Боян Чуков: Само споразумение между Вашингтон и Москва може да ни отдалечи от Апокалипсис

0
967
  • Приближава ли се войната в Украйна към фатална развръзка?
  • По тези въпроси разговаряме в политическия наблюдател Боян ЧУКОВ.

 

Ето акценти от първата част на интервюто с Боян Чуков:

– Конфликтът в Украйна започва все по-отчетливо да прилича на този в Сирия. Украйна се „сириизира“. Разликата е, че войната в Сирия преконфигурира основно Близкия Изток. Войната в Украйна ще прекрои съществуващия световен ред. 

– Става въпрос за ограничена война на Русия с целия блок на НАТО, предвождан от САЩ. Свидетели сме на най-голямата война на територията на Европа от времето на Втората световна война.

– За руснаците войната в Украйна все повече се отъждествява с Великата отечествена война

– Европейците са само ресурс и логистика за американската геостратегия.

– Киев не е субект в драмата, а само обект, предоставящ територия и предимно жива сила на фронтовата линия. Не е възможен вариант да станем свидетели на победа на Зеленски, а Украйна да излезе от войната като държава, която може самостоятелно да съществува. 

– Приключването на войната не зависи от броя на въвлечените в конфликта държави. Всички те са пешки в чужда игра.

– Войната ще продължи, докато властовият център стоящ зад „сънливия Джо“ не реализира целите, които си е поставил, а той е съставен от неокони и американски неолиберали, последователи на Лео Щраус.

– Ако се запази досегашната тенденция в ескалацията на конфликта, става все по-вероятно Киев да получи от Запада ракети, които да имат възможност да поразяват големите руски градове.    

– Когато един ден затихнат сраженията на бойното поле, световният ред, който познавахме до 24 февруари 2022 г., ще отиде окончателно в небитието: боговете на геополитическия Олимп ще бъдат в друг състав, ще бъдат променени границите в Европа, доларът няма да бъде резервна валута…

Украйна загуби, но още не са й съобщили тази тъжна вест. Полша и Унгария се оглеждат за украинските земи, населени с етнически поляци и унгарци

– Основната ос на НАТО в бъдеще е Вашингтон-Лондон-Варшава-Киев

 

И разговорът ни: 

–  Вече е създадена „танкова коалиция“ в подкрепа на Украйна – 12 държави са готови да доставят бойни машини, САЩ обещават освен танкове „Ейбрамс“, и изтребители Ф-16. В същото време Стефано Саннино, шеф на отбраната на ЕС, официално заяви нещо, от което целият мирен свят се опасяваше – Путин „премина от концепция за специална операция към концепция за война срещу НАТО и Запада“. Доближаваме ли се до Апокалипсиса, г-н Чуков?

– Сериозният отговор на Вашия въпрос изисква да се ситуира коректно в глобален план и хронологично случващото се на територията на бившата УССР. След близо една година сражения е несериозно и повърхностно да говорим за война между Русия и Украйна. В пропаганден план всеки има възможност в медийното пространство да коментира и анализира както си пожелае реалността. Това е причината за една и съща реалност да имаме минимум две фрапантно разминаващи се интерпретации. НАТО счита, че Русия е нахлула в Украйна, за да анексира нейни територии. Опониращите са убедени, че руската армия е влязла в бившата УССР, за да изпълни резолюция 2202 на Съвета за сигурност на ООН. Референдумите след 24 февруари за присъединяване на четирите области към РФ на първо четене, потвърждават позицията на НАТО. Задълбоченото познаване на историята на Новорусия обаче потвърждава еднозначно заетата от Кремъл позиция, твърди френският експерт Тиери Мейсан. Двата наратива съществуват в медийното пространство като две паралелни прави, които не се пресичат.

Войната в източната част на Европа не е локална. И никога не е била такава за експертите. Тя е на път да придобие далеч по-голям мащаб и да се превърне в световна.

– Развитието на ситуацията около войната в Украйна в глобален аспект напомня ли ни с нещо двете световни войни от миналия век?

–  Да, войната, която се разгаря пред очите ни, наподобява на двете световни войни от миналия век. Естествено, технологичните постижения в оръжейната сфера са наложили съответните корекции върху формите и методите за водене на днешните сражения. В наши дни можем спокойно да говорим за Третата световна хибридна война. Такава война се вписва в перманентната геополитическа битка между континентите. Между техните ядра. Вечният антагонизъм между „водата“ и „сушата“, съгласно класическата геополитическа концепция. Днес двете ядра са САЩ и Русия.

