Велоалея ще свързва комплекса с Пода, Крайморие и Ченгене скеле, ще стига чак до Атия
До дни общината ще издаде разрешение за строеж на един от най-важните си проекти – обхода на жк „Меден рудник“, който е част от големия проект за изграждане на южния обход на Бургас, съобщи кметът Димитър Николов.
„Сложната политическа обстановка се отразява и на общините, защото ние сме свързани с централната власт. Въпреки забавянето мога да кажа категорично, че проектът с обхода на „Меден рудник“ върви много добре.
Има избран изпълнител и ако през следващите месеци не се случат сътресения, ако не ни се наложи да убеждаваме нови министри и зам.-министри колко е важен този проект, ще започне и самото изграждане“, обясни Николов.
За реализацията на обхода Бургас ще разчита и на държавния бюджет
„Затова е много важно всички депутати от Бургас да се борят да получим адекватно финансиране. Тази инициатива на общината решава проблеми на държавата. Това е част от републиканската пътна мрежа и обходите в Източна България“, допълни кметът.
Този сегмент от големия проект за южния обход ще отпуши не само трафика от квартала към града и обратно, но и ще осигури транзит за пътуващите към Южното Черноморие, а също така ще бъде връзката на Бургас с Лесово, Капитан Андреево, Хасково и Маказа.
В момента приключват последните отчуждителни мероприятия, защото голяма част от трасето минава през частни територии. Община Бургас се договаря лично с всеки собственик, за да го обезвъзмезди.
Приключват и разговорите с няколко компании, през чиито територии ще има строителство.
В контактната част с пътя Бургас – Созопол ще има голям пътен възел. Част от него влиза в територията на корабостроителницата и в други частни компании. Засега всички съдействат, защото осъзнават важността на пътния възел. Той, освен че минава през техни територии, ще им помогне да се развиват допълнително“, уточнява Николов.
Една от причините да се забави проектът за обхода е
изискване на кмета да се проектира и велосипедна алея
Тя ще идва от „Меден рудник“ и ще се свърже с велоалеята в посока Пода и кв. „Крайморие“. Идеята е да продължи към Ченгене скеле, вилната зона на парк „Росенец“ и да стигне до границите с община Созопол.
„Контактната зона е в Атия и се надявам колегите от Созопол да продължат тази алея“, коментира кметът Николов.
В обществената поръчка за изграждане обхода на „Меден рудник“ е с прогнозна цена около 140 млн. лв. Участваха някои от най-големите строителни компании в страната.
В мегапроекта, който е с голямо значение не само за региона, но и за страната, е заложено участъкът да е част от бъдещия далечен обход на града, който трябва да свърже северния обход, пуснат миналата пролет, с пътя за Созопол и Царево.
Предвижда се изграждане на пътна връзка на „Меден рудник“ до републиканския път ГКПП Дуранкулак – Бургас – ГКПП Малко Търново с 4 ленти за движение, кръгово и пътен възел на 2 нива.
Дължината на южния обход ще е 2,4 км, а габаритите на пътя – 20 м. Връзката трябва да преминава по периферията на квартала и да е от южната страна, където да се свърже с изградената част от ул. „Кооператор“ и бул. „Александър Георгиев – Коджакафалията“ с републиканския път.
„С този проект ще облекчим трафика към кв. „Меден рудник“, от който всяка сутрин за час излизат средно по 2500 коли и вечер се връщат обратно“, коментира Димитър Николов.
Към момента комплексът е свързан с пътища от републиканската мрежа и улици от първостепенната мрежа на Бургас главно през една точка: Бургас – Средец – Созопол. Липсата на алтернативни маршрути е причина за всекидневни задръствания и предпоставки за пътни инциденти.
От общината отчитат, че само през последната година автомобилите в жилищния комплекс са се увеличили с хиляди.
„Меден рудник“ е комплексът, в който се строят най-много нови жилища в Бургас
Голяма част от жителите му работят в центъра, в пристанищните терминали, летището, в големите търговски центрове и обслужващи зони, в индустриалните зони и по Черноморието. Всички зони за труд са на отстояние и изискват придвижване с транспорт, а трудовата заетост предполага голям поток от пътувания от и към комплекса.
За да се облекчи частично трафикът, общинският съвет разреши изграждане на 2 нови кръгови кръстовища в „Меден рудник“. Съветниците одобриха изменение на регулационните планове на зона А и зона Д и регулационния план на промишлена зона „Юг – запад“, за да може да се обособяват новите съоръжения.
Първото кръгово ще бъде на пресечката на бул. „Захари Стоянов“ с ул. „Георги Попаянов“, а второто – на разклона към кв. „Горно Езерово“.
Създаването на добри условия за връзка и транспортна обезпеченост е едно от съществените условия за развитие на бизнеса и подобряване на средата на труд.
Решаването на проблемите с трафика, с намаляване на предпоставките за ПТП, създаването на пълноценна и устойчива градска среда, осигуряване на адекватни условия за обитаване и безопасна инфраструктура са основни приоритети в политиката на администрацията.
Ключови улици в центъра на Бургас с нова настилка и осветление
Продължават ремонти на улиците в центъра. Вече е осигурено финансиране за пълната рехабилитация на „Дебелт“, „Оборище“ и „Асен Златаров“.
„Все важни улици, които са с лоша инфраструктура. Умишлено ги правим поетапно, защото иначе ще настане хаос. Искаме да благодарим на бургазлии за търпението въпреки изнервената ситуация по отношение на тези ремонти“, коментира Димитър Николов.
Процедурите по обявените обществени поръчки вече приключиха и предстои сключването на договори. Работата ще започне през следващата година. Ще бъдат сменени подземните комуникации, ще се подмени настилката и ще се постави ново осветление.
Където е необходимо, ще бъдат подменени старите и опасни дървета, а здравите – запазени. Вече 10 г. общината кандидатства по всички оперативни програми за финансиране и рехабилитация на улиците в центъра на града.
Това е един от важните проекти на местната администрация, като задължително преди ремонта на улиците се прави реконструкция на ВиК мрежата. В момента се работи по 3 улици.