„България може“ предлага създаване на суверенен инвестиционен фонд, който да обезпечи българския лев

0
10



„България може“ предлага създаване на суверенен инвестиционен фонд, който да обезпечи българския лев. Това обяви Кузман Илиев, председател на политическата партия, която вече е официално регистрирана от Софийски градски съд, по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.

Илиев коментира отношението на партията към въвеждането на еврото и членството в еврозоната. Той посочи, че пример с подобен фонд съществува в Норвегия. Председателят на партията поясни, че въпросният фонд ще акумулира, натрупва пари, злато, дигитална валута и активи, така че вместо евро, в сейфовете на нашата централна банка да държим силни активи, които да предизвикат доверие към нас.

По думите му ние не сме готови за въвеждането на еврото. Често поглеждаме към Сребърния фонд, поглеждаме към пари, спестени от българските граждани, смята председателят на „България може“. Той каза също, че през 1999 година, когато е взимано решението да влезем във валутен борд, бордът си е свършил работата. Днес той е изключително непригоден, практически изземва нашия суверенитет, добави Илиев. Затова от партията предлагат обезпечаване на българския лев със създаването на такъв фонд.

Всяка една отговорна европейска държава трябва да мисли това. Еврозоната има големи проблеми, огромно задлъжняване, сега ще се печата много повече евро, за да се купува оръжие, инфлацията тепърва ще избуява. Ние предлагаме разработването и създаването на суверенен инвестиционен фонд, който да обезпечи българския лев, заяви Кузман Илиев. Той разясни, че когато във валутен борд искаш да запазиш валутния курс, такъв какъвто е, не трябва да имаш дефицит. Затова ние казваме, че е много важно в Конституцията да има или лимит на дефицита, или балансиран бюджет за обезпечаването на финансовата сигурност на страната. Освен това, още едно предложение, което се надявам да срещне подкрепа, е дефицитът да бъде обявяван на начислена основа, а не всяка година да правим счетоводни гимнастики, а не да заблуждаваме нашите партньори, коментира още председателят на „България може“. 

Всеки от нас поотделно не приема не просто личностите, а моделите, начините на правене на политика, които се асоциират, както с Бойко Борисов, така и с Делян Пеевски. Ако положим усилия, можем да направим някаква градация за неприемливо, по-неприемливо, отвратително, но според мен не епитетите са важни в случая. Важно е, че това е един модел, който е доведен до своя връх на политически клиентелизъм, който води до обсебване на държавата и на институциите от партиите. Затова ние имаме съвършено ясни предложения, какво трябва да се направи, за да се премахне това вредоносно влияние на партиите, посочи Илиев. 

Въпросът за позиционирането на партията коментира проф. Александър Маринов. Нас често ни питат – вие партия на президента ли сте?, посочи той и разясни, че отговорът на това дали са създадени по указание, или с изричното съгласие на президента е не. „Това е наша инициатива и ние не сме искали съгласие от него, но няма нито основания, нито причини да крием, че ние имаме съвпадащи виждания с президента по редица въпроси, поради което естествено ние подкрепяме тези позиции“, заяви Маринов и уточни, че една от тях е позицията по въпроса за войната и мира. 

Наистина ние сме за това България да започне да играе една самостоятелна роля, не в смисъла, че ще напуска организациите, в които ще членува, а че ще има наистина собствена линия на поведение, която ще отчита нейните интереси, което прави всяка една нормална държава, добави той. 

Като политическа партия сме поели по своя път, ние сме направили своя избор. Не знаем какво възнамерява да прави президентът, дали въобще възнамерява да прави нещо – може да стане така, че в един момент да бъдем на една и съща писта. Това, че ние имаме положително отношение към повечето от неговите позиции, не означава, че сме функция на президента, каза още Александър Маринов. Не се разграничаваме от него, но имаме своя самостоятелна линия. Ние се стараем да се самоопределим не чрез атаки към другите, а чрез това, което казваме и се надяваме да направим, допълни той. 

Бихме работили с всеки, но да работиш с всеки, който е изпратен от българските граждани е едно, а да се коалираш с някого, е нещо съвсем различно. Коалицията е форма на брак, форма на годеж и за да се коалираш трябва да имате сходни ценности, сходни програми. Наистина уважаваме традиционните семейни ценности, уважаваме българската вяра, която ни е помогнала да оцелеем в най-трудните времена от нашата история, каза Кузман Илиев. Той обясни, че одобряват част от политиките на президента, защото и те мислят по този начин. Ние сме вече три години на терен. Цялата митология, че това е на някой проект или така нататък – се сблъсква с реалността. Затова в „България може“ призоваваме хората да не живеем в измислени наративи, а в реалността, заяви председателят на партията. 

Кузман Илиев определи първите сто дни на правителството като политическо безвремие и носене по политическото течение. „България може“ в момента е единствената подготвена извънпарламентарна алтернатива, заяви той и посочи, че партията върви по трънлив, бавен, но устойчив път по изграждането на собствени структури в страната.

По време на пресконференцията бе представена и кандидатурата на партията за районен кмет на „Слатина“ – Ивана Влахова, която е заместник-председател на софийската структура на „България може“.

 



Източник БТА