Ако се стигне до такава мисия по инициатива на Европейския съюз (ЕС), с необходимите гаранции, които да бъдат заложени в споразумение, пак ще трябва да се произнесе Народното събрание. Това заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов в предаването „120 минути“ по бТВ в отговор на въпрос за възможността да има мироопазваща мисия в Украйна. По думите му какъвто и да е резултатът от едни бъдещи консултации по темата, последна дума ще има Народното събрание.
Министърът коментира и декларацията от парламента за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, която депутатите приеха в петък. Тази декларация означава, че българският парламент решава в каква мисия да участват българските въоръжени сили, посочи той. По думите му декларацията е в отговор на това да спрат спекулациите и че такова разполагане на български военни не може да има без решение на парламента.
Относно изпратени от САЩ до България и други държави въпроси, Запрянов каза, че става въпрос за „елемент от политически консултации“. По тези въпроси всички страни членки на НАТО трябваше да дадат своите мнения и оценки, отбеляза той. И поясни, че много държави са посочили, че въпросите са били общо зададени, без да има „никаква яснота по мирното споразумение“, поради което „няма как да се дискутират конкретни параметри“.
Не смятам, че САЩ изоставят своите европейски съюзници, коментира още Запрянов. НАТО има много добре разработен механизъм на политически консултации и на вземане на решения, обяви той. И посочи, че страната ни вече е в контакт с новата американска администрация и е имал срещи с представителите на САЩ. Той счита, че САЩ държат на НАТО и на диалога вътре в съюза. Запрянов обясни, че има префокусиране на САЩ в Тихоокеанския регион.
В отговор на въпрос дали Източна Европа може да остане без защита при евентуално изтегляне на чужди сили, министърът бе категоричен, че такъв сценарий не се разглежда. Това са хипотези, които имат различна медийна цел, затова аз вярвам на реалните процеси, които протичат в НАТО, подчерта той.
Справедливи преговори са да се отчете интересът на Украйна, да се отчете интересът на Европейския съюз и да се отчетат изискванията на НАТО за сдържане и отбрана, смята още министърът на отбраната.