Събитията на 24 февруари 2022 г. бяха предшествани от поредица други, едно от тях е масираната артилерийска атака на ВСУ на 17 февруари срещу градовете на Донбас. Подобни събития доведоха до трагедията, на която сме свидетели днес. Нищо не започна през зимата на миналата година. Някои твърдят, че началото е през 2014 г., след преврата в Киев. Или може би много преди това с разполагането на американската ПРО около границите на РФ. Предисторията е достатъчно дълга и релефна, за да се правим, че не я забелязваме. На територията на бившата УССР се сблъска челно геостратегията на САЩ с тази на Русия.

– Кой печели в момента?

– Засега инициативата е на страната на Вашингтон. Русия само реагира постфактум на ходовете на своите вчерашни „партньори“, които днес откровено нарича врагове. Когато един ден затихнат сраженията на бойното поле, световният ред, който познавахме до 24 февруари 2022 г., ще отиде окончателно в небитието: боговете на геополитическия Олимп ще бъдат в друг състав, ще бъдат променени границите в Европа, доларът няма да бъде резервна валута, което ще доведе до тотален разпад на Бретънудската валутна система или по-точно на Ямайската валутна система, която я смени през 1976 г., и ще се върнем към „златния стандарт“.

За руснаците войната в Украйна все повече се отъждествява с Великата отечествена война (1941-1945). Основната цел на САЩ е запазване на глобалната им хегемония. Европейците са само ресурс и логистика за американската геостратегия. Очевидно е, че сегашната война в източния край на Европа е екзистенциална и за двете страни.

На Стария континент предишната война бе тази, която се водеше през 1999 г. между Югославия и САЩ плюс НАТО. Но разликата се състои в това, че Белград не разполагаше с атомно оръжие.

Сега и двете воюващи страни притежават огромен ядрен потенциал и затова всяка една драматична ескалация на военната конфронтация води неумолимо към ядрен Апокалипсис. Киев не е субект в драмата, а само обект, предоставящ територия и предимно жива сила на фронтовата линия. Затова какво ще каже Зеленски на предстоящия фестивал в Сан Ремо или на някое друго подобно място не е особено важно. Не са от голямо значение и изказванията на Урсула фон дер Лайен, Шарл Мишел и Жозеп Борел. Те до един са обикновени „кухи резонатори“ на гласа на Вашингтон.

– Какво може да ни отдалечи от фаталната развръзка?

– Само споразумение между Вашингтон и Москва може да ни отдалечи от Апокалипсис. Лично аз следя внимателно какво говори генерал Марк Мили, председател на Обединения кометет на началник-щабовете на американските въоръжени сили. За съжаление, у нас националните медии много рядко го цитират. Най-вероятно, защото неговите изказвания са в дисонанс с менстрийма на евроатлатическата и украинска пропаганда. Генерал Марк Мили след последната среща в Рамщайн заяви, че през 2023 г. ще бъде крайно трудно да се принудят по военен път руските войски да отстъпят. Според него, най-доброто, на което може да разчита Западът, е да тласне Русия към дипломатически преговори, тъй като с такива приключват повечето конфликти.

На 1 ноември 1993 г. в една своя статия Джордж Сорос сподели, че съчетаването на жива сила от Източна Европа с техническите възможности на НАТО значително би повишило военния потенциал на алианса, тъй като ще намали риска от „трупове в чували“ за страните на НАТО, които са основен ограничител на тяхната готовност да действат. Не е сложно да се определи къде в тази схема сме ние българите.

Днес за Джордж Сорос войната в Украйна е приоритет №1. Той е най-големият донор на Демократическата партия в САЩ.

В момента броим танковете Leopard, Abrams, Challenger и Leclerc, които евентуално ще бъдет предоставени на Киев. Вече броим и самолетите F-16. Но от броенето на дърветата не можем да видим гората.

– А Вие какво виждате в гората?

– Конфликтът в Украйна започва все по-отчетливо да прилича на този в Сирия. Украйна се „сириизира“. Разликата е, че войната в Сирия преконфигурира основно Близкия Изток. Войната в Украйна ще прекрои съществуващия световен ред.

