Волейболните ни национали записаха мечтан старт в последната битка за олимпийска квота за Токио 2020. “Лъвовете” надиграха Франция с 3:2 (25:23; 17:25; 25:22, 19:25; 15:8) в първия си мач от Група В на европейската олимпийска квалификация в Берлин. Тя е последен шанс на отборите да се класират за Олимпиадата в японската столица през лятото.

Спортният министър Красен Кралев и кандидатът за президент и управляващ в момента БФВолейбол заедно с Данчо Лазаров – Любо Ганев, наблюдаваха срещата на живо от трибуните на “Макс Шмелинг Хале” в германската столица.

След силна игра през първата част националите ни поведоха в срещата след 25:23, но последва отпускане в редиците им и французите изравниха след 25:17 в своя полза във втория гейм. Последва нов безапелационен гейм за националите ни, които го спечелиха с 25:22 и пак дръпнаха в резултата. “Петлите” имаха лек превес в четвъртата част и бавно увеличаваха преднината, за да я спечелят в крайна сметка с 25:19 и да докарат нещата до тайбрек. В него волейболистите на Силвано Пранди започнаха удари и напълно доминираха, за да триумфират с 15:8 и да се поздравят с победата.

Най-резултатен за успеха на “трикольорите” бе Цветан Соколов с 23 точки (2 аса, 1 блокада), Мартин Атанасов добави 15 точки (3 аса, 1 блокада). С 12 точки се отличи Виктор Йосифов (4 аса, 5 блокади). За съперника Жан Патри приключи с 20 точки (3 аса, 1 блокада), със 17 се отчете Ървин Нгапет (3 аса, 2 блокади), но усилията им не бяха достатъчни за победа.

Днес България се изправя срещу Холандия в 15:00 часа наше време.

БЪЛГАРИЯ – ФРАНЦИЯ 3:2 (25:23; 17:25; 25:22, 19:25; 15:8)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 5, Цветан Соколов 23, Розалин Пенчев 5, Тодор Скримов 6, Виктор Йосифов 12, Светослав Гоцев 3 – Теодор Салпаров-либеро (Мартин Атанасов 15, Николай Пенчев 2, Петър Каракашев-либеро, Алекс Грозданов 5, Велезар Чернокожев 1)
Старши треньор: Силвано Пранди
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 4, Жан Патри 20, Ървин Нгапет 17, Кевин Тили 5, Никола Льо Гоф 6, Бартелеми Шинениезе  13 – Женя Гребенников-либеро (Жулиен Линеел, Антоан Бризар 4, Ясин Луати 3)
Старши треньор: Лоран Тили

ПЪРВИ ГЕЙМ
България поведе с 4:1 точки. Франция обаче регистрира 3 последователни точки, за да изравни за 4:4. Успешната серия на Франция продължи до 4:6, когато селекционерът на националите ни Силвано Пранди взе порекъсване и това имаше ефект, тъй като разликата бе намалена до 7:8, след което последваха минути на размяна на точки, за да се стигне до 13:15 след мощна атака на Цецо Соколов. Мрежата помогна на Виктор Йосифов да реализира ас и да изравни за 16:16, когато селекционерът на французите Тили тактически взе прекъсване. Страхотните минути за българите продължиха и Георги Сеганов се справи великолепно на блокада, за да поведе “трикольорите” към обрат за 17:16. “Трикольорите” продължиха с добрата си игра и поведоха с 21:18, когато Тили взе втори тайм аут. Французите се вдигнаха и реализираха 3 последователни точки, но успешен блок аут на нашите прекъсна серията на противника. Велизар Чернокожев влезе в игра за България и реализира ас за 24:22. След две пропуснати възможности за затваряне на гейма се стигна до грешка при блокадата на французите и националите ни спечелиха тази част с 25:23.

ВТОРИ ГЕЙМ
Французите започнаха по-добре втория гейм с три последователни точки. Последва обаче атака на Цветан Соколов, която премина през двойната блокада на французите за 1:3. “Петлите” продължиха да доминират и националите ни изоставаха с 5:9, когато Пранди поиска прекъсване. След двойна блокада на мрежата при атака на Соколов бе присъдена точка за България. Треньорът на Франция не бе съгласен с това и отиде до съдийската маса, с което накъса ритъма на играта. Споровете продължиха около 5 минути и в крайна сметка резултатът бе коригиран с точка за французите за 11:7 в тяхна полза. Последва размяна на точки, за да се стигне до 14:9 за “петлите”. Цецо Соколов прекъсна добрата серия на съперника за 10:16. Добрата игра на французите обаче продължи и те дръпнаха с цели 8 точки за 19:11, до края на гейма нямаха проблеми и след 25:17 изравниха резултата в срещата.

ТРЕТИ ГЕЙМ
“Петлите” поведоха с 3:1 точки в третия гейм, но българите обърнаха за 6:4. При 11:6 в наша полза селекционерът Лоран Тили поиска тайм аут, след който обаче Мартин Атанасов реализира страхотен ас за 12:6. “Лъвчетата” продължиха с добрата игра и запазиха аванса си до 20:14, когато Тили поиска ново прекъсване. Французите отбелязаха две последователни точки и Пранди прекъсна играта, след което българите поведоха с 23:17. Последваха три поредни точки за “петлите” и ново прекъсване за “трикольорите” ни, след което те поведоха с 24:21 и имаха 3 геймбола. Цецо Соколов застана на сервис, но заби топката в мрежата и пропиля първия геймбол, но след това Алекс Грозданов реализира атака и затвори гейма при 25:22 в наша полза.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
С размяна на точки започна тази част. Мартин Атанасов игра по блокадата за 4:3. Ървин Нгапет изравни при 5:5 и изведе напред французите с контраатака при 6:5. “Перлите” продължиха да имат лек превес и малко по малко увеличаваха преднината си. Цветан Соколов намали до 13:16. Никола Льо Гоф атакува в аут 14:16. Ървин Нгапет заби топката от сервис в мрежата за 15:17. Цветан Соколов атакува покрай блокадата в аут – 15:19. Бартелеми Шинениези направи 20:15, а Силвано Пранди взе прекъсване. Мартин Атанасов намали до 17:21 и след това до 19:21 след ас на Виктор Атанасов. Лоран Тили взе прекъсване, а блокада на Бартелеми Шинениезе изведе Франция до 24:19. “Петлите” спечелиха тази част с 25:19.

ПЕТИ ГЕЙМ (ТАЙБРЕК)
След няколко бомбени сервиса България поведе с 4:1 в тайбрека и запази аванса си при 5:2 след феноменално разиграване, продължило 21 секунди. Последваха грешки от сервис и от двете страни, за да стане резултатът 7:4. Размяната на точки продължи, но след атака на Цветан Соколов разликата бе увеличена – 9:5, а след грешка на Нгапет в атака резултатът стана 10:5. Добрата игра на националите продължи и те поведоха с 12:6, а след това запазиха разликата при 13:7. При 14:8 националите ни имаха цели 6 мачбола. Още първият от тях бе реализиран след топка в аут при атака на французите, които оспорваха, но видеоповторението потвърди точката на България за 15:8 и победата с 3:2 гейма.