Волейболистките от националния отбор на България записаха победа №4 на Евроволей 2023.

Тимът, воден от Лоренцо Мичели, обърна Швейцария с 3:1 (21:25, 25:23, 25:17, 25:13) в 5-ия си мач от Група В, който се игра в Торино пред 1920 зрители.

Така българските волейболистки записаха четвърти успех и завършиха на второ място в групата.

Те приключиха втори с 4 успеха, една загуба от европейския шампион Италия, и 11 точки.

Швейцария взе гейм, но приключва на 4-о място с две победи, три загуби и 8 точки.

Така на 1/8-финалите тимът на България ще срещне третият в Група D – Словакия.

Сблъсъкът е на 27 август, като часовете още не са обявени, но най-вероятно ще е от 22,00 часа.

Лоренцо Мичели заложи в стартовия състав на центъра Мария Кривошийска, която във вчерашния мач с Румъния се включи отлично.

Мира Тодорова атакува успешно в центъра за 4:4 в началото на мача. Радостина Маринова атакува мощно по правата и България поведе с 5:4. Атака “краче” на Мира Тодорова и 7:6. При 7:9 Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мария Йорданова атакува успешно за 11:11. Лаура Кюнцлер атакува успешно за 14:12 за Швейцария. Мария Йорданова атакува успешно за 13:14. При 13:17 Лоренцо Мичели взе второто си прекъсване във втората част. Швейцарките запазиха аванса си при 21:17. Радостина Маринова намали до 19:21. Мая Щорк атакува успешно за 22:19 за Швейцария. Радостина Маринова атакува по блокадата за 20:22. Мария Йорданова атакува успешно по диагонала за 21:23. Блокада на Мелен Пиере донесе успеха на Швейцария в първата част с 25:21.

Волейболистките на Швейцария поведоха със 7:4 в началото на втория гейм. Българските момичета успяха да обърнат резултата до 9:8. Блокаут на влязлата като резерва Елена Бечева и 10:9 за България. Радостина Маринова атакува мощно за 11:9. Борислава Съйкова атакува мощна в центъра за 12:9. Лоурън Бертолачи взе прекъсване за Швейцария. Момичетата на Лоурън Бертолачи изравниха при 13:13. Блокада на Елена Бечева и 14:13 за България. Националките дръпнаха с 18:15. “Краче” на Мира Тодорова и 19:16. Елена Бечева атакува по блокадата за 22:20. Радостина Маринова атакува технично за 23:20. Страхотна комбинация Петя Баракова – Борислава Съйкова донесе успеха на България във втората част с 25:23.

Българските състезателки поведоха с 2:0 в началото на третата част, след като Мая Щорк атакува в аут. Единична блокада на Борислава Съйкова и 5:4. Нова блокада на Борислава Съйкова и 6:4. Ас на Петя Баракова направи резултата 7:4. Елена Бечева атакува успешно то зона 4 и България записа четвърта поредна точка да 8:4. Австралийската старши треньорка Лоурън Бартолачи взе прекъсване за Швейцария. Националките дръпнаха с 10:6 след блокада на Радостина Маринова. нова блокада на Радостина Маринова и 15:7. Петя Баракова остави Радостина Маринова на единичен блок в зона 2 и 16:7 за България. България уверено поведе с 21:14 и се приближи само на 4 точки от второто място в Група В. Радостина Маринова пусна технична топка, а националките стигнаха до геймбол при 24:17. България спечели третата част с категоричното 25:17 и България си гарантира второто място в Група В.

Националките поведоха с 6:4 в началото на 4-ия гейм. Радостина Маринова атакува над блока технично за 7:4. Ас на Мира Тодорова и 13:9. Лоурън Бартолачи взе прекъсване за Швейцария. Българските волейболистки дръпнаха със 17:11. Мирослава Паскова атакува по блокадата за 18:12. Радостина Маринова атакува мощно за 20:12. Мира Паскова записа нова мощна атака за 21:13. Блокада на Мира Тодорова направи резултата 23:13. Още едно “краче” на Мира Тодорова изведе националките до мачбол при 24:13. Блокада на Борислава Съйкова и България спечели четвъртата част с 25:13 и мача с 3:1 гейма.

Реализатор за България бе Радостина Маринова с 22 точки (2 блока).

Мира Тодорова записа 12 точки ( 1 ас, 2 блока).