Много добронамерени станахме, след като преди 10 години влязохме в Европейския съюз. Заприличахме на разграден двор. Особено по опазване на животните и растенията от болести, които застрашават националната ни сигурност. Бързото появяване на огнища на африканска чума из България ни дава повод да мислим, че е възможно да става дума за саботаж. Но нека това оставим на специализираните органи по сигурността. Сега ето я и последната информация за новия бич срещу животновъдството в страната ни.
От Българската агенция по безопасност на храните потвърдиха за нов случай на дива свиня, заразена с Африканска чума, в землището на село Дуранкулак, съобщават от пресцентъра на БАБХ. Пробата е била взета от намерена умряла, вследствие на пътнотранспортно произшествие, дива свиня.
От Българската агенция по безопасност на храните отново напомнят, че е от съществено значение стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването. Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно. Африканската чума по свинете е заболяване с потенциал на бързо разпространение, вирусът е изключително устойчив в околната среда, като фактор за разпространението му, освен заразени свине, са и замърсени свинско месо и продукти, транспортни средства, оборудване и др.
БАБХ потвърди огнище на Африканска чума при домашни свине в нерегистрирано лично стопанство, в което се отглеждат 4 свине, и в град Мизия, община Мизия, област Враца. Сигналът за повишена заболеваемост е постъпил в Областната дирекция по безопасност на храните-Враца от регистриран ветеринарен лекар. Взетите проби от свинете са потвърдени като положителни за вируса на Африканска чума по свинете (АЧС), днес, 15 юли 2019 г. Това е първият случай на домашни свине с положителни проби в областта.
В рамките на активния надзор в област Плевен, АЧС бе потвърдено и в лично стопанство в село Дъбован, община Гулянци, област Плевен.
Всички проби са изследвани в Националната референтна лаборатория към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София.
Създадени са зони на рестрикция (3 км предпазна и 10 км надзорна зони), в които са наложени мерки за контрол и ликвидиране на АЧС. Предстои принудителното умъртвяване по хуманен начин и обезвреждането на всички домашни свине в 3 км предпазна зона при спазване на изискванията на Наредба № 22 за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване.
Стартира засилен клиничен и лабораторен надзор в създадените зони на ограничение. Клинични прегледи и лабораторен надзор ще бъдат извършени в населените места, попадащи в 10-километровата надзорна зона. НДТ