Българите в Лас Вегас трогнаха кмета с любовта си към буквите, тя обяви 24 май за празник в града (Видео, снимки)

0
114


Шели Бъркли върна жеста и с прокламация обяви 24 май за празник на българската култура в Лас Вегас 

На 17 май българите в Лас Вегас организираха впечатляващ фестивал, посветен на българската азбука и писменост, на който присъстваха кметът на града Шели Бъркли и консулът ни в Лос Анджелис Бойко Христов. 

Подобен жест Шели Бъркли прави за първи път за сънародниците ни. 

„Тази година фестивалът ще бъде исторически и изключително вълнуващ – отбеляза във фейсбук Бойко Христов. – Имах честта да поканя кмета на Лас Вегас, г-жа Шели Бъркли, да празнува с нас – и тя прие поканата. Това ще бъде първото участие на действащ кмет на града в мащабно българско събитие! С огромна признателност споделям, че г-жа Бъркли ще ми връчи прокламация, с която 24 май се обявява за празник на българската култура в Лас Вегас – града на светлините! Благодарност на Bulgarian Sociеty of Nevada, както и на всички сънародници, които сърцато пазят българския дух тук, далеч от Родината!“.

„България ни липсва – разказва пред „24 часа“ Мария Самичкова, която от години живее там и е сред инициаторите. – Най-вече нашия бит, култура и традиции, особено когато живееш в град като Лас Вегас – Града на хазарта. Той не спи, всичко тук се случва 24/7. Много лесно е, когато живееш в този ритъм далече от родината, мислейки главно за оцеляването, за препитанието да се подхлъзнеш и да попаднеш в „матрицата“. В нея човек забравя корените си и всичко изконно, което ни прави българи. Затова след пандемията този фестивал ни стана традиция и го организираме за четвърта поредна година, защото имаме нужда да се свързваме с нашите корени, бит и култура. Искаме да запазим паметта за историята си, традициите, да ги поддържаме и да ги предаваме на следващите поколения – на нашите деца.“

Според нея сънародниците ни в Лас Вегас са сред най-активните в САЩ може би именно защото им липсва досега с българската култура.

„Много често докато се опитваш да се адаптираш към новата култура и новата среда, забравяш откъде си тръгнал и кой си всъщност – допълва тя. – Предполагам затова в нашия град са концентрирани толкова много българи, които обичат и милеят за България, за българската култура и културни традиции. Имаме 3 неделни български училища и едно българско училище „Васил Левски“. Съществува от 2007 г. След него бяха отворени още няколко български училища и изглежда нуждата от просвета и желанието нашите деца да говорят и на майчиния език, силно е залегнала в съзнанието всички българите в Лас Вегас.“

Според Мария Самичкова изглежда цялата тази сплав ги е формирала като позитивни и ентусиазирани хора, които обожават българската история, култура, бита, занаятите и на тази база са конструирали интересна и динамична програма за фестивала.

Сред гостите ще са художници занаятчии от Велико Търново, които живеят в Лас Вегас и поддържат жива любовта си към грънчарството. Петя Форд е учител по пиано и преподавател, а Мариета Писаро е директор на отдела за чужди студенти в UNLV. 

Независимо от това двете пазят паметта за традициите и ще демонстрират как се изработват глинени съдове на грънчарско колело.

За фолклорните танци и забавления отговаря формация „Жарава“, като организаторите са поканили и оркестър „Българе“.

„Да чуеш българска песен, българска музика, да танцуваш, да изиграеш едно хубаво българско хоро – това е толкова зареждащо и толкова специално“, разказва Мария Самичкова.

Но с това не приключва програмата на фестивала. Там художникът Камен Чалъков ще демонстрира как прави бързи шаржове и карикатури, а Валентин Йорданов ще изложи своите арт инсталации и платна.

„Той е един от големите ни таланти в Лас Вегас, прави много големи изложби в САЩ и Китай – разказва Мария. – Дори кметицата на Вегас държи негова творба в офиса си.“

Талантлива художничка Александра Турлакова ще изрисува лицата на децата, които също ще са активни участници.

За да стане празникът още по-цветен и ярък те са приготвили традиционни български гозби за всички – не само да си припомнят любимите ястия, а и за да могат американските им приятели да опитат вкусните нашенски специалитети.

Мнозина българи с фирми в града подпомагат с всичко, с което могат организирането на родолюбивото начинание.

„Нека поне веднъж в годината около един от най-светлите и най-обичаните български празници – този на българските букви, на българската азбука, просвета и култура, да се съберем всички заедно и да празнуваме България, нашата родина, нашата култура и история – усмихва се Мария Самичкова. – Всичко българско и родно, което любим тачим и милеем. Искам специално да благодарим на родителите, които мотивират децата да не забравят майчиния език, да продължават да говорят вкъщи на български и подрастващите да посещават неделно училище. Сам по себе си това е един свръхангажимент, защото децата са достатъчно заети през седмицата в училищата.“

Изглежда само с непрестанни усилия и огромна любов към родината могат да се организират подобни впечатляващи събития, посветени на българските букви.





Източник 24часа