На 25 януари руското външно министерство заяви, че ако се доставят на Киев снаряди с уран, Москва ще разглежда казуса като употреба на мръсни-атомни бомби. Това подчерта Константин Гаврилов, ръководител на руската делегация на преговорите във Виена по въпросите на военната сигурност и контрол над въоръженията. Танкът Leopard 2 както и БМП (бойна машина на пехотата) Bradley и Marder, притежават подкалибрени бронебойни снаряди с уранови сърцевини, чиято употреба води да заразяване на околната среда и множество онкологични заболявания, както това се случи в Югославия и Ирак. Призракът на Апокалипсиса броди по света.

–  И Столтенберг, и украинското Министерство на отбраната очакват през пролетта и началото на лятото „голямата руска офанзива“. Киев пък планира „голямо контранастъпление“ през март. Дали пък тези военни действия няма да решат края на войната?

– С назначаването на 8 октомври на генерал Суровикин за командващ операцията руснаците съкратиха съществено линията на фронта на 815 км. Но по-важно е друго. Генерал Суровикин върна стратегическата инициатива на руската армия. Що се касае до ВСУ, военните експерти говорят за атака в посока град Мелитопол, който е на 84 км от Крим.

Но засега главнокомандващият украинската армия генерал Залужний няма ресурс за тази контраофанзива. Според него на ВСУ са необходими за завръщане към линията на 23 февруари 2022 г. минимум 300 танка, 600-700 БМП и 500 гаубици. Генерал Залужний счита, че Русия готви допълнително още 200 000 войници. Достатъчно добре подготвени руски войници сега масово се появяват на фронта, някои идват „от дълбочината на Русия, в това число…от източните райони и Урал“, твърди командващият сухопътните войски на ВСУ генерал Александър Сирский. На 21 декември на разширената колегия на МО на РФ министър Шойгу заяви, че числеността на армията ще бъде доведена до 1,5 млн. човека. Очаква се да бъде увеличена професионалната руска армия, чийто кадрови състав ще достигне до 695 000 души. Сухопътните войски на РФ ще нараснат близо три пъти. Първоначално бяха 280 000, а се планира да стигнат до 767 000 човека.

– Ще са засили ли ролята на частната армия „Вагнер“?

– Особено много шум се вдигна около ЧВК „Вагнер“, която щурмува на фронта в Донбас украинските позиции. Ако в началото на войната „Вагнер“ беше пехотно-щурмово подразделение, то в момента е пълноценен армейски корпус със собствени танкове, артилерия, ПВО и даже авиация. На самолетите летят само пенсионери от руските Военно-космически сили. Самата „Вагнер“ е създадена през 2013 г. от запасния подполковник от спецназа на ГРУ Дмитрий Уткин, известен с позивна „Вагнер“. Първоначално се е наричала Moran Security Group. Впоследствие компанията приема като име позивната на своя командир и се превръща в ЧВК „Вагнер“. Нейният състав е от порядъка на 40-50 хил. човека. Успехите на „Вагнер“ са в резултат на създаден собствен алгоритъм за обучение на бойците. А също и това, че „Вагнер“ не вземат пленници.

Често се прави методологична грешка в опитите да се погледне бъдещето и да се предскажат сроковете за приключването на войната. Най-често се полагат усилия да се изчисли следствието, а не се анализира причината. Приключването на войната не зависи от броя на въвлечените в конфликта държави. Всички те са пешки в чужда игра. Необходимо е да се определи основният бенефициент от събитията в Украйна. Засега е само един.

– И това са САЩ!

–  Да, САЩ или по-точно силите, които стоят зад фасадата наречена „Джо Байдън“. Войната ще продължи, докато властовият център стоящ зад „сънливия Джо“ не реализира целите, които си е поставил, а той е съставен от неокони и американски неолиберали, последователи на Лео Щраус. Колективният Запад като цяло не играе някаква ключова роля. В международното разпределение на труда САЩ предимно произвеждат (печатат) долари и висококачествено оръжие. Даже самолетите Boeing, с които летим, са част от американския ВПК. Основна цел на САЩ е възобновяване на силно печелившата продукция на американския ВПК, който увеличи своите продажби с 50%. Основна, но не единствена. Друга цел на Белия дом е прехвърляне на европейския финансов, промишлен и интелектуален капитал от Европа в Америка. Този капитал търси евтини енергоносители и тихи финансови пристанища. Третата цел на САЩ е отстраняване на Русия от глобалното бойно поле, неутрализиране на нейните сили и ресурси пред предстоящата битка с набиращия мощ Китай.   

