• Маркъс Рашфорд блесна с два гола за “трите лъва” срещу “драконите”

Англия размаза Уелс с 3:0 в последния си мач от група B на Мондиал 2022 в Катар и стана седмият отбор в историята на световните първенства със 100 или повече гола. “Трите лъва” влязоха в “клуб 100” с попадението на Маркъс Рашфорд, оформило крайния резултат.

Най-много попадения за всички времена има Бразилия – 232, следвана от Германия с 228 и Аржентина със 140. Повече от 100 гола са отбелязали още Италия (128), Франция (126) и Испания (107).

Англия размаза Уелс с 3:0 на стадион „Ахмад бин Али“ в Ал Раян и спечели група B на Световното първенство в Катар, класирайки се на 1/8-финал срещу Сенегал. Маркъс Рашфорд (50, 68) блесна с два гола и има вече три на турнира, а Фил Фодън (51) също се разписа. В другия мач от групата Иран отстъпи с 0:1 на САЩ и “янките” завършиха втори, продължавайки към елиминациите.

Англичаните взеха инициативата и стигнаха до първото сериозно положение в мача, като още в 10-ата минута Хари Кейн изведе Рашфорд сам срещу вратаря, но Дабни Уорд излезе предвидливо и успя да парира удара. Последваха скучни минути, за да се стигне до 38-ата, в която Фил Фодън шутира от границата на наказателното поле и не намери очертанията на вратата. Секунди по-късно Маркъс Рашфорд стреля със странична ножица след центриране на Кайл Уокър, но топката премина над напречната греда. В добавеното време уелсците създадоха най-доброто си положение, но Джо Алан шутира покрай вратата.

Winbet – най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Малко след почивката Фил Фодън спечели пряк свободен удар за Англия пред наказателното поле, а в 50-ата минута Маркъс Рашфорд го изпълни и реализира за 1:0 с 14-ия си гол за националния тим. Секунди след това уелсците сбъркаха в защита, Рашфорд открадна топката и Хари Кейн асистира на Фил Фодън за 2:0.

Кийфър Мур пое подаване на границита на наказателното поле и отправи изстрел от средна дистанция в 56-ата минута, но Джордан Пикфорд спаси, а в 68-ата минута Калвин Филипс изведе Маркъс Рашфорд, който финтира Конър Робъртс и навлезе отдясно в наказателното поле на Уелс, след което шутира между краката на бранител и топката влетя в мрежата за 3:0. Три минути след това Калъм Уилсън комбинира с Рашфорд, който стреля с едно докосване. Уорд обаче внимаваше и съумя да отрази удара. В последната минута Фодън центрира от корнер и Хари Магуайър свали с глава за Джон Стоунс, който стреля, но не успя да намери очертанията на вратата.

След успеха си Англия завърши на първо място в групата със 7 точки и излиза срещу Сенегал на 1/8-финал на 4 декември от 21:00 часа българско време. Уелс остана последен само с една точка и завърши участието си в Катар.

УЕЛС – АНГЛИЯ 0:3
0:1 Маркъс Рашфорд (50), 0:2 Фил Фодън (51), 0:3 Маркъс Рашфорд (68)

Най-важното от мача по минути:
1 – Начало на двубоя.
10 – Хари Кейн изведе Рашфорд сам срещу вратаря, но уелският страж излезе предвидливо и успя да парира удара.
25 – Без сериозни положения пред двете врати и феновете за забавляват, пеейки “God save the Queen”.
36 – Неко Уилямс бе уцелен с топката в главата и с травма бе заменен от Конър Робъртс.
38 – Джуд Белингам комбинира на двойно подаване с Хари Кейн, след което отклони за Фил Фодън, който стреля с левия си крак от границита на наказателното поле, но не успя да намери целта.
39 – Кайл Уокър центрира в наказателното поле на втора греда и Маркъс Рашфорд стреля на странична ножица, но топката обаче премина над напречната греда.
45+1 – Фил Фодън центрира от корнер на втора греда и Джон Стоунс отправи изстрел с глава, след като надигра Итън Ампаду във въздуха, но Дани Уорд отрази.
45+5 – Джо Алан отправи удар извън наказателното поле за най-доброто положение на уелсците, но топката премина встрани от вратата.
45+5 – Край на първата част!
……………………………………………………
46 – Начало на второто полувреме.
47 – Влезлият като резерва Бренън Джонсън извърши нарушение в атака срещу Люк Шоу пред наказателното поле.
50 – ГОООЛ за Англия! Маркъс Рашфорд се разписа от пряк свободен удар пред наказателното поле за 1:0, вкарвайки 14-ия си гол с екипа на “трите лъва”.
51 – ГОООЛ за Англия! Рашфорд открадна топката, а Хари Кейн асистира с успореден пас на Фил Фодън за 2:0.
56 – Кийфър Мур пое подаване на границита на наказателното поле и отправи изстрел от средна дистанция, но Джордан Пикфорд внимаваше и отрази.
68 – ГОООЛ за Англия! Калвин Филипс изведе Маркъс Рашфорд, който напредна в наказателното поле, финтира защитник и вкара третия си гол на турнира за 3:0.
71 – Дани Уорд спаси с крак удар на Рашфорд, който пропусна да оформи хеттрика си.
77 – Джуд Белингам бе изведен на чиста позиция, но Дани Уорд отрази удара му.
90 – Фодън центрира от корнер и Хари Магуайър свали с глава за Джон Стоунс, който стреля, но не успя да намери очертанията на вратата.
90+4 – Край на мача! Англия разби Уелс с 3:0 и се класира за 1/8-финалите като победител в групата.

Уелс: 12. Дани Уорд – 4. Бен Дейвис (5916. Джо Моръл), 6. Джо Родън, 5. Крис Мефъм, 15. Итън Ампаду,  3. Неко Уилиямс (3614. Конър Робъртс) – 7. Джо Алън (8125. Рубин Колуил), 10. Аарън Рамзи  – 20. Даниел Джеймс (778. Хари Уилсън), 13. Кийфър Мур, 11. Гарет Бейл (К) (469. Бренън Джонсън)
Резерви: 21. Адам Дейвис, 2. Крис Гънтър, 8. Хари Уилсън, 9. Бренън Джонсън, 14. Конър Робъртс, 16. Джо Моръл, 17. Том Локиър, 18. Джонатан Уилямс, 19. Марк Харис, 22. Сорба Томас, 23. Дилън Левит, 24. Бен Кабано, 25. Рубин Колуил, 26. Матю Смит
Селекционер: Роб Пейдж

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър (5718. Трент Александър-Арнолд), 6. Хари Магуайър, 5. Джон Стоунс, 3. Люк Шоу (6512. Киърън Трипиър) – 4. Деклан Райс (5814. Калвин Филипс), 8. Джордан Хендерсън, 22. Джуд Белингам – 20. Фил Фодън , 9. Хари Кейн (К) (5724. Калъм Уилсън), 11. Маркъс Рашфорд (757. Джак Грийлиш)
Резерви: 13. Ник Поуп, 23. Аарън Рамсдейл, 7. Джак Грийлиш, 10. Рахийм Стърлинг, 12. Киърън Трипиър, 14. Калвин Филипс, 15. Ерик Дайър, 16. Конър Коуди, 17. Букайо Сака, 18. Трент Александър-Арнолд, 19. Мейсън Маунт, 24. Калъм Уилсън, 25. Джеймс Мадисън, 26. Конър Галахър
Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: “Ахмад бин Али”, Ал Раян
Съдия: Славко Винчич (Словения)