България официално е пълноправен член на Шенгенското пространство

0
9



В 00:00 ч. тази нощ България стана пълноправен член на Шенгенското пространство. 

Служебният министър на вътрешните работи на България Атанас Илков и неговият румънски колега Кътълин Предою вдигнаха символично в полунощ бариерата на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дунав мост“ при Русе-Гюргево, с което отбелязаха пълноправното приемане на двете страни в Шенген.

С вас работим повече от 17 години за постигането на тази цел. Преминахме през много предизвикателства, но успяхме. Затова в днешния ден можем да се поздравим с успеха, обърна се към представителите на румънската страна Атанас Илков. 

България и Румъния доведоха до край един проект, който е от значение не само за двете държави, но и за Европа, каза от своя страна Кътълин Предою. Той допълни, че моментът е исторически и е заслужил политическото си значение.

Традиционната наздравица в новогодишната нощ е още по-специална за България, защото посрещаме 2025 година като пълноправен член на най-голямата зона за свободно пътуване в света, написа в профила си във Фейсбук служебният министър-председател Димитър Главчев в полунощ. „Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект и България заслужено вече е част от него, след години последователна и целенасочена работа. Служебният кабинет успешно завърши този процес и през декември в Брюксел беше взето дългоочакваното положително решение за страната ни“, написа Главчев. 

Отпадането на граничния контрол ще направи Европа още по-силна и просперираща, написа и българският еврокомисар с ресор „Стартъпи, изследвания и иновации“ Екатерина Захариева в профила си във Фейсбук. „Настъпи исторически момент за Европа: България и Румъния са вече в Шенгенското пространство вече и по суша! Нека отпразнуваме ценностите, които ни обединяват“, написа още Захариева. 

Историческо събитие, плод и венец на усилията на много хора, заяви след приемането на България за пълноправен член на Шенген пред журналисти служебният-министър председател Димитър Главчев на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Кулата“. От Гърция чак до Финландия – най-северната точка, и Португалия – най-западната, може да се преминава без граница. Още от първия, втория ден ще се разберат разликите и българските граждани ще усетят комфорта от пълноправното ни членство в Шенген, добави премиерът.

България не е просто привлекателна дестинация, България е сигурна дестинация, а за туризма това е изключително важно, каза служебният министър на туризма Евтим Милошев пред журналисти на ГКПП „Кулата“. Министърът обясни, че има добри очаквания в туризма, след като България вече е официално пълноправен член на Шенген.

„Комфортът, който имахме досега да проверяваме на гранични пунктове, колкото време ни е необходимо и да извършваме всякакви селекции и щателни проверки, сега го нямаме и ще трябва да работим по съвършено друга организация. Ще работим в граничната зона. Тя е на 30 километра около границата на България по всички наши граници. На вътрешните граници, които са Гърция и Румъния, тази 30- километрова зона по всички пътища ще има гранични полицейски наряди, които ще извършват проверка на автомобили, камиони и микробуси“, обясни директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов.

Не очакваме да се образуват задръствания на „Кулата“, каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на граничния пункт. „Уверени сме, че ще има поток с нормална скорост. Конструкцията на моста, по който се извършва движението, ще бъде проверена от специална комисия, тъй като сигурността е важна, а се очаква над 30 процента увеличение на туристическия поток“, каза още министър Коритарова.

Пътят на България към Шенген

На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП), в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие.

От 31 март 2024 г. и България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 година.

Как ще се осъществява контролът на границите с Гърция и Румъния може да прочете тук.

Шенгенското пространство включва 29 държави: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чешката република, Швеция и Швейцария.

 

 

 



Източник БТА