–  Всичко това означава, че войната скоро няма да свърши. Ако за едни тя е трагедия, за други е бизнес.

–  Става въпрос за ограничена война на Русия с целия блок на НАТО, предвождан от САЩ. Свидетели сме на най-голямата война на територията на Европа от времето на Втората световна война. Известният френски геополитик Еманюел Тод заяви: „Минавайки през лимитирана териториална война към световен икономически сблъсък, между колективния Запад, от една страна, и Русия свързана с Китай, от друга, тази война стана световна война“. Интересна е оценката на Еманюел Тод за днешната ситуация: „Съпротивата на руската икономика води американската имперска система към пропастта. Никой не предвиди, че руската икономика ще окаже съпротива на икономическата мощ на НАТО. Основната ос на НАТО в бъдеще е Вашингтон-Лондон-Варшава-Киев“.  

Настъпва преломният момент. Но не за Незалежната. Украйна по същество загуби безвъзвратно войната. Предвид състоянието на украинската държава, икономика, общество, армия, огромни дългове, които Киев не може да изплати, невъзможността да продължи самостоятелно войната, то не е възможен вариант да станем свидетели на победа на Зеленски, а Украйна да излезе от войната като държава, която може самостоятелно да съществува.

  Но „танковата коалиция“ няма ли да помогне съществено на Украйна, както се надява Зеленски, и това не е ли преломен момент? 

–  Да, моментът е преломен. След последната среща в Рамщайн ВСУ ще получи до 400 танка, от които най-ефективни са 100-те германски Leopard и 200-те танка Т-72. По този начин танковият потенциал на Киев се възстановява с около 50% от първоначалния. Освен това ще бъдат изпратени 200-та БМП и 350 бронирани автомобили. Ще бъде доставена и артилерия. Около половин милион снаряда, от които 600 снаряда Excalibur, които поразяват целите почти без пропуск. По-ясно казано, възстановява се половината от първоначалния военен потенциал на ВСУ. Това ще позволи на Киев да се отбранява без катастрофални загуби до края на годината. През това време ВПК-то на страните членки на НАТО ще засили обороти и ще започнат да се появяват на бойното поле модерни оръжейни системи, ще се обучават кадри за тяхното управление. Много вероятно е екипажите на германските и американски танкове да бъдат окомплектовани с поляци, румънци, чехи, словаци и българи.

–  И българи? 

–   Да, при този ход на войната към края на годината ще има остър недостиг на украинци. Той вече е налице. САЩ залагат на това Русия да не може да организира настъпление и да загуби. А не на това Украйна да настъпи и да победи. Ако иска да оцелее, Русия ще трябва да прекрати играта на „странна война“ и да се опитва да победи без да развали договорения бизнес на редица руски олигарси. Руските милиардери искат Русия да победи, но те да не се разделят с техните свръхскъпи яхти. Няма да се получи. Spiegel съобщи миналата седмица, че BND, Федералната разузнавателна служба на Германия, е информирала политици от Бундестага на тайна среща, че „украинската армия губи трицифрен брой войници всеки ден в битки“. Медийната шумотевица около контранастъплението на ВСУ в Запорожка област през последните дни много рязко затихна.

 Всички военни експерти говорят за предстоящо руско настъпление. 

– Да, подготвя се руско настъпление. Превземането на останалите 25% от Запорожка област, която е все още под контрола на Киев, ще направи сухопътния мост между Крим и руския хинтерланд непревземаем за евентуална украинска контраофанзива. Както и затвърждаването на руския контрол над пристанищата в Азовско море, които свързват Каспийско море с Черно море и Волго-Донския корабен канал водещ до Санкт Петербург. Да напомня. Москва, Техеран и Делхи активно съвместно работят върху изграждане на коридори Север-Юг в Евразия. Не напразно Дмитрий Медведев изрично предупреди: „Ядрени сили никога не са губили големи конфликти, от които зависи съдбата им“. Темата „употреба на атомно оръжие“ излезе отново на дневен ред в света. Засега САЩ водят (Хирошима и Нагасаки) с 2:0 на Русия.

Вижда се, че всички играчи са особено изнервени?

