Китайска народна музика от провинция Гуейджоу беше представена за първи път у нас тази вечер в Регионалния исторически музей в Пловдив. Музикалният спектакъл “Чуйте гласа на планините и изворите – Годината на змията ни дарява с благополучие” беше с вход свободен, от което се възползваха десетки пловдивчани и любители на китайската култура. Поводът за представлението беше предстоящото настъпване на китайската Нова година. Събитието бе организирано от Китайския културен център в София.
Преди началото на спектакъла директорът на центъра Хон Хай поздрави присъстващите, като им пожела много успехи през новата 2025 година, която по китайския календар е годината на змията. Той обясни, че в китайската култура змията е символ на мъдрост, трансформация и жизненост, като носи очакване за нова надежда и светло бъдеще.
„Днес нашият културен център и Театърът на фенерите в Гуейджоу съвместно стартира второто представление от турнето “Чуйте гласа на планините и изворите – Годината на змията ни дарява с благополучие”. Изминалата 2024 година отбеляза 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и България. Китайският културен център в София организира над 140 културни събития, предназначени за промотиране и разпространяване на китайската култура в България“, каза директорът на центъра и допълни, че през новата година Китайският културен център в София ще продължи да напредва и да изпълнява ролята си на културен мост, разказващ китайската история и насърчаващ културния обмен.
В представлението танцьорите от Театъра на фенерите в провинция Гуейджоу показаха на публиката богато културно наследство и изненадаха присъстващите с артистичния чар на етническите малцинства в Гуейджоу. Спектакълът включваше традиционни етнически народни танци, песни и музикални произведения, представящи характера на китайската провинция.
Провинция Гуейджоу, разположена във вътрешността на Югозападен Китай, е една от провинциите с най-голям брой етнически малцинства в Китай. Гуейджоу притежава богата етнокултурна традиция и многообразни местни характеристики, а местните са създали голям брой литературни и художествени произведения.
/ТНП/