Възможно е да има повече от един астероид, който е убил динозаврите преди 66 милиона години, казаха учени от университета Heriot-Watt (Шотландия). Проучването установи, че друга космическа скала се е разбила в Земята същата година.
През 2022 г. екипът анализира сеизмични данни от морското дъно на Атлантическия океан. Той разкри вдлъбнатина с дълбочина почти 9 км, която може да е кратер от сблъсък с астероид.
Сега изследователите са получили нови 3D сеизмични изображения с висока разделителна способност на падината, които потвърждават тяхното предположение. Депресията, наречена кратер Надир, е създадена, когато астероид се сблъсква със Земята преди 66 милиона години – точно по време на катастрофата, довела до глобално изчезване.
„Има около 20 потвърдени морски кратера в света и нито един от тях не е заснет с това ниво на детайлност“, каза водещият автор д-р Уисдин Никълсън.
Проучване на кратера показа, че размерът на напусналия го астероид може да достигне 450-500 метра. Той навлезе на повърхността под кос ъгъл край бреговете на днешната Република Гвинея в Западна Африка. Скоростта му е била 20 км/сек, или 72 хиляди км/ч.
След удара възниква цунами с височина 800 метра, което прекосява целия Атлантически океан. Катаклизмът също причини втечняване на седиментите под морското дъно през платото, причинявайки образуването на разломи под морското дъно. Възникнаха и големи свлачища, когато ръбът на платото се срути под нивото на океана, съобщава Communications Earth & Environment.
Учените отбелязаха, че не е изключена възможността друг голям астероид да падне на Земята в бъдеще. И така, на 24 септември 2182 г. астероидът Бенну ще се приближи до нашата планета, шансът за сблъсък се оценява на 1:2700.
Преди това учените изчислиха мястото, откъдето идва астероидът убиец на динозаври . Той пристигна отвъд орбитата на Юпитер.
Международен екип от учени откри произхода на астероид, който се е сблъскал със Земята преди около 66 милиона години и може да е причинил смъртта на динозаврите.
За да установят откъде идва астероидът, убил повече от половината видове живи същества, живели тогава на Земята, учените сравняват скални проби от кратера Чиксулуб в Мексиканския залив, образуван в резултат на сблъсък на 10 -километров астероид с нашата планета, с подобни във времеви междинни проби, съобщи MIR24.
По-специално те анализираха съдържанието на рутениеви изотопи в слоя – рутениеви изотопи присъстват в различни количества в метеоритите, съобщава списание Science. Освен това по съдържанието на рутениеви изотопи може да се разбере каква позиция е заемал родителският астероид спрямо Слънцето.
Има два вида метеорите: въглеродни хондрити и невъглеродни хондрити. Невъглеродните метеорити носят астероиди от клас S, които се образуват във вътрешната част на Слънчевата система. Именно тези метеорити са най-многобройни на Земята, а съставът на изотопите на рутений е подобен на земните проби. Но въглеродните хондрити се появяват на астероиди от клас C, на значително разстояние от Слънцето, отвъд орбитата на Юпитер.
Чрез сравняване на изотопния състав на няколко проби, датиращи от различни геоложки периоди, учените стигнаха до извода, че съставът на изотопите на рутений, открити в кратера Chicxulub, е по-близък до въглеродните хондрити. Това позволи на изследователите да направят хипотеза за мястото на произход на родителския астероид – този астероид пристигна на Земята от орбитата на Юпитер.
Общоприето е, че последствието от сблъсъка на астероид, напуснал кратера Чиксулуб, е масовото измиране на живи същества на нашата планета. Сред видовете, които са изчезнали по това време, са нептичи динозаври.