Радикалното палестинско движение Хамас обяви готовността си да обсъди примирие с Израел, но не възнамерява да преговаря за съдбата на заложниците, докато боевете продължават. Според него „десетки хора с двойно гражданство“ са държани заложници.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху в обръщение към нацията приравни членовете на Хамас с терористите на Ислямска държава (ИД, организация, забранена в Руската федерация) и обеща да ги победи „точно както просветеният свят победи ИД“.
ТАСС е събрала основната информация за конфликта.
Изявления на страните
Представители на Хамас са „отворени за обсъждане на примирие с Израел“, се казва в изявление на движението, цитирано от телевизионния канал Al Hadath. В същото време от движението заявиха, че няма да „договарят затворници под обстрел“.
Израелският премиер, обръщайки се към нацията, сравни Хамас с Ислямска държава и подчерта: „Този враг искаше война, той ще получи война“. Преди това говорителят на израелското външно министерство Лиор Хаят заяви, че страната му не води никакви преговори с Хамас и ги смята за невъзможни, тъй като „държавата е в състояние на война“.
борба
Израелските отбранителни сили завършват разчистването на райони по границата с ивицата Газа, съобщи началникът на израелския генерален щаб Херци Халеви.
Жертвите на конфликта и съдбата на заложниците
От началото на конфликта, по последни официални данни, повече от 700 палестинци са убити (главно в ивицата Газа, която беше подложена на израелски бомбардировки), а над 3,7 хиляди са ранени.
Израелската страна съобщи за около 800 убити и над 2,7 хиляди ранени. По-късно местните медии съобщиха, че доброволци са открили най-малко 100 тела в кибуца Беери в Южен Израел. Според Вашингтон сред загиналите има най-малко 11 американски граждани.
Руското посолство в Израел потвърди смъртта на един руснак в понеделник вечерта. Преди това дипломати, позовавайки се на списъци, предоставени от израелската страна, съобщиха за четирима изчезнали .
Според израелското външно министерство бойци на Хамас са взели повече от 100 души за заложници . Движението заплаши да екзекутира пленени израелци, ако атакуват жилищни сгради и цивилни цели в ивицата Газа.
Ситуацията на израелско-ливанската граница
Израелската страна съобщи за обстрел от Ливан и ликвидирането на няколко души с оръжие, навлезли на израелска територия. Армията на еврейската държава съобщи, че е ударила три контролно-пропускателни пункта на ливанската шиитска милиция Хизбула.
Отговорност за атаката на ливанско-израелската граница поеха членове на силите Сарая ал Кудс (Йерусалимска компания, въоръженото крило на групировката Ислямски джихад, която действа и в Ивицата Газа). По-късно Хизбула съобщи за атака срещу израелски позиции .
Израелското външно министерство, коментирайки ситуацията на границата с Ливан, заяви, че съседната страна и Хизбула не трябва да „изпробват търпението“ на еврейската държава.
Международна реакция
Руското външно министерство препоръча на руснаците да се въздържат от посещения в Израел и Палестина. Министерството подчерта, че руските авиокомпании са получили инструкции да връщат и обменят билети без санкции.
Руският заместник външен министър Михаил Богданов прие в понеделник палестинския посланик Абдел Хафиз Нофал. По думите на посланика в момента тече подготовка за посещението на палестинския лидер Махмуд Абас в Москва.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви , че е загрижен от намерението на Израел да наложи пълна блокада на ивицата Газа и призова за спазване на международното право при провеждането на военни операции. Според него мирът в Близкия изток е възможен само чрез преговори и „решение с две държави“.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган в обръщение към нацията обяви готовността си за посредничество . Той каза, че е провел телефонни разговори с лидери на няколко държави, включително Абас и израелския президент Исак Херцог. Ердоган също критикува израелската политика спрямо Палестина и призова за създаването на палестинска държава в границите от 1967 г.
Ситуацията в Израел
Нетаняху призова лидерите на опозицията да формират правителство на националното единство „без предварителни условия“, както „преди Шестдневната война“ през 1967 г.
Израелските власти препоръчаха на жителите да се снабдят с вода, храна и лекарства, като очакванията са, че ще трябва да прекарат до три дни в бомбоубежища.