2025-а година ще е най-важната за зимните ни спортове, защото в нея ще се печелят квотите за олимпиадата в Милано и Кортина. Реално вече имаме една – на Владимир Зографски в ски скока. Очакванията са за поне 20.
Най-големите са във федерацията по ски, която реално обединява някалко спорта. Там се надяват на 11 квоти, коeто е постижимо. Няма как Алберт Попов и Радослав Янков да отпаднат за олимпиадата, след като са в световния елит, а чепеларецът дори спечели старт от световната купа през този сезон на любимото трасе в Кареца. Но в сноуборда имаме и един куп млади таланти, които вече са при мъжете, и те ще се борят за квоти. А става въпрос за световни шампиони при младежите.
Попов с твърдото си присъствие в елита на слалома със сигурност ще издърпа поне още един скиор при мъжете, а при жените ще имаме служебна квота, която ще е за Анина Цурбриген, която до момента единствена изпълнява критериите на международната федерация.
Влади Зографски е единствен в скока, докато в бягането трябва да се покрият критериите, което до момента не е по силите на нашите.
Два пълни отбора може да изпрати на олимпиадата и биатлона, ако се съди по резултатите от сегашния сезон. Нашите вече се движат на местата, които гарантират по четирима участници на олимпиадата, а към тях ще бъдат добавени и резерви.
В другите спортове надеждите са малки. По някакъв начин федерацията по шейни винаги успява да прати състезател на олимпиадата в последните издания и е много вероятно да го направи и сега. На Александра Фейгин ще е изключително трудно да влезе в топ 24 на света, особено след като международната федерация връща руснаци и беларуси като индивидуални състезатели от този сезон.
Във футбола България ще отбележи невероятен антирекорд. Световното в САЩ, Канада и Мексико ще е шестото поредно, на което няма да се класираме Това не е ставало в историята на националния ни отбор. В квалификациите участваме от тези за шампионата през 1934 година и точно на шестия опит стигаме до финалите в Чили през 1962 г. И то при участващи само 16 отбора! Което никога не трябва да се забравя. Същото се отнася и до следващите ни участия. България е била в топ 16 постоянно, а сега, когато първенствата се уголемяват, не можем дори да докоснем финалите. На следващото световно ще има 48 отбора, но националите ще го гледат по телевизията. Реално сме поканени и на първото в Уругвай през 1930 г., но заради това, че играчите не могат да получат отпуск за дългото пътуване, отклоняваме офертата на южноамериканците, които поемат път и настаняване. Вместо това отива Югославия и печели трето място, което пък е единственият успех на съседите за цялата им история.
В клубния ни футбол едва ли ще има някакво разместване, като “Лудогорец” вече стяга празника за поредната си титла след невероятната есен, която направи. И ще бъде №1 в Европапо този показател, като ще изравни сериите на гибралтарския “Линкълн Ред Импс” и латвийския “Шконто” (Рига), които имат по 14 първи места поред, и ще е само на титла и от световния рекорд, който се държи от “Тафеа” (Вануату), който има 15.
Към края на 2025-а трябва да е полуготов новият стадион на ЦСКА, който ще е първият у нас за повече от половин век. А вероятно “Левски” ще започне да строи своя.
Едва ли проблемът с нов национален стадион ще бъде решен отново, след като България остана единствената държава в Европа, а скоро и в света, която няма съоръжение, което да отговаря на минималните критерии на ФИФА и УЕФА.
Големият въпрос на 2025-а ще бъде дали въобще ще останат щанги в България. При фалит на сегашната федерация, който е напълно реален, следва поредната нулева година. Което най-малкото означава, че и малцината, които практикуват този спорт ще погледнат на другаде, за да се прехранват. Дали в друга държава, или в друго поприще, сами ще си изберат. Така един от спортовете, които са ни носили най-много успехи, е изправен на ръба заради куп нарушения на старите ръководства и доста сериозни задължения. Парите на НАП вече са платени, което дава надежда да се намери някакъв вариант за оправяне на ситуацията. Така, след като
2024-а мина под знака на Карлос Насар, догодина може да се окаже, че той само ще лекува травмата си и ще вдига за германския си клуб.
Безспорно събитието на 2025-а ще е световното първенство по лека атлетика в Токио. Този спорт отстъпва по популярност само на футбола в някои държави. С интерес се очакват и атаките към “вечните рекорди” в някои дисциплини, като през тази година паднаха два от най-старите – в хвърлянето на диск за мъже и във скока на височина при жените.