БТА :: БТА обяви днес обществена поръчка за технически проект по идеята „Светът на новините

0
10



Българската телеграфна агенция (БТА) обяви днес обществена поръчка за изготвяне на инвестиционен технически проект в рамките на интегрирана проектна идея на агенцията „Светът на новините – София“ за енергийно обновяване на сградата на БТА в София на стойност 86 400 лева с ДДС и за изграждане на обществена зона за отдих в пространството пред сградата на агенцията, която е на стойност 16 800 лева с ДДС.

Интегрираната проектна идея e одобрена и включена в Списъка с финално приоритизирани проектни идеи на Столична община в рамките на Приоритет 1 на Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“, процедура „BG16FFPR003-1.001 – Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж“. Прогнозният бюджет на интегрираната проектна идея е 6 635 700 лева с ДДС, от които средствата за енергийно обновяване на сградата на БТА са 5,562 млн. лева с ДДС, а за изграждане на обществената зона за отдих – 685 000 лева с ДДС за изграждане на общодостъпна дребномащабна инфраструктура и меки мерки за съхранение и развитие на културното наследство: „Светът на новините – София“ в сградата на БТА – 225 800 лева с ДДС и за Оборудване за НПТМ за дигитализиране на движими културни ценности от фонда на НПТМ и представянето им в музейни експозиции – 162 900 лева с ДДС. Продължителността на изпълнение на всички дейности ще бъде 24 месеца. 

Проектът трябва да бъде предаден за оценка по програмата до 10 юни 2025 г. Това налага оценката на предложенията по обществената поръчка за техническото проектиране да се проведе по комбинирана методика между най-ниска цена и срок за изпълнение, който трябва да бъде до 30 дни от сключването на договора с избрания изпълнител.

След одобряването на проектната идея от Столична община през месец февруари 2025 г. време отне неуспешното издирване на проектите на сградата на БТА в различни служби на Столична община, район „Средец“, областната администрация и дори архиви в Българската народна банка. Липсата на строителните книжа наложи архитектурно заснемане на сградата, геодезическо заснемане и конструктивна експертиза за възстановяване на строителни книжа, като заснемането е необходимо за изготвянето на техническия проект за обществената поръчка. През 2021 г. БТА изготви и енергийно обследване на сградата, като след предприети мерки за енергийна ефективност, обследването беше актуализирано през 2023 г. с повишаване на енергийния клас на сградата.  

Съюзът на архитектите в България, с който БТА има договор за партньорство, помага за разпространението на поръчката за проектиране сред общността на архитектите за пълна прозрачност на процедурата, а Съюзът на ландшафтните архитекти изготви идеен проект за пространството пред сградата на БТА.

Предвижда се сградата на БТА в София да разполага с модерна климатизация и панели на покрива за производство на собствена електроенергия, преобразяване на околното пространство с градина, в която ще бъдат представени символни места от света. 

Сградата на БТА е проектирана от арх. Евгени Зидаров през 1960 г., като негова паметна плоча има на фасадата й. Арх. Зидаров прокарва пътя на модернизма в периода на „държавния социализъм“, а сградата на БТА е първата модерна сграда в София след края на т. нар. сталински неокласицизъм, сочи справка в Електронния регистър на паметниците и художествените елементи на територията на Столична община.

Целта на интегрирана проектна идея „Светът на новините – София“ е чрез обновяване на съществуваща обществена инфраструктура, в т. ч. мерки за повишаване на енергийната ефективност и мерки за съхранение и развитие на културното наследство и дигитализация на културни ценности, както и функционално свързване на съществуваща инфраструктура и оборудване за организации – БТА и Национален политехнически музей (НПТМ), да се създаде експериментално обществено пространство с експониране на историята на новините, като средство за обучение и съхраняване на културното наследство.
 
Проектната идея разчупва стереотипа за традиционен музей, като експонати на НПТМ – технически средства за предаване и получаване на новини в историята, ще бъдат дигитализирани в триизмерен формат и представени до информационния център „Читалня“ и архива на БТА в експозиция за история на новините. 

Така БТА и НПТМ обединяват своите усилия за създаването на иновативно обществено пространство „Светът на новините – София“, което е в пълно съответствие с идеологията на Новия европейски Баухаус да обединява културното и творческото измерение с Европейския зелен пакт, като цели да покаже как устойчивите иновации предлагат осезаеми, позитивни изживявания в нашето ежедневие и приобщават активно гражданите. 

БТА е партньор на Новия европейски Баухаус, като през 2024 г. участва във фестивала, който се състоя в Юбелпарк и в залите на Музея за изкуства и история в Брюксел. В програмата бяха включени десетки интерактивни сесии, демонстрации и дискусии с дизайнери и архитекти, концерти.
 
