Бранд България е много повече от лого и слоган, той е начин на мислене, каза ректорът на Икономическия университет във Варна

0
8



Бранд България е много повече от лого и слоган, той е начин на мислене, каза днес ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров по време на туристическия форум, организиран от Българо-турския дамски бизнес клуб. В конференцията се включиха представители на местната власт, на туристическия сектор, на академичната общност, както и на някои от най-големите турски браншови организации.

Към създаването на Бранд България трябва да се подходи на база на опита, посочи Станимиров. Той припомни, че опитите за утвърждаване на такъв досега са неуспешни. Този бранд не може да се реализира само на база на някаква национална реклама, тъй като от маркетингова гледна точка, за да се наложи, трябва да се тръгне от ползвателите на продукта, тоест от целевите пазарни сегменти, обясни Станимиров и подчерта, че у нас те са твърде разнородни, тъй като в страната ни има над 25 вида туризъм. Това е богатство, но означава, че когато се брандира, трябва да се даде приоритет на нещо, а няма разбирателство по въпроса, каза експертът. Като сериозен проблем той посочи, че отделните видове туризъм не са интегрирани помежду си и даде пример с липсата на добра инфраструктура до културните и историческите обекти, както и това, че те не са обвързани по никакъв начин с другите видове туризъм. „За да може един бранд да се утвърди, първо трябва да имаме продукт, като логиката е продукт – бранд – фокус – ускорение“, коментира Станимиров и допълни, че ако продуктът съдържа компромисни елементи, няма как да се формира идеален бранд.

Позицията на експерта беше, че подходът към създаване на национален бранд трябва да се смени и да се тръгне отдолу нагоре, а не да се разчита само на Министерството на туризма. По думите му би било ефективно да се разработят суббрандове – Родопи, Долината на тракийските царе, Стара планина, София, Варна, Пловдив. Всеки един от тези подбрандове трябва да търси интегриране с близките до себе си, допълни Станимиров. По думите му при сегашните опити да се разработи Бранд България, той се разбира едва ли не просто като изображение и лого, само че това е погрешен подход.

Като слабост Станимиров посочи и подценяването на партньорството у нас. И в стратегията за туризма се говори повече за конкуренция, особено със съседните държави, а ние трябва не толкова да се конкурираме, а да се кооперираме, посочи експертът и се аргументира с историята за цар Резос, описана от Омир в „Илиада“. Този цар е живял по поречието на Струма у нас, включил се е в последните дни на Троянската война на страната на Ахил, и това е история, по която може да се развие транснационален туристически продукт, посочи Станимиров.



Източник БТА