– Екипът на Байдън се намира в затруднено положение. Глобалната ситуация не се променя в полза на САЩ. Резултатите от Давос 2023 са силно неутешителни. Клаус Шваб загуби своя международен чар и влияние. Вече не е интересен. Последната среща в Рамщайн не мина по най-добрия начин. Разногласията и дразгите между европейските съюзници на Вашингтон се задълбочават. Варшава и Берлин са в открит конфликт. Междупартийните спорове в Конгреса относно бюджета и тавана на дълга на САЩ тласкат неудържимо Белия дом да направи избор между прекалено рисковото продължение на конфронтацията с Русия или да бъдат забавени оборотите в Украйна, да се направи равносметка на печалбите и съответно на оттеглянето от проекта. В САЩ наближават президентските избори през 2024 г. Републиканците настояват за одит на стотиците милиарди долари, които бяха дадени на Киев. Става въпрос за 110 млрд. долара само военна помощ. За всички разходи от джоба на американския данъкоплатец носи отговорност администрацията на Байдън. По време на последното си неочаквано посещение в Киев шефът на ЦРУ Уилям Бърнс предаде на Зеленски, че доставките на оръжие от САЩ след юли могат да станат проблематични.

  Казвате, че ще бъдат преначертани границите на Европа…

–  Това е повече от ясно. Конфликтът в Украйна навлиза във втората си година. Засега очакванията са да се разшири допълнително в Европа или да бъде локализиран и решен след договорка между Вашингтон и Москва. Украйна загуби, но още не са й съобщили тази тъжна вест. Полша и Унгария се оглеждат за украинските земи населени с етнически поляци и унгарци. Румънците гледат вторачено в Молдова и Приднестровието. Даже хвърлят по едно око към Одеска област. Остава да питаме управляващите в София и депутатите в НС дали имат програма за защита на етническите българи в Молдова, Приднестровието и Одеска област. Или сега е по-належащо да се готвят за предстоящите поредни парламентарни избори, за да получат властта.

– Възможно ли е Киев да получи от Запада ракети, които да стигат до Москва и Санкт Петербург?

– Играта между САЩ и Русия продължава. Руснаците нямат инициативата, а само реагират на ескалацията при доставяне на оръжие на Киев. Американците правят крачка и очакват да видят реакцията на Кремъл. Обикновено руснаците говорят и предупреждават за поредната N-та „червена линия“, която САЩ прекрачват. Но не следва никаква конкретна реакция освен вербален шум от руското външно министерство, някоя суперагресивна реплика от Дмитрий Медведев, зам.-председател на Съвета за сигурност на РФ, както и смешните призиви на Владимир Соловьов от телевизионното му шоу „давай бабахнем по Лондону или Вашингтону“. След като американците се убедят, че отсъства руска реакция, която да засегне пряко техните интереси, правят следваща стъпка ескалираща конфликта. Очевидно, че това ще продължава, докато реакцията на Кремъл си остава същата. От рисуване на „червени линии“ със зелен флумастер няма полза.

– Но промяна в поведението на Путин не се забелязва. Защо?

– Отправят се обвинения към Путин, че проявява колебание в решителни моменти и това създава усещане за неувереност в политиката на Кремъл. Но така или иначе все по-малко стават тези, които вярват в поредния „хитър план“ на руския президент, който има далеч повече информация от тези, които се опитват да го коментират. Считам, че Путин е ограничен от обстоятелствата около него и състоянието на руската армия и държава. И той е принуден понякога да блъфира, така както прави и неговия противник. Така или иначе над 78% от руснаците одобряват своя президент. Да не забравяме, че Прибалтика става все по-агресивна. Естонският град Нарва е само на 150 км. от Санкт Петербург. Северната столица на Русия е напълно в обсега на по-далнобойните снаряди на американските HIMARS. Ако се запази досегашната тенденция в ескалацията на конфликта, става все по-вероятно Киев да получи от Запада ракети, които да имат възможност да поразяват големите руски градове.  

Очаквайте втора част на интервюто с Боян Чуков:

– Какво става в Кремъл?
– Клати ли се столът на Путин?

– Какво е бъдещето на Зеленски?
– Какво става на Балканите – за Косово и Сърбия, за РС Македония и България.
– За изгарянето на Корана пред турското посолство в Швеция.

– За Ердоган и разширяването на НАТО.

https://epicenter.bg/