За постигане на целта на проекта се предвижда изпълнението на няколко мерки: изграждане на общодостъпна дребномащабна инфраструктура и меки мерки за съхранение и развитие на културното наследство „Светът на новините – София“ в сградата на БТА; закупуване на оборудване за НПТМ за дигитализиране на движими културни ценности, които ще се презентират в експозицията „Светът на новините“; мерки за енергийна ефективност в сградата на БТА.
 
С реализирането на настоящата интегрирана проектна идея ще бъдат постигнати няколко резултата, сред които са: подкрепа на една културна инфраструктура – Националния политехнически музей, достъп до нова зелена инфраструктура – нов парк пред сградата на БТА за жителите и гостите на София, намалено потребление на енергия в сградата на БТА и намалени емисии на парникови газове.
 
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев обяви идеята на агенцията „Светът на новините – София“ през август при представянето на друг проект на БТА за обновяване на фасадата и за осигуряване на по-добра достъпност до сградата, който се реализира със собствени средства и със средства по проект „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика. Кирил Вълчев обясни тогава, че сред целите на проекта „Светът на новините – София“ по програмата „Развитие на регионите“ е сградата на БТА да бъде обновена в енергийно отношение, а градината пред агенцията да се превърне в парк по подобие на парка „Мини Европа“, както и да се създаде Музейна експозиция на новините.
 
Инвестициите в сградата на БТА досега
 
По проекта на БТА по „Красива България“, освен обновяване на фасадата на сградата на агенцията бе поставено и ново външно фасадно осветление, което дава възможност за визуализиране на голям брой светлинни сценарии. Подмяна беше направена и на съществуващия обемен надпис „БТА“, както и беше ремонтиран историческият часовник на фасадата. За изпълнението ѝ бяха осигурени 291 627 лв. с ДДС от бюджета на БТА и 149 965 лв. с ДДС финансиране по „Красива България“. По втората мярка по този проект вече е направен ремонт на три входа на агенцията, подмяна на настилката на рампата на централния вход и прилежащите към нея стълби, както и бяха поставени две електрически стълбищни платформи вътре в сградата. Мярката е изпълнена със 116 369 лв. с ДДС, от които 29 092 лв. с ДДС от бюджета на БТА и 87 277 лв. с ДДС от „Красива България“.
 
През януари 2024 г. бе пуснат в експлоатация новоизграденият асансьор, който дава лесен достъп на хора с увреждания до Националния пресклуб на БТА на последния четвърти етаж на сградата в София. Изграждането на асансьора е финансирано със средства от бюджета на БТА, като инвестицията е малко над 320 000 лева с ДДС.
 
На 15 март 2023 г. проектът на агенцията за облагородяване на пространството в задния двор на сградата на медията чрез изграждане на нов паркинг получи одобрение по проекта „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика. В рамките на проекта бяха облагородени 1695 кв. м дворно пространство в границите на урегулирания поземлен имот на БТА. Общият бюджет на проектното предложение бе на стойност 255 381 лева с ДДС. Финансирането по Проект „Красива България“ бе в размер на 45 процента от средствата, а агенцията осигури останалите 55 процента.
 
На 20 декември 2023 г. – Игнажден, БТА представи новия си автопарк с електромобили и хибриди, които вече се използват от репортерите и кореспондентите.
 
По „Красива България“ агенцията е предложила и проекти за подмяна на стар малък асансьор в сградата и за обновяването на общи пространства – коридорите, стълбите, вратите и тоалетните, а със собствени сили ще направи и поддържа озеленяване с единна обща визия.
 
По Плана за възстановяване и устойчивост БТА оборудва помещения за библиотеката и архивите от 16 февруари 1898 г. до наши дни с център за цифровизацията им, която ще приключи през 2026 г.
 
БТА работи и по преобразяването на пресклубовете си. За последните четири години БТА утрои националните си пресклубове и съхрани и разви отворените през предишните 18 години 14 пресклуба, като в момента БТА има открити общо 42 национални пресклуба, които са и кореспондентски бюра на националната информационна агенция на България. От тях 27 се намират във всички областни градове и пет в необластните – Казанлък, Петрич, Самоков, Свищов и Троян. Осем са извън страната – в Анкара (Турция), Белград (Сърбия), Босилеград (Сърбия), Букурещ (Румъния), Одеса (Украйна), Скопие (Република Северна Македония), Тараклия (Молдова) и на българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън в Антарктида. Два от пресклубовете са непостоянни – на борда на първия български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ по време на плаванията му до Антарктида и назад, и Национален пресклуб на книгата по време на панаирите на книгите в различни градове на България.



Източник БТА