• “Лъвовете” загубиха в първия си мач на “Колежа” след реновирането му

Националният тим по футбол на България отстъпи на Иран с 0:1 в приятелски мач на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив. Това бе първа среща за „лъвовете“ на „Колежа“ след реновирането му и дебют като титуляри направиха вратарят Димитър Митов и нападателят Лукас Петков. Мохамад Мохеби (13) пък вкара победния гол за персите след груба грешка на преминалия от Вердер в Лийдс наскоро Илия Груев.

“Лъвовете” започнаха активно и в първите секунди Кирил Десподов получи извеждащ пас от дълбочина, но Алиреза Байранванд внимаваше и излезе да пресече подаването. В 5-ата минута Мохамад Мохеби отправи неточен удар, а малко след това Димо Кръстев препъна Мехди Тареми пред наказателното поле на “лъвовете” и получи жълт картон, след като го спря да излезе сам срещу вратаря. Ехсан Хайсафи изпълни прекия свободен удар, но не затрудни Митов.

Последваха неточни удари с глава на Саеид Езотолахи и Димо Кръстев, за да се стигне до 13-ата минута, в която гостите поведоха след груба грешна в българската защита. Преминалият от Вердер в Лийдс Илия Груев не успя да върне топката към излезлия напред Митов. От това се възползва Саман Годос, който намери Мохамад Мохеби на празна врата и последният не сбърка за 0:1.

В 25-ата минута вратарят на Иран Бейранванд получи контузия и беше заменен от Паям Ниазманд. Пет минути след това Десподов шутира от пряк свободен удар, но не затрудни резервния страж на персите. Възпитаниците на Младен Кръстаич наложиха натиск и добра атака завърши с пас с пета на Андриан Краев към Лукас Петков в наказателното поле. Офанзивният футболист опита удар между двама футболисти на Иран, но след рикошет топката премина покрай вратата.

В 39-ата минута защитниците на България допуснаха още една грешка и Годос навлезе в наказателното поле отдясно, но успоредният му пас към Мохеби бе пресечен от Виктор Попов.

Пет минути след почивката Алекс Петков сбърка при изнасянето на топката и я подари на Мехди Тареми. Нападателят подаде към Мохеби, който опита силен шут от границата на наказателното поле, но прати топката опасно над вратата.

След час игра гостите изпълниха корнер, след който Езотолахи беше изпуснат от резервата Георги Русев. Защитникът получи подаване от Шоджа Кализадех и от няколко метра отправи удар над вратата. В 65-ата минута Русев опита удар от около 15 метра, но стреля много слабо и вратарят на Иран не се затрудни. Двадесет минути по-късно Десподов изпълни пряк свободен удар, но прати топката над вратата.

В 87-ата минута Илиан Илиев получи на около 25 метра от вратата на иранците и отправи силен удар, който профуча опасно над вратата. В добавеното време голмайсторът Мохамад Мохеби можеше да вкара втори гол и да направи успеха на гостите по-убедителен, но прати топката от външната страна на мрежата.

Следващият мач на националите е на 10 септември, когато гостуваме на Черна гора в мач от Група G от квалификациите за Евро 2024 в Германия.

БЪЛГАРИЯ – ИРАН 0:1
0:1 Мохамад Мохеби (13)

Следете актуалните новини с ndt1.com и в Telegram. Пресъединете се в канала ни тук

България: 12. Димитър Митов – 3. Димо Кръстев  (695. Кристиан Димитров), 21. Алекс Петков (586. Валентин Антов), 4. Илия Груев, 20. Виктор Попов, 17. Иван Йорданов, 8. Андриан Краев (6822. Илиан Илиев), 18. Ивайло Чочев (597. Доминик Янков), 24. Лукас Петков (859. Спас Делев), 11. Кирил Десподов (к), 16. Преслав Боруков (5910. Георги Русев)
Резерви: 1. Даниел Наумов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Иван Турицов, 5. Кристиан Димитров, 6. Валентин Антов, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Георги Русев, 13. Йоан Стоянов, 14. Патрик-Габриел Галчев, 15. Симеон Петров, 22. Илиан Илиев
Селекционер: Младен Кръстаич

Иран: 1. Алиреза Бейранванд (2312. Паям Ниазманд), 23. Рамин Резаян, 17. Ахмад Нуролахи (5818. Али Карими), 4. Шоджа Халилзадех, 3. Ехсан Хайсафи (к) (90+419. Мохамад Данешгар) – 14. Саман Годос (5820. Шахриар Моганлу ), 6. Саеид Езатолахи (8315. Русбех Чешми), 8. Мортеза Пуралиганджи  – 10. Мохамад Мохеби  – 7. Алиреза Джаханбахш (835. Милад Мохамади), 9. Мехди Тареми
Резерви: 12. Паям Ниазманд, 22. Мохамадреза Ахбари, 2. Садег Мохарами, 5. Милад Мохамади, 13. Али Ализадех, 15. Русбех Чешми, 16. Мехди Тораби, 18. Али Карими, 19. Мохамад Данешгар, 20. Шахриар Моганлу, 21. Милад Сарлак, 24. Хосеин Морадманд
Селекционер: Амир Галенои