Причината е в нарушаването на баланса на чревната микробиота
Авангардно ново изследване разкрива как хроничният стрес нарушава баланса на чревната микробиота и така ускорява прогресията на колоректалния рак. Проучването не само хвърля светлина върху начина, по който на микроскопично ниво стресът влияе на човешкия организъм, но може да доведе и до намирането на по-ефективни начини за профилактика и лечение на заболяването, разкрива сайтът “Медикъл експрес”.
Представяйки проучването на Конгреса за здравето на храносмилателната система в началото на октомври във Виена, Австрия, водещият изследовател д-р Цин Ли обяснява: “В проучването използвахме антибиотичен коктейл (ванкомицин, ампицилин, неомицин и метронидазол), за да унищожим чревната микробиота, последвано от трансплантация на фекална микробиота. Целта беше да проучим дали микробиотата е необходима за хроничния стрес, за да ускори прогресията на рака на дебелото черво.”
Този подход позволил на изследователите ефективно да “рестартират” чревните бактерии в мишки и след това да наблюдават как стресът повлиява растежа на тумора в присъствието или отсъствието на определени бактериални видове.
Резултатите били впечатляващи. Оказало се, че хроничният стрес
не само увеличава растежа на туморите, но също така намалява нивата на полезните бактерии в червата,
особено тези, принадлежащи към рода Lactobacillus. Тези “добри” бактерии играят решаваща роля за поддържането на здрава имунна система, която е от съществено значение за борбата с рака.
“Прогресията на рака на дебелото черво, свързана със стреса, може да се отдаде на намаляване на полезните чревни бактерии, тъй като това отслабва имунния отговор на организма срещу болестта. Лактобацилусът, който е чувствителен към ванкомицин и ампицилин, беше изчерпан както в контролната, така и в стрес групата от антибиотичния коктейл. Това подчертава решаващата му роля в поддържането на здравето на червата и потенциалната му връзка с прогресията на колоректалния рак при хроничен стрес”, обяснява д-р Ли, който е професор в медицинското училище “Нипон” в Токио.
За да проучат по-нататък как Lactobacillus влияе върху нивата на CD8+ T клетките – които имат решаваща роля в антитуморния имунитет на организма и върху прогресията на рака на дебелото черво, изследователите подхранили мишки с полезната бактерия по време на хроничен стрес и установили намалено образуване на тумори. “Чрез фекален анализ открихме, че Lactobacillus plantarum (L. plantarum) специфично регулира метаболизма на жлъчните киселини и подобрява функцията на CD8+ Т клетките. Това показва как Lactobacillus може да засили антитуморния имунитет”, казва д-р Ли.
Потенциалът за терапии, базирани на Lactobacillus, е обещаващ. “Комбинирането на традиционни противотуморни лекарства с добавка на L. plantarum може да бъде жизнеспособна терапевтична стратегия за пациенти с рак на дебелото черво, свързан със стреса”, казва още д-р Ли. Това изследване е особено навременно предвид
нарастващите нива на колоректален рак, особено сред по-младите хора
Заболяването е сериозен проблем за здравето в цяла Европа и е вторият най-разпространен рак и втората водеща причина за смърт, свързана с рака. Предвижда се честотата му да нарасне значително през следващото десетилетие поради застаряването на населението, нездравословните диети, липсата на физическа активност и затлъстяването.
Сега учените възнамеряват да съберат фекални и туморни проби от пациенти с рак, за да анализират промените в чревната микробиота сред индивиди със и без хроничен стрес. “Нашата цел е да проверим дали бактерията L. plantarum е значително намалена при стресирани пациенти с колоректален рак и да проучим връзката ѝ с антитуморните имунни клетки”, споделя д-р Ли.
Проучването предполага, че стратегиите за възстановяване на здравето на червата могат да играят ключова роля в лечението на болестта,
особено при пациенти, изправени пред хроничен стрес. “Възстановяването на полезните бактерии в червата като Lactobacillus може да засили естествената защита на тялото срещу колоректален рак”, подчертава ръководителят на екипа.
Въпреки че са необходими повече изследвания, за да се разберат напълно тези връзки и да се разработят нови лечения, това проучване предлага надежда за нови стратегии в борбата срещу рака. Също така служи като напомняне за важността на холистичното здраве – грижата за психическото благополучие и здравето на червата може да бъде ключово оръжие в арсенала срещу сериозни заболявания.
Ракът на дебелото черво е един от бичовете на съвременността, особено сред хората под 50.