Те са шанс за професионален скок – не се конкурирате с колеги
„Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Шефът ви възлага нова, нестандартна задача. Лично на вас, като начало ще работите по нея сами. Предизвикателство е, защото проектът е „непозната територия“ за екипа и компанията, а ръководството много разчита на успех с него.
Леко се притеснявате, макар да оценявате, че сте напълно професионално подготвени да се справите. Но все пак има риск и той е значително по-голям, отколкото ако си се занимавате с рутинните задачи. Дали да не опитате някак елегантно да поискате от мениджъра да включи още колеги?
Недейте. Оценете каква възможност за развитие ви се предоставя. Шефът ви дава лична по-висока отговорност, а това означава, че оценява знанията, опита, качествата, креативността, способностите да решавате непознати задачи. Ако се откажете или поискате още колеги да работят по проекта, сякаш заявявате „Не мога сам/а“. Показвате неувереност, подривате авторитета си.
Погледнете на предизвикателството като на шанс за стъпка напред, припомнете си вековната мъдрост „Без кураж няма слава“ и се захващайте със задачата. Случва ви се онова, което специалистите по кариерно развитие съветват сами съзнателно да търсите – „син океан“. Сиреч проект, в който нямате конкуренция.
Икономическата теорията за „червен океан“ и „син океан“ е разработена от У.Чан Ким и Рене Моборньо. Червеният е кървав – той гъмжи от риби, които се хапят. Другият океан не е пренаселен, никой не хапе и водата е безметежно синя. Накратко, имате много по-голям шанс за успех, ако се занимавате с работа, в която колеги няма да ви съперничат.
Това е лесно за разбиране, но работата в екип е толкова повтарян принцип в корпоративната култура, че служителите забравят какво е да работиш сам. И когато им се наложи, се стряскат от тази новост, изпитват неувереност.
Тя е естествена, трябва добре да си направите сметката дали задачата е по силите ви, за да не се провалите. Но още в началото оценете, че това е възможност да покажете способностите си, без да зависите от колеги и без да търпите негативи, когато някой от тях не се справя, било защото е некадърен, било защото го мързи. Съвсем естествено е след успех с нов самостоятелен проект мениджърите да ви възлагат още проекти, да получите повишение на заплатата и да се изкачите в йерархията.
Грабнете шанса да се измъкнете от „червения океан“, в които плувате с още десетки или стотици служители. Никой няма да ви обърне внимание, ако сте като всички, колкото и добре да се справяте. Вашата идея как да изпълните поставена задача, за да получи екипът или фирмата по-добър резултат, ще ви отведе напред в кариерата. Така че се самовдъхновете за успех, той от вас зависи.
В „Точният човек“ можете да прочетете още:
Симптоми за интелектуална арогантност, която проваля успеха
Флирт или ухажване между колеги – разлика голяма
Наръчник да работите със студени делови колеги
Как да се пазите шефът да не подценява авторството ви на вашите идеи
Ефект на рогата или ефект на ореола внушавате – от това зависи успехът
Най-подходящото време за смяна на работата е пролетта
С кои жестове и пози може да провалите професионалния успех
7 типа колеги, с които е вредно да се сближавате
С нов шеф сякаш имате нова работа. Как да печелите дивиденти
Ако наистина сте по-умни от шефа, той никога няма да разбере това