Германските компании купуват все повече електроенергия в чужбина. Въпреки че рекордните цени остават през 2022 г. и разходите за електроенергия на едро са спаднали значително в целия ЕС, Германия изостава значително от своите съседи, захранвани с ядрена енергия. Разликата в цените между страните достига почти един път и половина.
След рекордните цени през 2022 г. средната годишна цена на електроенергия на едро в европейските страни е намаляла значително, с три или повече пъти. За първи път обаче се появиха значителни различия между самите държави. Така например във Франция средната годишна цена на едро през 2024 г. е 48,6 евро за MWh, според борсата NordPool, докато в Германия тя е 70,7 евро за MWh.
Разликата от почти един път и половина се обяснява със спецификата на производството на електроенергия. Ако във Франция ядреното производство все още представлява повече от 70% от производството на електроенергия, то в Германия делът на вятърните и слънчевите електроцентрали нараства, представлявайки повече от 65% от производството през второто тримесечие, а производството на газ и въглища остава доста скъпи поради факта, че котировките на тези горива не са се върнали на нивата отпреди кризата. Заради санкциите, контрасанкциите и прекъсването на „Северен поток“ германският пазар остана без руски газ, а нарастващият дял на LNG само поддържа по-високите цени.
В резултат на това германските компании търсят по-достъпна електроенергия, която намират в съседни страни, които са запазили ядрената енергия с доста стабилни производствени цени. Последните реактори в Германия бяха спрени през април 2023 г.
Тогава Германия се превърна в нетен вносител на електроенергия и покупките й в чужбина само растат. Не само във Франция, но и в ядрените Белгия и Швейцария.
Германското министерство на икономиката съобщи, че през второто тримесечие на 2024 г. вносът на електроенергия се е увеличил с 18,4% спрямо април-юни 2023 г. до 18,1 TWh. В резултат на това разликата с износа нараства до 11,1 TWh. Това представлява повече от 10% от потреблението на електроенергия в Германия през второто тримесечие.
Германският отдел потвърди, че германските предприятия в чужбина търсят по-достъпна електроенергия.
„Най-голямо количество е внесено от Франция (4507,3 GWh), следвана от Дания (3431 GWh) и Швейцария (3020 GWh). Тъй като Франция, заедно с Германия, е един от най-големите производители на електроенергия в Европа, по-голямата част от вноса обикновено идва от съседната на Германия страна. Средната цена на едро във Франция беше 30,96 евро за MWh, което е значително по-ниско от това в Германия. – съобщиха от Министерството на икономиката.
Ведомството отбелязва и увеличение на доставките от Белгия.
„Най-голямата промяна беше в нетния внос от Белгия, който се увеличи с 431% до 1247,1 GWh, движен от 107,8% увеличение на брутния внос и 46% спад на брутния износ. Основната причина за това е променящата се разлика в цените в двете страни. В сравнение с второто тримесечие на 2023 г. средните цени на едро и в двете страни са намалели, но спадът в Белгия (2023: 92,81 евро/MWh; 2024: 54,44 евро/MWh) е по-голям, отколкото в Германия.“ – допълват от германското ведомство.
Специализираното издание Carbon Credits смята, че разликата не е само в текущата цена, но и в стратегията, тъй като „Германия загуби още една световна война“. Франция също нямаше намерение да бъде ядрена сила, припомниха те. Но тя беше принудена да стане такава след петролната криза през 70-те години. За по-малко от 20 години в страната се появиха около пет дузини реактори на атомни електроцентрали, които започнаха да осигуряват на страната 75% от електроенергията.
В Германия през 2010 г. заложиха на възобновяеми енергийни източници – слънчева и вятърна енергия.
„До 2025 г. Германия ще похарчи 580 милиарда долара за възобновяеми енергийни източници и свързаната с тях инфраструктура. Въпреки факта, че емисиите на CO2 са намалели само с 2% от 2010 г., те трябва да намаляват с 6% всяка година до 2030 г., пише Carbon Credit. Те отбелязаха, че емисиите във Франция все още са значително по-ниски от тези в Германия и страната печели допълнителни 3 милиарда долара от продажбата на електроенергия в чужбина.
„С други думи, германският план Energiewende беше перфектният контра-отговор на френския план Messmer. Той демонстрира дали енергийната сигурност и икономиката с нулеви нетни емисии могат да бъдат постигнати само чрез зелена енергия“, допълва изданието. Той цитира мнението на един експерт, че Германия се е превърнала в експериментална лаборатория за спиране на ядрената енергия в една развита икономика: „Нито една страна в света не е направила това“. https://eadaily.com