турците искат да делят туристи с нас. 

– Нека не делят. Те са повече средиземноморски, отколкото балкански държави. Дълбоко вярвам, че Балканите, като интегриран туристически продукт ще струват много повече, особено за задокеанските туристи. Нека говорим за голямата, незабравима вълнуваща обиколка на България, Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватия, защо не и Румъния. Говоря за чартъри. Когато започнат да кацат те, идват търговците, инвеститорите, учените, младите хора. 

– Какво искате да се случи на туризма в България? 

– Искам подкрепа от целия туристически сектор, който да стане толкова привлекателен, та да обявим, че страдаме от свръхтуризъм и да избираме качеството на туристите, които да идват в България. Очаквам да дойде времето, когато ще поставяме квота от брой посетители, защото това е в интерес на опазването автентичността на местата, към които тези туристи се стремят. 

 





Източник 24часа